kupno mieszkania pod wynajem - czy warto?
22 marca 2021

Kupno mieszkania pod wynajem to atrakcyjna opcja. Szczególnie w obecnych czasach, gdy potencjalne zyski z lokat czy rachunków oszczędnościowych są na bardzo niskim poziomie. Czy warto kupić mieszkanie na wynajem w 2021? Czy opłaca się wynajmować mieszkanie? Jak się do tego przygotować oraz czy warto kupić mieszkanie na kredyt pod wynajem? Eksperci mFinanse odpowiadają na pytanie, kiedy taka inwestycja może przynieść nam korzyści.

Zobacz też: Inwestowanie w nieruchomości – czy po podwyżce stóp wciąż się opłaca? 

Kupno mieszkania pod wynajem – od czego zacząć

Jeżeli zastanawiasz się, czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem i w ogóle czy opłaca się wynajmować mieszkanie, odpowiedź może być jedna: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od tego, co ustalisz na początku, ile środków chcesz zainwestować w kupno mieszkania pod wynajem oraz komu wynajmować.

Na początek, planując kupno mieszkania na wynajem, należy zastanowić się komu będziemy je wynajmować. Przemyślenie tej kwestii jest bardzo ważne, bo zupełnie innej nieruchomości szukają studenci, a innej np. młode rodziny z dziećmi lub pracujący single.

Jeżeli rozważamy opcję, czy warto kupić mieszkanie na wynajem studentom, należy skupić się na nieruchomościach, którymi faktycznie młodzi ludzie mogą być zainteresowani. Jakie to mieszkania? Zlokalizowane blisko uczelni wyższych lub z dobrym i szybkim dojazdem do nich. Młodzi ludzie lubią też korzystać z rozrywek takich jak restauracje, kina, puby. Dlatego warto, żeby z mieszkania które wynajmują, do takich miejsc też było blisko lub był do nich komfortowy dojazd. To też ważne dla pracujących studentów, którzy często poza zajęciami na uczelni pracują np. w galeriach handlowych lub gastronomii i bliskość miejsca pracy może być też dla nich istotna. Oczywiście obecna sytuacja związana z pandemią wstrząsnęła rynkiem najmu dla studentów. Warto jednak pamiętać, że mieszkanie jest inwestycją na wiele lat, a czas nauki zdalnej w końcu przeminie.

Chcesz kupić mieszkanie?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

W praktyce

W przypadku decyzji, że naszymi przyszłymi najemcami będą rodziny z dziećmi należy także przeanalizować, czego takie osoby poszukują i potrzebują. Możliwe, że dużo większą uwagę będą przywiązywać do bliskości terenów zielonych, szkół lub przedszkoli. Za to, tak samo jak w przypadku studentów, będą poszukiwać mieszkania dobrze skomunikowanego, przede wszystkim z miejscem pracy. Oprócz tego większym zainteresowaniem będą cieszyć się mieszkania z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, czyli windą, garażem lub parkingiem przypisanym do mieszkania. Myśląc o tym, czy opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem w 2021 od developera, warto zwrócić uwagę właśnie na to, czy mieszkanie będzie atrakcyjne także pod względem infrastruktury dla wynajmujących.

Kupno mieszkania na wynajem oznacza nie tylko analizę tego, gdzie znajduje się mieszkanie, ale też jaki jest jego rozkład. Studenci będą pewnie oczekiwać wydzielonych pokoi, które będą mogli zagospodarować po swojemu. Pewnie więc nie będą zainteresowani mieszkaniem w stylu loftu z otwartymi przestrzeniami. Za to taką opcję mogą docenić pary lub single.

Zdalna nauka i praca oznaczają też, że jednym z pierwszych pytań wynajmujących mieszkanie jest: „Czy tu jest dobry Internet?”. Planując kupno mieszkania pod wynajem należy zadbać o to, żeby na takie pytanie móc zawsze odpowiadać twierdząco.

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem na kredyt?

Odpowiedziałeś twierdząco na pytanie, czy warto kupić mieszkanie na wynajem, ale czy warto kupić mieszkanie pod wynajem na kredyt w 2021?  Oczywiście taka decyzja należy do inwestora. Niskie stopy procentowe, które zniechęcają do lokat sprawiają, że opcja zakupu nieruchomości na kredyt staje się bardziej atrakcyjna. Relatywnie niskie raty kredytu, na których wysokość ma wpływ obecna stopa procentowa oznaczają, że potencjalny zysk z wynajmu może w całości pokrywać ratę zobowiązania. Na pytanie, czy warto kupić mieszkanie pod wynajem na kredyt, każdy inwestor powinien odpowiedzieć samodzielnie. Jednak jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą w nieruchomości lokować wszystkich swoich oszczędności lub takich, których oszczędności nie pokrywają całej kwoty zakupu mieszkania. Jeżeli zastanawiasz się nad ulokowaniem oszczędności w kupno mieszkania pod wynajem skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Przedstawi on dostępne opcje finansowania inwestycji.

Zobacz też: Flipowanie mieszkań – co to jest house flipping?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.