inwestowanie w nieruchomości - jak to robić w 2021
31 marca 2021
Przydatna Wiedza

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z możliwości ulokowania zgromadzonych oszczędności. Szczególnie obecnie, przy bardzo niskich stopach procentowych, które przekładają się na naprawdę symboliczne zyski z lokat, warto rozważyć właśnie inwestycje w nieruchomości. Jak się do tego przygotować? Jak inwestować w nieruchomości, żeby przynosiły zysk? Czy warto inwestować w nieruchomości? Dowiedz się, co na ten temat mówią eksperci mFinanse.

Czy warto inwestować w nieruchomości 2021?

Sposobów na inwestowanie w nieruchomości jest wiele, każdy z nich może przynosić zyski, ale nie każdy musi odpowiadać akurat Tobie. Jak inwestować w nieruchomości, żeby mieć z tego korzyść? Na początek powinno się dobrze przemyśleć strategię biznesową, czyli co z taką zakupioną nieruchomością chcemy zrobić. Jeżeli rozważamy inwestycje w nieruchomości pod wynajem, należy zastanowić się, kto będzie naszym przyszłym najemcą. Warto przyjrzeć się temu, jakie mieszkania w naszym mieście są wynajmowane, w jakich lokalizacjach i komu. Taka analiza pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie czy inwestowanie w nieruchomości pod wynajem przyniesie zysk.

Inwestowanie w nieruchomości wymaga planu, także dotyczącego tego, co z takim mieszkaniem chcemy zrobić w bliższej i dalszej perspektywie czasowej. Jeżeli celem jest sprzedaż takiego mieszkania w krótkim czasie dalej z zyskiem, powinniśmy przemyśleć, czy warto inwestować w nieruchomości 2021 w ramach house flippingu.

Inwestowanie w nieruchomości – pod wynajem czy house flipping?

Wynajem jest najpopularniejszą metodą, jeśli planujemy inwestycje w nieruchomości. Wady i zalety takiego rozwiązania tak naprawdę są różne dla każdego inwestora. Dla niektórych wadą jest konieczność poszukiwania co jakiś czas najemców lub dbanie o stan techniczny mieszkania. Do zalet możemy zaliczyć stabilny zysk z wynajmu. Jeżeli mieszkanie jest cały czas wynajmowane, co miesiąc najemcy przesyłają uzgodnioną w umowie wynajmu kwotę za najem, który może pokrywać np. cześć lub całość raty kredytu hipotecznego. To atrakcyjna opcja, jeśli zdecydowaliśmy się na inwestowanie w nieruchomości z wykorzystaniem nie tylko zgromadzonych oszczędności, ale finansowania z banku. 

Na pewno inwestycje w nieruchomości pod wynajem oznaczają, że mieszkanie które kupujemy powinno spełniać oczekiwania przyszłych najemców. W przypadku wynajmu dla studentów oznacza to bliskość uczelni wyższych i szybki dojazd do centrum miasta. Jeżeli myślimy o wynajmie dla pracujących singli lub młodych rodzin to większą uwagę musimy zwrócić, przy szukaniu mieszkania, do odpowiedniej infrastruktury budynku np. czy są windy i miejsce parkingowe przypisane do lokalu, bo to może być istotne dla przyszłych najemców.

House flipping – wady i zalety 

Jeśli inwestycje w nieruchomości oznaczają dla nas zakup mieszkania, jego remont i możliwie szybką dalszą sprzedaż z zyskiem to house flipping również wymaga wcześniejszych przygotowań pod inwestycje w nieruchomości. Wady i zalety house flippingu, podobnie jak przy mieszkaniach pod wynajem, są różne w zależności od inwestora. Niewątpliwie zaletą jest możliwość większego jednorazowego zarobku, inaczej niż przy wynajmie. Dla niektórych wadą tego rozwiązania jest to, że inwestycja w nieruchomości wymaga w tym przypadku także weryfikacji stanu prawnego nieruchomości. Kolejnym aspektem jest weryfikacja zaangażowania sprawdzonej ekipy budowlanej oraz inwestycji własnych środków, zanim będziemy mogli takie mieszkanie sprzedać dalej.

Inwestowanie w nieruchomości zgromadzonych oszczędności jest kuszącą opcją. Warto przemyśleć także, czy zakupu nieruchomości częściowo nie pokryć z środków z kredytu hipotecznego. Niskie stopy procentowe oznaczają relatywnie niskie raty kredytu hipotecznego, co może być dodatkową zachętą przy podjęciu decyzji o inwestycjach w nieruchomości. Skontaktuj się z ekspertem kredytowym mFinanse, który przedstawi możliwe opcje finansowania zakupu nieruchomości.  

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami