refinansowanie kredytu hipotecznego
31 sierpnia 2021

Refinansowanie kredytu hipotecznego chociaż brzmi dosyć tajemniczo oznacza nic innego, jak przeniesienie kredytu do innego banku. Kiedy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest możliwe? Z jakimi formalnościami się wiąże i na co zwrócić uwagę, żeby było korzystne? Na te pytania odpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Jak obniżyć wysokość miesięcznej raty kredytu?

Refinansowanie kredytu – co to znaczy?

Kiedy podpisujemy umowę na kredyt hipoteczny z bankiem, to ta umowa wiąże nas na wiele lat. Najczęściej, kiedy decydujemy się na konkretną ofertę, robimy to z określonych powodów. Oczywiście najważniejsze są warunki, które proponuje nam bank, czyli między innymi, ile odsetek od kredytu będziemy musieli spłacić przez cały okres kredytowania, ale też jakie opłaty wiążą się ze skorzystaniem z oferty tego konkretnego banku.

Kiedy poznajemy terminy związane z kredytami pojawia się wśród nich także refinansowanie kredytu. Co to znaczy? Refinansowanie oznacza, że nasz kredyt przenosimy do innego banku, korzystając już z innych warunków. Przeniesienie kredytu może być korzystne w kilku sytuacjach. Na przykład, kiedy spłacasz więcej niż jeden kredyt hipoteczny, refinansowanie umożliwia przeniesienie obu zobowiązań do jednej instytucji. Warunki kredytu hipotecznego, które oferują banki, wynikają z wielu czynników, na przykład z wysokości stóp procentowych. Jeżeli w trakcie spłaty zobowiązania, sytuacja gospodarcza znacząco się zmieni, refinansowanie może być opcją na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kredytowych.

Jeżeli zaciągając kredyt korzystałeś z rządowych programów np. „Rodzina na swoim”, to po zakończonym okresie dopłat ze strony państwa wysokość comiesięcznej raty kredytu wzrasta. W sytuacji, kiedy aktualne oferty banków są atrakcyjniejsze niż warunki w umowie kredytowej podpisanej w trakcie trwania programu rządowego, refinansowanie kredytu hipotecznego może przynieść korzyści.

Chcesz dowiedzieć się więcej o refinansowaniu kredytu hipotecznego?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku polega na tym, że środkami udzielonymi w ramach kredytu w jednej instytucji, spłacamy już wcześniej zaciągnięte zobowiązanie w drugiej. W tej sytuacji bank, z którego oferty obecnie chcemy skorzystać, spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty wcześniej. Efekt jest taki, że cały czas spłacamy kredyt, ale na nowych warunkach i do innego banku.

Należy pamiętać, że refinansowanie kredytu hipotecznego wiąże się z przejściem całej procedury związanej z przyznawaniem kredytu. Czyli bank, do którego chcemy przenieść kredyt, zweryfikuje naszą zdolność kredytową, sprawdzi czy dotychczas terminowo spłacaliśmy zaciągnięte zobowiązania. Refinansowanie wiąże się również w ponowną wyceną nieruchomości, która jest zabezpieczeniem hipoteki.

Zobacz też: Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? 

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Przede wszystkim, jeżeli zastanawiasz się jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, warto poznać aktualne oferty tych instytucji. Ważna tu jest dokładna analiza warunków, jakie obecnie proponują banki. Jeżeli znalazłeś ofertę, która jest atrakcyjna, należy porównać ją z kredytem hipotecznym, który obecnie spłacasz. Może się okazać, po dokładnej weryfikacji, że refinansowanie faktycznie może przynieść korzyści. Oczywiście może się też zdarzyć, że taka analiza wykaże, że zmiana wcale nie będzie korzystna.

Z czego może wynikać ten brak korzyści? Przede wszystkim zweryfikuj, jakie koszty musisz ponieść w przypadku chęci przeniesienia kredytu. Czy np. w warunkach obecnej umowy kredytowej nie pojawiają się zapisy o dodatkowych opłatach czy prowizjach wynikających z wcześniejszej spłaty. 

Zastanawiasz się nad refinansowaniem kredytu hipotecznego? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który omówi możliwości działania.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.