Projekt „Mieszkanie na start”
Poznaj wstępne warunki następcy programu Bezpieczny kredyt 2%

Ze względu na ogromne zainteresowanie programem „Bezpieczny kredyt 2%” budżet przewidziany na jego zrealizowanie kończy się. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z planów o własnym mieszkaniu czy domu. Skontaktuj się z naszym ekspertem,  a z pewnością wskaże Ci najlepsze dla Ciebie rozwiązanie!

 • Ministerstwo Rozwoju ogłosiło wstępny plan na nowy program mający zastąpić „Bezpieczny Kredyt 2%”? Sprawdź szczegóły ↓

Zamów bezpłatną
konsultację telefoniczną

  * pola wymagane

  Program Pierwsze Mieszkanie

  Poznaj założenia i sprawdź, czy możesz skorzystać

  „Mieszkanie na start” – założenia projektu

  Z programu preferencyjnych kredytów będą mogli skorzystać single do 35. roku życia oraz większe gospodarstwa domowe – bez limitu wiekowego. Przeznaczony będzie dla małżeństw, ale też dla osób w nieformalnych związkach. Na pomoc będą mogli też liczyć single, którzy chcieliby wziąć kredyt jako gospodarstwo dwuosobowe.

  Przeczytaj na blogu o:
  – limitach dochodowych
  – oprocentowaniu kredytów w programie
  – przewidywanych kwotach dopłat

  Dowiedz się więcej o projekcie na blogu mFinanse >>

  Na czym polega Bezpieczny Kredyt 2%?

  Okres obowiązywania programu: 3 lipca 2023 r. – 31 grudnia 2027 r

  Kredyt hipoteczny będzie można uzyskać na preferencyjnych warunkach na zakup pierwszego mieszkania lub domu, na budowę domu oraz na dokończenie budowy. Przez 10 lat oprocentowanie będzie wynosiło 2% (plus marża banku i prowizja na warunkach nie gorszych niż warunki, na jakich kredytobiorca uzyskałby standardowy kredyt hipoteczny) dzięki dopłatom z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

  Adresaci programu: małżeństwa, osoby stanu wolnego, pary w nieformalnych związkach, wychowujące minimum jedno wspólne dziecko; brak kredytu hipotecznego, odpowiedni wiek i zdolność kredytowa, wkład własny, brak prawa własności do nieruchomości, klienci gotowi do zakupu pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego, brak spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego

  Bezpieczny kredyt 2% – warunki formalne

  • Zakup pierwszego mieszkania/domu (rynek pierwotny/wtórny)
  • Budowa / wykończenie domu
  • Zakup działki lub jej części w celu budowy na niej domu
  • Brak ograniczenia ceny m2
  • Brak ograniczeń dotyczących standardu i położenia mieszkania/domu
  • Maksymalny wkład własny nie może przekroczyć 200 000 zł
  • Możliwość połączenia „Bezpiecznego kredytu 2%” z programem „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”

  Dopłata do kredytu hipotecznego – na co można ją przeznaczyć?

  Dopłatę do kredytu hipotecznego można uzyskać na zakup:

  • mieszkania z rynku pierwotnego,
  • mieszkania z rynku wtórnego,
  • zakup domu z rynku pierwotnego,
  • zakup domu z rynku wtórnego,
  • zakup działki budowlanej i budowę domu jednorodzinnego.

  Maksymalna wysokość kredytu, o jaki można się ubiegać w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie to:

  • 500 tys. zł – w przypadku singli,
  • 600 tys. zł – w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym, wspólnym dzieckiem.

  Kredyt hipoteczny z mFinanse to:

  0 zł za konsultacje
  i wsparcie eksperta
  w całym procesie kredytowym

  Wybór najkorzystniejszej
  oferty spośród wielu
  banków

  Bezpłatna pomoc
  w analizie Twoich finansów
  i wskazówki jak poprawić zdolność kredytową

  Najczęściej zadawane pytania:

  Czy można jeszcze skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%?

  W dniu 4.01.2024 r. Ministerstwo Rozwoju ogłosiło wstępny plan na nowy program mający zastąpić „Bezpieczny Kredyt 2%”. Na ten moment rozpoczną się konsultacje na temat projektu m.in. z bankami i organizacjami społecznymi. Program „Mieszkanie na start” może ruszyć w połowie 2024 r. Szacuje się, że w tym roku z programu może skorzystać ok. 50 tys. osób.

  Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że osiągnął limit dopłat w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” i od 2.01.2024 r wstrzymuje przyjmowanie wniosków.  Ustawowe limity wydatków na dopłaty do „Bezpiecznego kredytu 2%” zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.

  mFinanse – wspieramy decyzje kredytowe

  mFinanse to spółka z grupy mBank już od kilkunastu lat działająca na rynku  pośrednictwa finansowego. Posiadamy ofertę większości banków w zakresie kredytów hipotecznych, gotówkowych, firmowych.

  Na bezpłatnym spotkaniu z ekspertem kredytowym możesz:

  • obliczyć zdolność kredytową
  • przeanalizować dostępne oferty banków
  • uzyskać wsparcie przy formalnościach
  • pogłębić wiedzę na temat dofinansowań

  Dzięki współpracy z wieloma bankami ekspert mFinanse pomoże Ci sfinansować zakup mieszkania, domu, działki.
  Kredytem hipotecznym sfinansujesz także budowę czy remont nieruchomości.

  Blog kredytowy mFinanse

  Program „Mieszkanie na start”

  W dniu 4.01.2024 r. Ministerstwo Rozwoju ogłosiło wstępny plan na nowy program mający zastąpić „Bezpieczny Kredyt 2%”. Na ten moment rozpoczną się konsultacje na temat projektu m.in. z bankami i organizacjami społecznymi. Program „Mieszkanie na start” może ruszyć w połowie 2024 r. Szacuje się, że w tym roku z programu może skorzystać ok. 50 tys. osób.  Z programu preferencyjnych kredytów będą mogli skorzystać single do 35. roku życia oraz większe gospodarstwa domowe – bez limitu wiekowego. Przeznaczony będzie dla małżeństw, ale też dla osób w nieformalnych związkach. Na pomoc będą mogli też liczyć single, którzy chcieliby wziąć kredyt jako gospodarstwo dwuosobowe.

  Jeśli chcesz sprawdzić wysokość raty zobowiązania finansowego, możesz skorzystać z łatwego w użyciu kalkulatora kredytu hipotecznego.

  Bezpieczny kredyt 2% – podstawowe informacje

  Program „Bezpieczny kredyt 2%” umożliwia uzyskanie kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Przeznaczony jest on głównie dla klientów planujących:

  • zakup pierwszego domu jednorodzinnego lub mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego;
  • budowę/dokończenie budowy i wykończenie domu;
  • zakup działki (lub części działki), na której ma zostać wybudowany dom.

  Kredyt 2 procent mogą uzyskać małżeństwa, osoby stanu wolnego, single wychowujący dziecko, a także pary w nieformalnych związkach, które również mają wspólnie pociechę. Nie są na nich nakładane żadne ograniczenia – ani te dotyczące ceny za m² działki lub nieruchomości, ani te związane z lokalizacją czy standardem domu/mieszkania.

  Dzięki dopłacie od państwa oprocentowanie kredytu jest niższe przez 10 pierwszych lat jego spłacania. Średni poziom oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej ustalany jest kwartalnie na podstawie informacji banków kredytujących. Minimalny okres spłaty kredytu to 15 lat. W trakcie trwania gwarancji obowiązuje system rat malejących, z kolei po jej zakończeniu kredytobiorca przechodzi na raty stałe. Możliwe jest jednak wnioskowanie o pozostanie przy ratach malejących.

  Skorzystanie z programu „Bezpieczny kredyt 2%” ma być możliwe od 1 lipca 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku z możliwością przedłużenia, a w ramach programu ma być uruchamianych 30-40 tysięcy kredytów w ciągu każdego roku.

  W przypadku kredytu udzielanego współmałżonkom lub partnerom warunek pierwszego mieszkania musi zostać spełniony przez obie osoby.

  „Mieszkanie na start” następca programu „Bezpieczny Kredyt” 

  Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że osiągnął limit dopłat w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” i od 2.01.2024 r wstrzymuje przyjmowanie wniosków.  Ustawowe limity wydatków na dopłaty do „Bezpiecznego kredytu 2%” zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.

  Kredyt 2 % a wkład własny

  Kredyt 2 procent może być udzielony bez wkładu własnego. Jeśli natomiast kredytobiorca go posiada, nie może być on wyższy niż 200 tysięcy złotych. Co więcej, w przypadku kredytu na pierwszy dom lub mieszkanie może on występować w formie zarówno gotówki, jak i działki budowlanej. Warto również wiedzieć, że kwota wkładu własnego może być warunkowo wyższa – o ile będzie to wkład w postaci nieruchomości gruntowej. Możliwość wnoszenia wyższej kwoty dotyczy ponadto osób, które oszczędzały przez kilka poprzednich lat w programie Konto Mieszkaniowe – wkładem własnym mogą być wówczas zaoszczędzone środki powiększone o premię mieszkaniową. W takiej sytuacji jego wysokość, jak i kredytu 2% nie może być wyższa niż milion złotych.

  Nadpłata kredytu 2 procent

  Jeżeli kredytobiorca dokona przedterminowej spłaty części kredytu 2%, dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca, w którym to nastąpiło. Kwoty uzyskanych po tym dniu dopłat podlegają natomiast zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której:

  • spłata dotyczyła części objętej gwarancją;
  • spłaty dokonano po upływie 3 lat od dnia udzielenia kredytu;
  • łączna wysokość spłaty i wkładu własnego nie przekroczyła kwoty, o której mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 tj. 200 tys. zł;
  • łączna wysokość spłaty i zapłaconej raty kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty.

  Które banki udzielają kredytu 2%?

  Bezpiecznego kredytu 2% mogą udzielać wyłącznie te instytucje, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, który oferowany jest przez większość banków. Chcąc uzyskać kredyt 2 procent na budowę lub kupno swojej pierwszej nieruchomości, warto więc wcześniej sprawdzić, które placówki dają taką możliwość swoim klientom. Obecnie jest to mBank, Alior Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Pekao SA czy Bank Ochrony Środowiska.

  Zamów bezpłatną konsultację telefoniczną

  Pamiętaj, że na koszt kredytu wpływ ma nie tylko oprocentowanie, warto weryfikować także marżę banku.