inwestowanie w nieruchomości - jak to robić w 2021
31 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania to jedna z możliwości ulokowania zgromadzonych oszczędności. Jak się do tego przygotować? Czy pomimo wzrostu stóp procentowych nadal opłaca się inwestować w nieruchomości? Co zrobić, aby przynosiło to zyski? Dowiedz się, co na ten temat mówią eksperci mFinanse.

Czy warto inwestować w nieruchomości 2023?

Sposobów na inwestowanie w mieszkania jest wiele. Każdy z nich może przynosić zyski, ale nie każdy musi odpowiadać akurat Tobie.

Jak zacząć inwestować w nieruchomości z zyskiem:

 1. Na początek powinieneś dobrze przemyśleć strategię biznesową, czyli co z taką kupioną nieruchomością chcesz zrobić. Jeżeli rozważasz inwestowanie w mieszkanie na wynajem, zastanów się, kto będzie Twoim przyszłym najemcą. Warto przyjrzeć się temu, jakie nieruchomości w mieście są wynajmowane, w jakich lokalizacjach i komu. Taka analiza pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w mieszkanie.
 2. Inwestowanie wymaga planu. Musisz wiedzieć, co z takim mieszkaniem chcesz zrobić w bliższej i dalszej perspektywie czasowej. Jeżeli celem jest sprzedaż w krótkim czasie, ale dalej z zyskiem, powinieneś przemyśleć czy warto inwestować w nieruchomości w ramach house flippingu.

Zobacz też: Zmiany dla kupujących nieruchomości od deweloperów. Nowa ustawa deweloperska.

Planujesz zakup nieruchomości

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Jak inwestować w nieruchomości – mieszkanie pod wynajem

Wynajem jest najpopularniejszą metodą. Wady i zalety takiego sposobu inwestowania w mieszkania tak naprawdę są różne dla każdego inwestora.

 1. Dla niektórych wadą jest konieczność poszukiwania co jakiś czas najemców lub dbanie o stan techniczny mieszkania.
 2. Do zalet możemy zaliczyć stabilny zysk z wynajmu.

Jeżeli mieszkanie jest cały czas wynajmowane i najemcy przesyłają uzgodnioną w umowie kwotę za najem, to dodatkowe środki możesz przeznaczyć np. na część lub całość raty kredytu hipotecznego. To atrakcyjna opcja, jeśli zdecydowałeś się na inwestowanie w nieruchomości z wykorzystaniem nie tylko zgromadzonych oszczędności, ale finansowania z banku. 

Na pewno inwestowanie w mieszkanie na wynajem oznacza, że kupiona nieruchomość powinna spełniać oczekiwania przyszłych najemców. W przypadku wynajmu dla studentów chodzi o bliskość uczelni wyższych i szybki dojazd do centrum miasta. Jeżeli myślisz o pracujących singlach lub młodych rodzinach, to większą uwagę musisz zwrócić na odpowiednią infrastrukturę budynku np. czy są windy i miejsce parkingowe przypisane do lokalu – mogą to być kluczowe cechy decydujące o zysku z inwestycji.

Zobacz też: Rynek mieszkaniowy w obliczu wyzwań 2023 roku

Czy warto inwestować w mieszkania? House flipping – wady i zalety 

Jeśli inwestycje w nieruchomości oznaczają dla Ciebie zakup mieszkania, jego remont i możliwie szybką dalszą sprzedaż z zyskiem, to house flipping również wymaga wcześniejszych przygotowań. Wady i zalety, podobnie jak przy przypadku inwestowania w mieszkanie na wynajem, są różne w zależności od inwestora.

 1. Niewątpliwie zaletą jest możliwość większego jednorazowego zarobku, inaczej niż przy wynajmie.
 2. Dla niektórych wadą tego rozwiązania jest to, że inwestycja w nieruchomości wymaga weryfikacji stanu prawnego lokalu. Kolejnym aspektem jest kontrolowanie zaangażowania ekipy budowlanej oraz inwestycji własnych środków, zanim będziesz mógł takie mieszkanie sprzedać dalej.

Inwestowanie w nieruchomości zgromadzonych oszczędności jest kuszącą opcją. Warto przemyśleć także, czy zakupu mieszkania częściowo nie pokryć ze środków z kredytu hipotecznego. Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który przedstawi możliwe opcje finansowania inwestycji.  

Zobacz też: Home staging – Jak sprzedawać w ten sposób nieruchomości?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.