Home staging - jak sprzedawać mieszkania w ten sposób?
16 czerwca 2021

Home staging chociaż brzmi obco, powinien być określeniem, które zna każdy, kto sprzedaje lub wynajmuje mieszkanie. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, to Twoim celem jest otrzymać za nie jak najwyższą kwotę i podpisać umowę jak najszybciej. W skrócie home staging oznacza takie przygotowanie mieszkania, które zachęci kupujących lub wynajmujących do zamieszkania w nim.  

Zobacz też: Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania?

Home staging – co to jest?

Kiedy oglądamy programy, w których potencjalni nabywcy szukają wymarzonego mieszkania, często myślimy sobie, że w niektórych z prezentowanych nieruchomości chętnie sami byśmy zamieszkali. Co sprawia, że niektóre wnętrza są dla nas tak atrakcyjne, a inne mniej nam odpowiadają? Odpowiedzią może być właśnie home staging, czyli odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Celem tego przygotowania jest wyróżnienie się wśród ofert, których wiele przegląda potencjalny kupujący lub wynajmujący. Im lepiej przygotowane mieszkanie, tym większa szansa, że to właśnie na Twoim ogłoszeniu zatrzyma się potencjalny kupiec lub lokator. Doskonale o tym wiedzą osoby, które zajmują się flipowaniem mieszkań.

W pierwszej kolejności home staging jest ważny przy robieniu zdjęć mieszkania do ogłoszenia o sprzedaży lub wynajmie. Kiedy robisz idealne zdjęcie na wakacjach, poświęcasz dużo czasu i często wykonujesz kilka ujęć zanim będziesz zadowolony z efektu. Do zdjęć mieszkania warto podejść w ten sam sposób – nasz „model” może nie będzie zmieniał pozy podczas sesji zdjęciowej, jednak tak samo powinno nam zależeć na pokazaniu jego największych zalet. 

Kupujący lub wynajmujący nie podejmują decyzji tylko na podstawie zdjęć, więc home staging będzie ważny również podczas prezentacji mieszkania. Rzeczywistość powinna być taka sama, jak na prezentowanych fotografiach. Oglądający mieszkanie zwrócą też uwagę na początku na zapach w pomieszczeniach. Warto w takim przypadku przyjść do mieszkania chwilę przed nimi i wywietrzyć wszystkie pomieszczenia.   

Home staging – zasady

Kiedy przygotowujesz się do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości warto sięgnąć po praktyk, które są stosowane w home staging. Zasady dotyczące przygotowania możemy podzielić na kilka najważniejszych kwestii:

 • Porządek i czystość – to podstawa, od której należy zacząć przygotowanie mieszkania. Uporządkuj całą przestrzeń, szczególnie zwróć uwagę na uprzątnięcie i wyczyszczenie blatów w kuchni oraz półek w łazience. Pochowaj wszystkie rzeczy, które mogą sprawiać, że przestrzeń wydaje się zabałaganiona.
 • Drobne remonty i naprawy – jeśli drzwiczki w kuchennej szafce straciły zawias, napraw je, zanim pokażesz nieruchomość kupującym lub wynajmującym. Jeżeli ściany w mieszkaniu są brudne warto zainwestować w pomalowanie ich na biały kolor, który spowoduje, że mieszkanie będzie sprawiało wrażenie dużo czystszego.
 • Dekoracje – wiele osób zwraca uwagę przeglądając ogłoszenia na kwiaty we wnętrzach, czy apetyczne owoce ustawione na kuchennym stole. Uwagę przyciągają też odsłonięte okna lub dodatkowe lampy, które dodają uroku wnętrzu.
 • Ważny jest każdy kąt – wprawdzie dla potencjalnego kupującego lub wynajmującego najważniejszy będzie pewnie salon i kuchnia, ale pierwsze wrażenie nasza nieruchomość zrobi już w przedpokoju. Dlatego warto do przygotowania takich miejsc jak właśnie przedpokój czy balkon, podejść tak samo starannie jak do salonu.

Chcesz kupić lub sprzedać mieszkanie?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jak wygląda cały proces

Home staging – jak zacząć?

Szykujesz się do wynajmu lub sprzedaży mieszkania i chcesz wykorzystać zasady home staging. Jak zacząć?

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że mieszkanie ma podobać się potencjalnym kupującym lub wynajmującym, a nie Tobie. Dlatego ważna jest pewna „depersonalizacja” przestrzeni. Zacznij od usunięcia z mieszkania tych elementów wystroju, które świadczą o Twoim guście lub zainteresowaniach. Chodzi o usunięcie np. pamiątek czy zdjęć zgromadzonych we wnętrzu.

Musisz być także bardzo krytyczny wobec swojej nieruchomości. Pamiętaj, że to nie Tobie ma się ono podobać, ale potencjalnemu kupcowi lub lokatorowi. Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem neutralnych i jasnych kolorów we wnętrzach, warto jednak na nie postawić.

Jeżeli Twoim celem jest kupno mieszkania pod wynajem i chcesz czerpać zyski z wynajmu, to tym bardziej powinieneś podejść do urządzenia mieszkania biorąc pod uwagę potencjalny gust wynajmujących, a nie własny.

Home staging – samodzielnie czy z zawodowcem?

Na rynku można znaleźć już od jakiegoś czasu oferty profesjonalnych home stagerów. To osoba, która zawodowo zajmuje się przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu w taki sposób, żeby sprzedać ją z jak największym zyskiem. Jeżeli korzystasz przy sprzedaży mieszkania ze wsparcia biura nieruchomości, to możesz już na wstępie otrzymać ofertę dotyczącą właśnie odpowiedniego przygotowania mieszkania dla potencjalnych kupujących.

Zasady home staging można także zastosować samodzielnie, bez korzystania z pomocy profesjonalisty. To, co może być w takim wypadku zagrożeniem, to że jeśli sprzedajesz mieszkanie w którym sam mieszkasz, nie zawsze widzisz elementy, które mogą być zmienione. W takiej sytuacji warto nawet poprosić o pomoc znajomych. Powinni oni krytycznie spojrzeć na Twoją nieruchomość i podpowiedzieć, co warto zmienić.

Zobacz też: Inwestowanie w nieruchomości – czy po podwyżce stóp wciąż się opłaca? 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.