Zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego
Decydując się na kredyt hipoteczny, klient banku musi liczyć się z tym, że konieczne będzie zabezpieczenie spłaty z pomocą ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Co oznacza, że w przypadku, gdy klient przestanie spłacać zobowiązanie, bank będzie miał prawo dochodzić spłaty zadłużenia z pomocą ograniczonego prawa rzeczowego.
Kredytobiorca będzie także zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, a cesja ubezpieczenia zostanie zapisana na bank. Dodatkowo coraz więcej banków wymaga, by klient wykupić polisę na życie, która ma zapewnić spłatę kredytu nawet po śmierci kredytobiorcy, jeśli dojdzie do niej przed uregulowaniem zobowiązania finansowego.
Wkład własny
Decydując się na kredyt na mieszkanie, musisz przygotować się również pod względem finansowym. Choć jeszcze kilka lat temu możliwe było sfinansowanie z pomocą kredytu całego zakupu nieruchomości, aktualne prawo bankowe tego zabrania. Jako klient musisz wykazać się wkładem własnym, który zgodnie z przepisami, powinien obecnie wynosić 20% wartości nieruchomości, którą chcesz nabyć. Banki chętnie jednak oferują swoim klientom zadłużenia z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, dzięki czemu kredytobiorca powinien wpłacić tylko 10% wartości mieszkania, działki czy domu.
Okres kredytowania – jak obniżyć miesięczne raty?
Wydłużając okres spłaty, możesz liczyć na niższe opłaty miesięczne, jednocześnie podwyższając zdolność kredytową. Ponieważ kredyt hipoteczny wyróżnia się bardzo długim okresem spłaty, nawet do 30 lat, klient banku ma możliwość maksymalnego obniżenia opłat związanych z zobowiązaniem. Banki dużo chętniej udzielają kredytów na długi okres spłaty, choć trzeba pamiętać, że dla kredytobiorcy, oznacza to wyższy całkowity koszt kredytu.
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego
Krótszy okres kredytowania to zdecydowanie niższy całkowity koszt kredytu. Choć dług termin spłaty ma wiele zalet, trzeba pamiętać, że ceną za niższe raty miesięczne, jest dużo wyższy całkowity koszt zadłużenia, co możesz bez trudu sprawdzić, porównując na naszej stronie oferty kredytów hipotecznych rozłożonych na 30 lat, a także na krótszy okres. Im szybciej spłacisz swoje zadłużenie, tym mniejszy będzie jego koszt.
O czym musisz pamiętać? Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego nie generuje żadnych dodatkowych opłat, pod warunkiem, że spłata nastąpi po upływie 3 lat od zawarcia umowy. Jeśli zdecydujesz się na spłatę kredytu wcześniej, bank będzie mógł naliczyć dodatkową prowizję, której wartość nie powinna przekroczyć 3% kapitału kredytu.
Ile będziesz czekać na decyzję kredytową banku?
Ile realnie musi czekać klient banku na decyzję kredytową? W przypadku kredytu hipotecznego przyszły kredytobiorca musi uzbroić się w cierpliwość nawet na 2 lub 3 tygodnie, zazwyczaj tyle czasu potrzebują instytucje, by zweryfikować klienta i jego sytuację finansową.
Decyzja banku będzie w dużej mierze zależna od tego, czy z łatwością można będzie ocenić twoją zdolność kredytową. Istotne jest zatem dostarczenie zaświadczenia o zarobkach, ustalenie stałych wydatków, a także zadbanie o wysoki wkład własny, który pomoże uzyskać korzystną ocenę zdolności kredytowej.