PIT do działalności gospodarczej
20 kwietnia 2022

Przy obecnych wzrostach stóp procentowych wielu kredytobiorców zaczyna obawiać się utraty płynności finansowej. Czy są sposoby, aby temu zapobiec i obniżyć miesięczną ratę spłacanego kredytu? Jak może Ci w tym pomóc ekspert kredytowy?

Zobacz też: Stopy procentowe – jak zmiany wpływają na kredytobiorców?

Wśród sposobów na obniżenie wysokości comiesięcznej raty kredytu możemy wyróżnić przede wszystkim takie jak: 

Renegocjacja umowy kredytowej

Niewiele osób wie, że może negocjować warunki kredytowe z bankiem, nawet, gdy umowa została już podpisana. W tym celu można złożyć wniosek o obniżenie raty kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz ubiegać się o obniżenie poziomu oprocentowania kredytu, musisz podać bardzo ważny powód. Tylko wtedy masz szansę na to, że bank ustosunkuje się do Twojej prośby.

Refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu to przeniesienia posiadanego zobowiązania z jednego banku do takiego, który zaproponuje Ci korzystniejsze warunki. Wówczas ten drugi bank spłaca całość zobowiązania w pierwszym, a Ty nadal zachowujesz spłatę w ratach, najczęściej niższych. W poszukiwaniu korzystniejszej oferty i przeliczeniu opłacalności refinansowania pomoże Ci ekspert finansowy.  Oszczędność może wynieść nawet kilka tysięcy (np. w przypadku kredytu hipotecznego).

Zastanawiasz się jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Skonsultuj swoje możliwości z ekspertem mFinanse

Wydłużenie okresu spłaty

Kolejnym sposobem na obniżenie miesięcznej raty jest wydłużenie okresu spłaty. Na im więcej rat rozłoży się zadłużenie, tym miesięczna płatność będzie niższa, ale jeśli bardziej wydłużamy ten okres, tym więcej odsetek zapłacimy bankowi. Przy tym rozwiązaniu warto poszukać kompromisu pomiędzy obniżaniem miesięcznej raty, a wydłużaniem okresu kredytowania.

Wakacje kredytowe

To zawieszenie na jeden lub kilka miesięcy spłaty rat kredytu hipotecznego. To opcja na złapanie krótkiego oddechu od spłaty, czyli tylko wstrzymanie a nie anulowanie zobowiązania. Można z niego korzystać, kiedy np. tracimy pracę, bądź jesteśmy z niej wykluczeni przez chorobę i potrzebujemy zawiesić ratę, aby skupić się na poszukiwaniu nowego zatrudnienia i odciążyć domowy budżet. Gdy nie zdecydujemy się na wydłużenie okresu spłaty, to rata po wakacjach wzrośnie.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który zaciąga się po to, by sfinansować inne zobowiązania kredytowe. Jednocześnie obniża się wtedy ratę kredytu poprzez wynegocjowanie lepszych warunków spłaty z danym bankiem. To lepsze rozwiązanie niż rozmowy ze wszystkimi kredytodawcami lub poprzez wydłużenie okresu spłaty zobowiązań. Warto podkreślić, że staranie się o konsolidację w momencie, gdy u dłużnika występuje już problem z terminowością spłat posiadanych zobowiązań może spowodować odmowną decyzję banku

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby, które sprzedały dom lub mieszanie, na które wcześniej wzięły kredyt, ale z uzyskanej kwoty nie spłaciły go w całości. Środki, którymi dysponuje Fundusz pochodzą z wpłat banków i są powiązane z ilością kredytów hipotecznych z zaległościami dłuższymi niż 90 dni. Z Funduszu możesz uzyskać zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu (przez maksymalnie 36 miesięcy) lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł).  Więcej o Funduszu na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zobacz też: Negatywny wpis w BIK-u a kredyt hipoteczny 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.