Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator raty kredytu hipotecznego

Symulacja kredytu zakłada minimum 10% wkładu własnego

Zobacz wyniki z 3 banków dla Twoich parametrów. O różnicach i pozostałych ofertach porozmawiaj z ekspertem podczas bezpłatnej konsultacji

1.

RRSO
10,45 %

Oprocentowanie
9,20 %

Marża
2,1 %

Rata
2 890,61 zł

Koszt całkowity
664 891 zł

Bezpłatnie
2.

RRSO
10,02 %

Oprocentowanie
9,45 %

Marża
2,0 %

Rata
2 814,31 zł

Koszt całkowity
668 785 zł

Bezpłatnie
3.

RRSO
10,68 %

Oprocentowanie
9,90 %

Marża
2,5 %

Rata
2 933,11 zł

Koszt całkowity
690 306 zł

Bezpłatnie
Obliczam Twoją ratę i przygotowuję oferty banków

mBank

Santander

PKO BP

Millenium

Alior

BNP Paribas

ING

PEKAO

Kredyt hipoteczny z mFinanse to:

 • bezpłatne wsparcie eksperta na każdym etapie wnioskowania
  – od użycia kalkulatora zdolności kredytowej do podpisania umowy
 • dopasowana oferta mBanku oraz wielu innych banków (Alior Bank S.A., Bank Millennium S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., PEKAO S.A, ING Bank Śląski S.A., PKO Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A.) – 3 najkorzystniejsze wyniki możesz poznać od razu w kalkulatorze raty kredytu hipotecznego
 • szeroki wachlarz celów kredytowania: na dom, mieszkanie, działkę, remont lub budowę
 • intuicyjne w obsłudze kalkulatory: kalkulator zdolności kredytowej i kalkulator hipoteczny – wystarczy kilka informacji, aby poznać Twoje możliwości
 • możliwość spłaty nawet do 35 lat w ratach równych lub malejących
  – sprawdź w kalkulatorze hipotecznym, jak zmienia się wysokość rat
 • atrakcyjne i elastyczne warunki kredytowania: możliwość wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty kredytu, możliwość pokrycia z kwoty kredytu opłat okołokredytowych

Najczęściej zadawane pytania

Jest to długoterminowy kredyt, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Może on być wykorzystywany w następujących celach:

 • zakup nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym
 • budowa i rozbudowa domów
 • remont i modernizacja
 • refinansowanie kosztów poniesionych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
 • refinansowanie kredytów hipotecznych z innych banków

Tak, banki dopuszczają taką możliwość, jednakże taki produkt nazywamy „pożyczką hipoteczną”. Pożyczka hipoteczna z zasady jest droższym produktem od kredytu hipotecznego, ale umożliwia wydanie środków w dowolny sposób, a nie tylko na cele mieszkaniowe, jak ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego.

W ofercie banków pojawia się również pożyczka na spłatę zobowiązań kredytowych – wówczas mówimy o kredycie konsolidacyjnym.

Zdolność kredytowa to, przeprowadzona przez bank, ocena Twoich możliwości w zakresie spłaty kredytu, bądź pożyczki dokonywana na podstawie przedstawionych przez Ciebie dokumentów i oświadczeń. Bank sprawdza, jakie raty będziesz w stanie spłacać po odjęciu od miesięcznego dochodu wszystkich posiadanych przez Ciebie zobowiązań kredytowych, stałych opłat i kosztów życia. Jeśli ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę wspólnie (np. z małżonkiem) analiza obejmuje sytuację finansową obojga wnioskodawców.

Minimalny wkład własny jaki powinien posiadać klient wynosi minimum 10% wartości kredytowanej nieruchomości. Innymi słowy, jeżeli nieruchomość, którą chcesz nabyć kosztuje 100 tys. PLN wówczas musisz posiadać środki własne na poziomie 10 tys. PLN (10%).

Tak, istnieje taka możliwość, jeśli osiągasz dochód w następujących walutach Euro, USD, GBP, NOK, SEK.

Tak otrzymasz, ale pod warunkiem, że posiadasz uregulowany status pobytu w Polsce tj.:

 • karta czasowego pobytu
 • karta stałego pobytu
 • zaświadczenie o zarejestrowaniu obywatela UE

Tak, jak najbardziej. W przypadku takiej sytuacji spłacasz tylko aktualny kapitał kredytu, który pozostał do spłaty. Jest jednak pewne obostrzenie – jeżeli zdecydujesz się na spłatę w ciągu 3 pierwszych lat trwania kredytu, to bank może pobrać prowizję za wcześniejszą spłatę w kwocie nie większej niż 3% spłaconej kwoty (opłata ta nie może być większa niż suma odsetek spłaconych do czasu całkowitej spłaty kredytu).

Wymagany jest określony staż pracy w celu potwierdzenia stabilności dochodu. I tak odpowiednio:

 • umowa o pracę na czas nieokreślony – staż od min. 1 miesiąca
 • umowa o pracę na czas określony – staż od min. 3 miesięcy
 • działalność gospodarcza – prowadzenie działalności od min. 12 miesięcy
 • umowy cywilnoprawne – min. 6 miesięcy

Musimy pamiętać, że banki stawiają nam dwa ograniczenia. Pierwszym z nich jest okres trwania kredytu – tutaj maksymalny czas to 35 lat. Drugi z warunków to wiek kredytobiorcy w chwili spłaty kredytu. Dla naszych klientów mamy możliwość udzielania kredytu do 80 roku życia.

Innymi słowy – możesz otrzymać kredyt na maksymalny okres 35 lat, pod warunkiem, że w dniu spłaty ostatniej raty nie przekroczysz 80 roku życia, czyli w momencie wnioskowania będziesz przed 45 urodzinami.

Tak, jak najbardziej. W każdej chwili możecie sprzedać oraz kupić taką nieruchomość. W takim przypadku bank, w którym jest zaciągnięty kredyt hipoteczny wystawia osobie sprzedającej nieruchomość zaświadczenie z informacją o kwocie kredytu do spłaty oraz numer rachunku, na który powinny zostać przelane pieniądze mające spłacić kredyt.

Zmiany oprocentowania są normalne i na przestrzeni okresu kredytowania mogą powodować obniżanie lub wzrost rat kredytu hipotecznego. Obecnie odnotowujemy wzrosty, ale nie jest wykluczone, że za jakiś czas kredytobiorcy znów będą mogli cieszyć się niższymi kosztami zobowiązania. Na uniknięcie takich wahań pozwoli wybór kredytu o czasowo stałym oprocentowaniu.

Od końca 2021 roku wyraźnie rosną stopy procentowe, a tym samym raty kredytobiorców. Wpływ podwyżek jest różny w zależności od kwoty i okresu kredytowania, na jaki został zaciągnięty. W ciągu kilku miesięcy rata może wzrosnąć o kwotę od kilkuset do nawet wyraźnie powyżej 1000 zł.

RRSO to skrót od nazwy Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
Uwzględnia ono kilka elementów: bazową stopę oprocentowania ,marżę i prowizję banku oraz inne opłaty.
Wysokość RRSO zależy od:
• rodzaj kredytu,
• okresu spłaty,
• sposobu spłaty.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem na spłatę dotychczasowych zobowiązań – zamiast wielu zobowiązań w kilku różnych firmach możesz mieć kredyt u jednego kredytodawcy. Możesz zdecydować o włączeniu do kredytu konsolidacyjnego także kredytu hipotecznego. Stanie się on wtedy częścią konsolidowanych zobowiązań, a nowy kredyt zostanie zabezpieczony hipoteką. 

Dzięki kalkulatorowi kredytorów hipotecznych w zaledwie kilka minut możesz dowiedzieć się, jak wysokie wsparcie finansowe na zakup nieruchomości zaoferują Ci czołowe polskie banki. Zorientujesz się, jaki będzie koszt kredytu hipotecznego. Aby przeprowadzić kalkulację potrzebnych jest kilka informacji, które należy podać w formularzu kalkulatora. 

Dane potrzebne do przeprowadzenia symulacji przy użyciu kalkulatora:

 • do określenia przyszłej raty kredytowej:
 • kwota i cel kredytu,
 • wartość nieruchomości,
 • rodzaj zabezpieczenia,
 • okres kredytu,
 • wiek potencjalnego kredytobiorcy.

Po podaniu wskazanych informacji otrzymasz wyliczenia dotyczące miesięcznej raty kredytu, całkowitej wartości kredytu i oprocentowania. Pamiętaj, że pełnego wsparcia w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego udzielą ci Eksperci mFinanse.

Kalkulator zdolności kredytowej w łatwy i szybki sposób bez wychodzenia z domu pozwoli oszacować o jakiej wysokości kredyt hipoteczny możesz się ubiegać. Kalkulator na podstawie wprowadzonych danych, obliczy jaką posiadasz zdolność kredytową w zakresie kredytu hipotecznego. Aby przeprowadzić kalkulację potrzebnych jest kilka informacji, które należy podać w formularzu kalkulatora. 

Dane potrzebne do przeprowadzenia symulacji zdolności kredytowej przy użyciu kalkulatora:

 • liczba wnioskodawców i ich wiek,
 • łączne miesięczne dochody oraz zobowiązania,
 • okres kredytowania;

Na podstawie wprowadzonych danych kalkulator wskaże jakiej wysokości może być Twoja zdolność kredytowa. 

Masz więcej pytań? Zapytaj eksperta mFinanse

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Przykład reprezentatywny

*Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. mFinanse S.A. nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych powyżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Przykład reprezentatywny kredytu hipotecznego: Przykład reprezentatywny kredytu hipotecznego: okres kredytowania: 300 m-cy, kwota kredytu: 380 000 zł netto, szacowana cena zakupu 450 000 zł, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO: 10,14%, całkowity koszt kredytu: 615 895,17 zł, rata kredytu: 3 665,27 zł, marża: 2,71%. To nie jest oferta. 

Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje o kredycie

Kredyt hipoteczny to zadłużenie, które doskonale znane jest wśród klientów banków. Usługa zapewniając bardzo preferencyjne warunki, gwarantuje zainteresowanie nawet wśród osób, które niechętnie podchodzą do usług finansowych. Kredyt hipoteczny kojarzy się przede wszystkim z bardzo wysoką kwotą zadłużenia, a także długim okresem spłaty. Zdecydowana większość Polaków z pomocą kredytu hipotecznego realizuje swoje plany związane z kupnem nieruchomości. Zapewniamy, że z naszą pomocą dowiesz się o tej ofercie wszystkiego, co najważniejsze dla przyszłego kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny – na jaki cel

Kredyt hipoteczny jest rodzajem zobowiązania finansowego udzielanego wyłącznie przez banki – i tylko na zakup nieruchomości działki, domu lub mieszkania lub remont nie ruchomości. Otrzymanych w związku z nim pieniędzy nie można zatem przekazać na żaden inny cel, taki jak wakacje czy spłata innych kredytów. Zaciągnięcie kredytu wiąże się bezpośrednio z nabyciem nieruchomości, która jednocześnie zostanie zabezpieczeniem spłaty zobowiązania, co pozwala znacznie obniżyć ryzyko kredytowe banku.

Na rynku funkcjonuje również pojęcie pożyczki hipotecznej, która jest odrębną formą zobowiązania. Ta może być udzielana przez inne instytucje finansowe, nie tylko banki. W jej przypadku nie ma również mowy o celowości, co oznacza, że może być przeznaczona na dowolny cel. Tym, co łączy oba te typy zobowiązań, jest forma ochrony spłaty zobowiązania – zabezpieczenie długu hipoteką. To ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości, w związku z którym kredytobiorca może z niej korzystać, jednak kredytodawca – w razie zaprzestania spłaty zobowiązania –po postępowaniu windykacyjnym może ją sprzedać celem odzyskania należności.

Interesuje Cię kredyt gotówkowy, sprawdź dzięki kalkulatorowi kredytu gotówkowego jaki kredyt możesz dostać.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny musisz:

 • Dostarczyć do banku wypełniony prawidłowo wniosku o udzielnie kredytu hipotecznego
 • Potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem dowodu osobistego
 • Posiadać zdolności kredytową, dzięki której bank przekona się, czy stać Cię na spłatę zobowiązania. Aby oszacować sowją zdolność kredytową możesz skorzystać z naszego kalkulatora zdolności kredytowej;
 • Posiadać dobrą historię kredytową, która zostanie zweryfikowana przez bank po otrzymaniu raportu z Biura Informacji Kredytowej;
 • Ubezpieczyć nieruchomości oraz opcjonalnie wykupić polisę na życie;
 • Ustanowić hipotekę na rzecz banku;
 • Wnieść wkładu własnego do kredytu hipotecznego, który w chwili obecnej w większości banków wynosi 20%

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa 

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę kredytu, którą bank może przyznać danej osobie przy wybranym przez nią okresie spłaty. Jej poznanie jest jednym z kluczowych elementów starania się o otrzymanie środków. Znacznie zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo uzyskania decyzji odmownej spowodowanej wnioskowaniem o zbyt wysoki kredyt.

We wstępnym ustaleniu zdolności kredytowej pomaga kalkulator zdolności kredytowej dostępny na naszej stronie. To prosty formularz, w którym wystarczy wskazać okres kredytowania, łączne aktualne zobowiązania miesięczne, łączny miesięczny dochód netto oraz wiek wnioskującego. Na podstawie tych danych kalkulator wylicza optymalną szacowaną wartość kredytu. Na jej podstawie możesz również skorzystać z kalkulatora raty kredytu hipotecznego, by poznać 3 najkorzystniejsze dla Ciebie oferty kredytowe.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Obecne podwyższenie stopy procentowej kredytu hipotecznego wynika z podniesienia stopy referencyjnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem są obarczone ryzykiem, ponieważ jeżeli poziom stawki referencyjnej obniża się lub rośnie, bank odpowiednio przelicza oprocentowanie kredytu. Aby ustrzec się przed wzrostem raty kredytu hipotecznego warto rozważyć wybór stałego lub czasowo stałego oprocentowania.

Zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego

Podejmując decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego, musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie zabezpieczenie spłaty kredytu za pomocą ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Oznacza to, że w przypadku, gdy przestaniesz spłacać zobowiązanie, bank będzie miał prawo dochodzić spłaty zadłużenia z pomocą ograniczonego prawa rzeczowego.

Dodatkowo będziesz także zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, a cesja ubezpieczenia zostanie zapisana na bank. Coraz więcej banków wymaga, również, wykupienia przez kredytobiorcą polisy na życie, która ma zapewnić spłatę kredytu nawet po śmierci kredytobiorcy, jeśli dojdzie do niej przed uregulowaniem zobowiązania finansowego.

Wkład własny

Obecne regulacje prawne wymagają od kredytobiorcy posiadanie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, który wynosić będzie 20% wartości nieruchomości, którą chcesz nabyć. Niektóre Banki oferują swoim klientom zadłużenia z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, dzięki czemu kredytobiorca powinien wpłacić tylko 10% wartości mieszkania, działki czy domu. Może się to jednak wiązać z wyższym kosztem kredytu.

Okres kredytowania – jak obniżyć miesięczne raty?

Od okresu kredytowania zależy również wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Wydłużając okres spłaty, możesz liczyć na niższe raty miesięczne, co jednocześnie powinno wpłynąć na podwyższenie zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny wyróżnia się bardzo długim okresem spłaty, nawet do 30 lat. Banki chętniej udzielają kredytów na długi okres spłaty, co dla kredytobiorcy, oznacza często wyższy całkowity koszt kredytu.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Krótszy okres kredytowania to zdecydowanie niższy całkowity koszt kredytu. Na stronie możesz sprawdzić oferty kredytów hipotecznych rozłożonych nawet na 30 lat, a także na krótszy okres. Im szybciej spłacisz swoje zadłużenie, tym mniejszy będzie jego koszt.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego nie generuje żadnych dodatkowych opłat, ale pod warunkiem, że spłata nastąpi po upływie minimum 3 lat od zawarcia umowy. Jeśli zdecydujesz się na spłatę kredytu wcześniej, bank może naliczyć dodatkową prowizję, której wartość nie powinna przekroczyć 3% kapitału kredytu.

Warunki zatrudnienia a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat dlatego przy jego udzielaniu Banki zwracają uwagę na warunki zatrudnienia jakie przedstawia kredytobiorca, aby mieć pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone.

Najbardziej wiarygodną formą zatrudnienia dla Banków jest umowa o prace. Osoby zatrudnione na umowie o pracę mogą spodziewać się wyższej oceny zdolności kredytowej niż osoby zatrudnione na umowę o działo lub zlecenie. Również okres zatrudnienia na umowie o pracę będzie miał wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

Z problemami mogą spotkać się także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji bank zdecyduje się udzielić kredytu, tylko jeśli klient posiada bardzo wysokie zarobki miesięczne, a jego dochody w ciągu ostatnich miesięcy nie były zbyt zróżnicowane.

Kalkulator kredytu hipotecznego – Znajdź najlepszy kredyt hipoteczny

Kalkulator kredytu hipotecznego to bezpłatne narzędzie, które pozwoli ci porównać oferty banków dla wskazanej przez Ciebie wartości kredytu.

Określając wysokość kredytu oraz szacowany okres spłaty możesz w jednym miejscu porównać oferty kilku Banków i poznać najważniejsze parametry takie jak: RRSO, wysokość miesięcznej raty, oprocentowanie, całkowity koszt kredytu hipotecznego. Aby porównać ratę w wielu bankach możesz też skorzystać z policzkredyt.pl 

Pamiętaj, że nasi Eksperci nieodpłatnie pomogą Ci wybrać najlepszy kredyt hipoteczny dla Ciebie, pomogą przy kompletowaniu i wypełnianiu dokumentów.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to jedno z najważniejszych kryteriów przyznania zainteresowanemu pożyczki bądź kredytu. Zgodnie z definicją określoną przez ustawę Prawo bankowe, art. 70. [Zdolność kredytowa], paragraf 1, to zdolność do spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie – wraz z odsetkami. Aby możliwe było wykazanie tejże zdolności, kredytobiorca musi przedstawić bankowi informacje oraz dokumenty, które instytucja wskazuje jako konieczne do jej oceny. Na ich podstawie odbywa się tzw. kalkulacja zdolności kredytowej.

Czym jest kalkulator zdolności kredytowej?

Kalkulator zdolności kredytowej to proste w obsłudze narzędzie dostępne za darmo online. Jest krótkim formularzem, w którym po wskazaniu wymaganych informacji, kalkulator oblicza szacowaną zdolność kredytową. Wskazuje on optymalną kwotę, o którą może wnioskować osoba zainteresowania wzięciem kredytu. To zatem najprostszy sposób na to, jak sprawdzić wstępną zdolność kredytową.

Kalkulator zdolności kredytowej dostępny na naszej stronie wymaga wskazania zaledwie 5 parametrów. Potrzebne dane to:

 • okres kredytowania – czyli czas, na przez który osoba chce i może spłacać kredyt,
 • łączne zobowiązanie miesięczne – a więc suma aktualnych zobowiązań, takich jak płatność za czynsz, obecne pożyczki, raty za sprzęt i tak dalej,
 • łączny dochód netto – czyli „na rękę”,
 • wiek osoby ubiegającej się o kredyt,
 • liczbę wnioskodawców.

Po podaniu tych informacji i kliknięciu „oblicz”, nasz darmowy kalkulator zdolności kredytowej wskazuje szacowaną zdolność kredytową. Podaje widełki określające możliwą do uzyskania wysokość kredytu hipotecznego, gotówkowego czy pożyczki. To oczywiście wartość przybliżona stanowiąca wyłącznie punkt wyjścia do prowadzenia rozmów z bankiem na temat kredytu – pomaga się zorientować, jakie są możliwości kredytobiorcy. Możesz również zwrócić się do naszych Ekspertów, w celu uzyskania wiarygodnych informacji na temat swojej zdolności kredytowej.

Po zweryfikowaniu swojej zdolności kredytowej możesz wykorzystać także nasz ranking kredytów hipotecznych.