Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego
16 września 2019

Zakup nieruchomości przeważnie wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Lata mijają a sytuacja kredytobiorcy może poprawić się na tyle, że zastanawia się on nad wcześniejszą spłatą kredytu. Czy jest to możliwe?

Okres kredytowania nieruchomości można skrócić na dwa sposoby – nadpłatą lub spłatą. Nadpłata jest to systematyczne spłacanie większej kwoty, niż wynosi rata kredytu. Przez spłatę rozumiemy uregulowanie kredytu w pełnej wysokości zobowiązania.

Zobacz też: Rata kredytu hipotecznego – jak ją obliczyć?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

 1. Kredyt możemy spłacić w każdej chwili, jednak ważne jest, aby decyzję tę przemyśleć oraz skonsultować z kredytodawcą, dzięki czemu dowiemy się, jak będą prezentować się ostateczne koszty kredytu, które będziemy musieli ponieść.
 2. Kolejną ważną rzeczą są informacje dotyczące dokumentów, jakie muszą zostać złożone, aby wcześniej spłacić kredyt. Może się okazać, że kredytodawca wymagał będzie podpisania aneksów.
 3. Po zebraniu dokumentów i dopełnieniu wszystkich formalności możemy ustalić z pożyczkodawcą termin spłaty zadłużenia.

Jakie są plusy wcześniejszej spłaty kredytu?

 • Obniżenie kosztów – spłacając wcześniej kredyt, nasz comiesięczny domowy budżet powiększa się o kwotę, jaka przeznaczana była na ratę kredytu. Jeśli nadpłacamy kredyt maleje kwota jego odsetek.
 • Poprawa zdolności kredytowej – spłata zadłużenia zwiększa zdolność kredytową tym samym poprawiając ją i dając możliwość na zaciągnięcie kolejnego kredytu – zwykle na dużo korzystniejszych warunkach.
 • Poprawa komfortu psychicznego – nie musisz martwić się wieloletnią perspektywą spłatą kredytu; myślą o braku możliwości jego spłaty.

Najkorzystniej jest spłacić całość zadłużenia po 3-5 latach (w zależności od banku) od zaciągnięcia kredytu. Wcześniejsza spłata może wiązać się z różnymi kosztami odsetek za pierwszy okres, dlatego warto wstrzymać się z tą decyzją.

Chcesz nadpłacić lub spłacić swój kredyt?

Skonsultuj się ekspertem mFinanse

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki

Zanim podejmiesz decyzję o całkowitej spłacie zadłużenia, musisz dokładnie przeanalizować spisaną umowę i sprawdzić, jak wygląda zależność pomiędzy wcześniejszą spłatą zadłużenia a odsetkami. Zdarza się, że w umowie kredytu zapisano, że wcześniejsza spłata kredytu, np. w ciągu pierwszych 3 lat od uruchomienia wiąże się z dodatkową prowizją dla banku. Warto przeliczyć sumę korzyści z takiego rozwiązania.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot odsetek

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest możliwa zawsze. Zgodnie z dokumentem wydanym wspólnie przez Rzecznika Finansowego oraz UOKiK kredytodawca musi zwrócić kredytobiorcy część pobranych opłat i prowizji.

Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę zadłużenia, nie zapłacisz odsetek za „niewykorzystany” okres, na jaki udzielono kredyt.  Ponadto spłata ta umożliwia rezygnację z produktów bankowych, jakie zostały „przypisane” do kredytu, co także obniża kwotę zobowiązania i pozytywnie wpływa na zdolność kredytową.

Zobacz też: Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.