refinansowanie kredytu hipotecznego
31 sierpnia 2021

Refinansowanie kredytu hipotecznego, chociaż brzmi dosyć tajemniczo, oznacza po prostu przeniesienie zobowiązania do innego banku, który posiada korzystniejszą dla nas ofertę. Kiedy jest to możliwe? Z jakimi formalnościami się wiąże i na co zwrócić uwagę, żeby było korzystne? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Refinansowanie kredytu – co to znaczy?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe (na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat), mocno obciążające domowy budżet. Gdy decydujemy się na konkretną ofertę, przede wszystkim zwracamy uwagę na warunki, które proponuje nam bank, czyli m.in. oprocentowanie, ale też opłaty wiążące się ze skorzystaniem z usług konkretnej instytucji. A co w sytuacji, gdy zaciągniemy kredyt, ale po jakimś czasie znajdziemy korzystniejszą ofertę? Rozwiązaniem może okazać się refinansowanie kredytu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o refinansowaniu kredytu hipotecznego?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Jest to proces przeniesienia kredytu do innego banku. Oznacza to, że środkami udzielonymi w ramach kredytu w jednej instytucji, spłacamy zobowiązanie zaciągnięte wcześniej w drugiej. Efekt jest taki, że cały czas regulujemy zadłużenie, ale na nowych warunkach.

Zobacz też: Jak obniżyć wysokość miesięcznej raty kredytu?

Refinansowanie kredytu w 2024 roku – czy to dobry moment na przeniesienie kredytu do innego banku? 

Rok 2024 przyniósł ze sobą nowe uwarunkowania rynkowe, które mają wpływ na decyzje dotyczące refinansowania kredytów mieszkaniowych. Obserwujemy zarówno zmiany stóp procentowych oraz zmiany w programach i przepisach przepisach regulujących rynek kredytowy. Te czynniki razem wpływają na dostępność i atrakcyjność ofert refinansowania.

W wielkim skrócie swój kredyt warto przenieść w przypadku, gdy wysokość odsetek nowego kredytu łącznie z kosztami przeniesienia są niższe, niż odsetki poprzedniego zobowiązania. Refinansowanie kredytu hipotecznego w 2024 roku może być opłacalne, gdy stopy procentowe znacząco spadły od czasu zaciągnięcia oryginalnego kredytu, co może skutkować niższymi ratami. 

W 2024 roku nad refinansowaniem zastanawiają się osoby, które zaciągnęły zobowiązanie hipoteczne w okresie kiedy rosły stopy procentowe często decydowały się na kredyt o stałym lub czasowo stałym oprocentowaniu. 

Trzeba pamiętać, że wg. Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) refinansowanie kredytów o stałym oprocentowaniu musi odbywać się z ich zmianą na kredyty ze stałą stopą procentową. Oznacza to, że mając kredyt z oprocentowaniem stałym, nie powinien być on zmieniany na kredyt o oprocentowaniu zmiennym.  

Kiedy warto rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku?

Przeniesienie kredytu może być korzystne w kilku sytuacjach:

 • Gdy znajdziesz ofertę z korzystniejszymi warunkami kredytowania – jeśli inny bank oferuje niższe oprocentowanie lub lepsze warunki spłaty, przeniesienie kredytu może obniżyć wysokość miesięcznych rat. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy poprawi się Twoja zdolność kredytowa lub gdy zmieni się sytuacja na rynku finansowym.
 • Kiedy spłacasz więcej niż jeden kredyt hipoteczny – refinansowanie umożliwia przeniesienie obu zobowiązań do jednej instytucji. Warunki kredytu hipotecznego, które oferują banki, wynikają z wielu czynników, na przykład z wysokości stóp procentowych. Jeżeli w trakcie spłaty zobowiązania sytuacja gospodarcza znacząco się zmieni, refinansowanie może być opcją na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kredytowych.
 • Jeżeli zaciągając kredyt, korzystałeś z rządowych programów np. „Rodzina na swoim” – wówczas po zakończonym okresie dopłat ze strony państwa wysokość comiesięcznej raty kredytu wzrasta. W sytuacji, kiedy aktualne oferty banków są atrakcyjniejsze niż warunki w umowie kredytowej podpisanej w trakcie trwania programu rządowego, refinansowanie kredytu hipotecznego może przynieść realne korzyści.

Jakie są warunki przeniesienia kredytu?

Refinansowanie kredytu hipotecznego wiąże się z przejściem całej procedury związanej z przyznawaniem kredytu. Oznacza to, że bank, do którego chcemy przenieść kredyt, zweryfikuje naszą zdolność kredytową oraz sprawdzi, czy dotychczas terminowo spłacaliśmy zaciągnięte zobowiązania. Refinansowanie wiąże się również z ponowną wyceną nieruchomości, która jest zabezpieczeniem hipoteki.

Zobacz też: Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Jak działa przeniesienie kredytu do innego banku?

Przede wszystkim, jeżeli zastanawiasz się, jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, warto poznać aktualne oferty tych instytucji. Ważna jest tu dokładna analiza warunków, jakie obecnie proponują banki. Jeżeli znalazłeś ofertę, która jest atrakcyjna, należy porównać ją z kredytem hipotecznym, który obecnie spłacasz. Po dokładnej weryfikacji może się okazać, że refinansowanie faktycznie przyniesie oszczędności. Oczywiście może się też zdarzyć, że taka analiza wykaże, iż zmiana wcale nie będzie opłacalna.

Zastanawiasz się nad refinansowaniem kredytu hipotecznego? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który omówi możliwości działania.

Refinansowanie kredytu – kto może to zrobić?

O przeniesienie kredytu do innego banku mogą wnioskować:

 • Kredytobiorcy – wszystkie osoby, które aktualnie spłacają kredyt i chcą skorzystać z korzystniejszych warunków finansowych.
 • Osoby posiadające różne rodzaje zadłużeń – zarówno te mające kredyt hipoteczny, gotówkowy, jak i kredyt samochodowy.
 • Klienci posiadający odpowiednią zdolność kredytową – każdy bank korzysta z własnego algorytmu obliczania zdolności kredytowej, jednak czynniki uwzględniane w trakcie tego procesu są podobne (są to m.in.: dochód, aktualne zobowiązania, historia kredytowa).

Kredyt hipoteczny – czy jest możliwe przeniesienie do innego banku?

Refinansować można różne rodzaje zobowiązań. Przeniesienie kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwe, co więcej, jest ono bardzo często dokonywane przez kredytobiorców. Wynika to głównie z faktu, że kredyty na mieszkanie są zobowiązaniami długoterminowymi, a w ciągu 10, 15 czy 20 lat oferty banków mogą się znacząco zmienić. Ponadto refinansowanie kredytu hipotecznego jest dostępne w większości instytucji finansowych.

Ile razy można przenosić kredyt do innego banku? Nie ma żadnego limitu, możesz to robić wielokrotnie. Pamiętaj jednak, że przeważnie wiąże się to z dodatkowymi opłatami, takimi jak prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu czy też prowizja za udzielenie kredytu refinansowego, dlatego też dobrze przemyśl tę decyzję.

 

Czy jest możliwe przeniesienie do innego banku kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy to drugi, tuż po kredycie hipotecznym, rodzaj zobowiązania, który kredytobiorcy refinansują najczęściej. Na taki ruch decydują się przede wszystkim osoby, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i mają problem ze spłatą rat, a bank nie chce negocjować z kredytobiorcą dotychczasowych warunków umowy. Z takiej możliwości korzystają również klienci poszukujący sposobów na poprawienie stanu swojego domowego budżetu z innych powodów.

Co ciekawe, można refinansować kredyt gotówkowy za sprawą kredytu hipotecznego. W tym celu trzeba skonsolidować dwa zobowiązania bądź też we wniosku o kredyt mieszkaniowy poinformować bank, że chcemy do niego włączyć istniejące zobowiązanie gotówkowe. Trzeba oczywiście posiadać wówczas odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Myślisz o przeniesieniu swojego kredytu do innego banku?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Jak wybrać bank, do którego warto przenieść kredyt?

Aby wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, musisz przeanalizować oferty wielu banków i porównać je ze sobą. W tym celu skorzystaj z kalkulatora rat kredytu hipotecznego lub gotówkowego (w zależności od tego, jakie zobowiązanie chcesz przenieść). Są to bezpłatne narzędzia dostępne online. Korzystanie z nich jest proste i intuicyjne. Zwróć uwagę na takie parametry jak: oprocentowanie, RRSO, marża, całkowity koszt kredytu.

Jak wnioskować o przeniesienie kredytu do innego banku?

Skompletuj wszystkie wymagane dokumenty, w tym te związane z obecnym kredytem, a następnie poczekaj na wstępną symulację i złóż stosowny wniosek. Niekiedy podczas refinansowania można podwyższyć kwotę kredytu – zapytaj o to eksperta kredytowego, jeśli jest to dla Ciebie istotne.

Refinansowanie kredytu w mFinanse

W celu refinansowania kredytu skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Wielu naszych klientów skorzystało przy refinansowaniu z pomocy naszych ekspertów kredytowych.

Przeczytaj ich opnie: 

Ekspert mFinanse – Katarzyna Strzeszewska

„Z panią Katarzyna współpracuję od lat, pomogła mi we wzięciu kredytu, a następnie w jego refinansowaniu, korzystam także z konsultacji dotyczących rynku nieruchomości i opcji kredytowania. Pani Katarzyna zdecydowanie jest ekspertem w swojej dziedzinie. Profesjonalna, dyspozycyjna, skuteczna, doskonale rozumie potrzeby swoich klientów i ma na uwadze ich najlepszy interes. Poleciłam panią Katarzynę kilku znajomym, którzy również byli zadowoleni z konsultacji i dzięki owocnej współpracy, podobnie jak ja spełnili marzenia o swoim wymarzonym mieszkaniu. Serdecznie polecam”  

Aleksandra

Ekspert mFinanse – Grzegorz Stachowicz

„Zdecydowanie polecam, zostałam profesjonalnie i bezproblemowo przeprowadzona przez cały proces kredytowy. Pan Grzegorz załatwił wszystkie formalności dotyczące kredytu, wyjaśnił każdą wątpliwość a potem w odpowiednim czasie sprawnie przeprowadził mnie przez refinansowanie do innego banku, tam gdzie warunki dla mnie były korzystniejsze. Polecam!”

Karolina

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.