inwestowanie w nieruchomości
10 lutego 2022

Rynek nieruchomości nadal ma się dobrze, ale w ostatnim czasie popyt na mieszkania uległ wyraźnemu obniżeniu. Odpowiada za to kilka czynników, przy czym za najważniejszy należy uznać wzrost stóp procentowych, który przyczynił się do wzrostu rat kredytów hipotecznych i spadku zdolności kredytowej. Eksperci mFinanse przeanalizowali, czy w takich warunkach wciąż opłaca się inwestowanie w nieruchomości. 

Zobacz też: Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? 

Wzrost stóp procentowych – większe koszty finansowania inwestycji 

W lutym RPP po raz kolejny podniosła stopy procentowe, a wiele wskazuje na to, że na tym cykl podwyżek się nie skończy. Choć przy inflacji sięgającej 9,2% (odczyt styczniowy), stopa referencyjna na poziomie 2,75% wydaje się stosunkowo niska, to jednak pamiętajmy, że jeszcze pół roku wcześniej wynosiła zaledwie 0,1%. Obecnie kredyty hipoteczne są już znacznie droższe, co siłą rzeczy obniża opłacalność inwestowania w nieruchomości z pomocą banku. Jeśli faktycznie dojdzie do kolejnych podwyżek stóp procentowych, to koszty finansowania zakupu mieszkań staną się jeszcze wyższe. 

Trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym i w ciągu 20-30 lat jego spłaty stopy procentowe mogą rosnąć i spadać z różną siłą. W ostatnich latach utrzymywały się na rekordowo niskim poziomie, obecnie mamy do czynienia z ich sporymi wzrostami, ale nie jest powiedziane, że z czasem, w przypadku np. spadku inflacji i pogorszenia sytuacji gospodarczej, nie spadną do niskich wartości. Niezależnie od tego, jaki czeka nas scenariusz, warto mieć świadomość, że nie tylko wysokość stóp wpływa na atrakcyjność inwestowania w nieruchomości. 

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Inne kwestie ważne dla opłacalności inwestowania w nieruchomości 

Mimo wzrostu stóp procentowych, inwestycja w mieszkanie nadal może się opłacać. Na jej dochodowość ma bowiem wpływ szereg innych czynników; przede wszystkim popyt najemców, sytuacja na rynku nieruchomości czy kondycja gospodarki. Jeśli ceny mieszkań wciąż będą rosły, bezrobocie pozostanie niskie, a przy tym utrzyma się niezły wzrost gospodarczy, to taka lokata kapitału może okazać się dochodowa. 

Atrakcyjność inwestowania w nieruchomości zależy nie tylko od bieżących stóp procentowych. W tym kontekście ważne są jeszcze inne czynniki związane m.in. z rynkiem mieszkaniowym czy gospodarką.

Zastanawiając się, czy warto inwestować w nieruchomości, trzeba też wziąć pod uwagę to, co działo się na rynku w ostatnim czasie. Chodzi tutaj o silne wzrosty cen mieszkań, domów i działek, czy też rekordową liczbę i wartość zaciągniętych kredytów hipotecznych. Choć ceny nieruchomości mogą dalej rosnąć, to jednak wspomniane czynniki powodują, że potencjał tych wzrostów jest już niższy niż w ostatnich latach. Trzeba też pamiętać, że sporo osób nabywało mieszkania w celu ochrony kapitału przed rosnącą inflacją, przyczyniając się do wzrostów ich cen. Był to efekt głównie niskich stóp procentowych i niskooprocentowanych bezpiecznych lokat terminowych. Dziś atrakcyjność tych ostatnich jest wyższa i dla części osób stają się atrakcyjną alternatywą dla inwestowania w nieruchomości. 

Czy inwestowanie w nieruchomości opłaca w najbliższym czasie? 

Na tak postawione pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to nie tylko z faktu, że w dzisiejszej rzeczywistości trudno jest snuć jakiekolwiek długoterminowe prognozy (a takie są kluczowe dla oceny potencjału tego typu inwestycji). Istotne jest również to, jak inwestuje się w nieruchomości. Można przecież kupować mieszkania na wynajem na krótki lub długi termin, albo w celu przeprowadzenia remontu i dokonania szybkiej sprzedaży z zyskiem (tzw. flipping). Możliwa jest też inwestycja bez zakupu, czyli wynajęcie czyjejś nieruchomości, a następnie jej podnajęcie za wyższą stawkę. 

Z powyższych względów każdy musi samodzielnie określić, czy inwestowanie w nieruchomości może okazać się dla niego opłacalne. Trzeba też pamiętać, że na atrakcyjność całego przedsięwzięcia istotny wpływ ma sama nieruchomość, cena jej zakupu, czy też koniunktura na rynku. Warto też zauważyć, że nawet w przypadku wzrostu kosztów kredytów hipotecznych rentowność inwestowania nie musi ulec obniżeniu. Może zdarzyć się tak, że w tym samym czasie stawki najmu będą rosły, i to w szybszym tempie niż raty kredytów. 

Zobacz też: Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać? 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.