inwestowanie w nieruchomości
15 stycznia 2022

W dobie niskich stóp procentowych i kiepskich ofert lokat terminowych dużą popularnością cieszy się inwestowanie w nieruchomości. Sprzyjają temu również silne wzrosty ich cen oraz fakt, że od dawna uchodzą za bezpieczną formę inwestycji, która w dłuższym terminie praktycznie zawsze przynosi zysk. Pytanie tylko, w jaki sposób i w jakie nieruchomości inwestować, aby ograniczyć ryzyko i wypracować satysfakcjonujące dochody? Eksperci mFinanse dzielą się kilkoma wskazówkami z początkującymi w temacie.  

Zobacz też: Stopy procentowe – jak ich zmiany wpłyną na kredytobiorców i banki?

Jak zacząć inwestować w nieruchomości? Odpowiedz sobie na kilka kluczowych pytań  

Na pytanie, jak inwestować w nieruchomości, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Mieszkania i domy możesz przecież podnajmować, wynajmować na krótki lub długi termin, albo nabywać w celach stricte spekulacyjnych, chcąc zarobić na samym wzroście ich cen. Możliwy jest również house flipping, czyli zarabianie na nabywaniu mieszkań w atrakcyjnych cenach, a następnie ich odnawianiu i szybkiej odsprzedaży. 

Aby wybrać najlepszy dla siebie sposób inwestowania w nieruchomości, musisz rozstrzygnąć kilka kwestii. Przede wszystkim oceń swoje możliwości finansowe, oszacuj czas jaki możesz poświęcić na zajmowanie się biznesem, przeanalizuj potencjał inwestycyjny swojej bliższej i dalszej okolicy, a także ogólne perspektywy dla rynku nieruchomości w Polsce. Określ też, czy jesteś w stanie samodzielnie zajmować się ewentualnymi remontami, czy będziesz korzystać z usług fachowców. 

Dobrze przemyśl również, jaka będzie Twoja docelowa gruba odbiorców. Czy będą to turyści zainteresowani wynajmem na doby i łatwym dostępem do największych atrakcji miasta? Studenci poszukujący taniego lokum blisko uczelni? Rodzice z dziećmi, którym zależy na gotowym do zamieszkania, funkcjonalnym mieszkaniu? A może singiel lub bezdzietna para, która zaakceptuje niewielki metraż, ale oczekuje wysokiego standardu wyposażenia i wykończenia? To niezbędne, by móc wybrać dobrą nieruchomość i zadbać o jej odpowiednie urządzenie. 

W jakie nieruchomości inwestować? 

Niezależnie od tego, na jaki sposób inwestowania się zdecydujesz, kluczowy będzie wybór odpowiedniej nieruchomości. Niestety nie jest on prosty, bo czynników, które wpływają na atrakcyjność domu czy mieszkania oraz potencjalne zyski z inwestycji, jest całe mnóstwo. 

Lokalizacja nieruchomości to element, na który zwraca uwagę praktycznie każdy potencjalny nabywca nieruchomości czy najemca. Ważne jest, aby była ona dobrze skomunikowana z centrum lub głównymi okolicznymi atrakcjami, a przy tym położona blisko sklepów i punktów usługowo-handlowych – przyda się choćby apteka, fryzjer, kosmetyczka czy siłownia. Cenione jest również sąsiedztwo terenów zielonych, parku lub lasu, a niemile widziane – hałas wynikający np. z bliskości głównej arterii miasta czy negatywne opinie na temat bezpieczeństwa w okolicy. 

Dla potencjalnych najemców i nabywców znaczenie mają też kwestie związane z samą nieruchomością: stan techniczny i wizualny budynku czy estetyka, wyposażenie oraz funkcjonalność wnętrz. Są jeszcze inne ważne elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę, jednak zależą one od wybranego sposobu inwestowania nieruchomości. 

Planujesz inwestycję?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o finansowaniu. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Niewielki kapitał własny nie musi być przeszkodą 

Zauważ, że jeśli masz do dyspozycji kilkaset tysięcy złotych, to możesz wybrać dowolny ze wspomnianych sposobów inwestowania. Mniejsza kwota również nie musi być przeszkodą, ale w tym wypadku potrzebny będzie oczywiście kredyt hipoteczny. Zresztą w praktyce jest on naturalnym wyborem także dla inwestorów z większą ilością gotówki, ponieważ pozwala na satysfakcjonującej zyski przy mniejszym zaangażowaniu własnych środków. 

Gdy Twoje oszczędności opiewają na kilkanaście tysięcy złotych, jedyną dostępną opcją jest dla Ciebie podnajem, czyli wynajmowanie mieszkania, które sam od kogoś wynajmujesz. Uściślając, możesz wynająć np. zaniedbane lokum 3-pokojowe, a następnie je nieznacznie odświeżyć i udostępnić osobno kilku studentom. Im większa będzie różnica pomiędzy płaconymi przez nich czynszami najmu, a czynszem i opłatami płaconymi przez Ciebie, tym więcej zarobisz. 

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem i house flipping 

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem również wymaga zaangażowania czasu i pieniędzy (zwykle większych niż w przypadku podnajmu, chyba że podnajmujesz kilka mieszkań). Także i w tym wypadku prowadzenie biznesu nie kończy się na znalezieniu odpowiedniego lokalu i najemców. Nieruchomość trzeba wyremontować, przystosować i wyposażyć, a później dbać o jej stan i systematycznie odświeżać. Pamiętaj również, że do wyboru masz wynajem długoterminowy, jak również krótkoterminowy, który wiąże się z większym zaangażowaniem czasowym i wyższym ryzykiem, ale co do zasady przynosi wyższe stopy zwrotu. 

Największym potencjałem zysku charakteryzuje się house flipping, jednak stanowi jednocześnie bardziej skomplikowaną formę inwestowania w nieruchomości. W jego przypadku czeka też na Ciebie sporo pułapek: wyraźne niedoszacowanie kosztów lub czasu trwania remontu, nieumiejętnie prowadzona sprzedaż czy przypisanie remontowanej nieruchomości zbyt dużego potencjału. Każdy z tych elementów może mocno obniżyć zysk. 

Zobacz też: Co zamiast lokaty – gdzie i jak ulokować oszczędności?

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Niezależnie od tego, którą formą inwestowania w nieruchomości jesteś zainteresowany, przeznacz na ten cel taką kwotę, która z jednej strony nie będzie stanowiła źródła dyskomfortu, a z drugiej – będzie na tyle duża, że ewentualny zysk z inwestycji wynagrodzi Ci „zamrożenie” kapitału i poświęcony czas. Pamiętaj też, że w przypadku house flippingu czy zakupu lokum pod wynajem zawsze możesz wesprzeć się kredytem hipotecznym. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.