hipoteka- co warto o niej wiedzieć
21 lutego 2020
Kredyt Hipoteczny

Hipoteka – co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy

Hipoteka jest kluczowym słowem, którym operuje się w branży mieszkaniowej. Większość z nas wie, że wiąże się z nim zadłużenie nieruchomości, pozwalające na zakup własnego mieszkania. O czym powinniśmy wiedzieć decydując się na zakup nieruchomości w drodze kredytu hipotecznego.

 

Czym jest hipoteka?

Hipoteka to uprawnienie ograniczone prawem rzeczowym, przysługujące wierzycielowi hipotecznemu . Zabezpiecza ona wierzytelności, które posiada wobec niego właściciel nieruchomości (dłużnik hipoteczny). Hipoteka nakładana jest na nieruchomość, zatem wierzyciel może egzekwować zobowiązanie nawet wtedy, kiedy właścicielem nieruchomości jest ktoś inny. Jeśli dłużnik nie spłaci swojego zadłużenia, wierzyciel może mu odebrać nieruchomość i sprzedać ją. Dzięki temu odzyska pieniądze.

 

Jak powstaje hipoteka?

Hipoteka powstaje zazwyczaj jako umowa, którą trzeba wpisać do księgi wieczystej nieruchomości, aby była ważna. Umowa powinna zostać spisana w formie:

  • Pisemnej (w przypadku, gdy wierzycielem zostaje bank lub SKOK)
  • Aktu notarialnego (w przypadku, gdy wierzycielem zostaje inna osoba fizyczna lub prawna)

 

Ustanowienie hipoteki – kto za nią odpowiada?

Za ustanowienie hipoteki odpowiada sąd. Przy zakupie nieruchomości zostaje sporządzony akt notarialny, a następnie składany jest wniosek o wpis w księdze wieczystej. Ważnym jest dopilnowanie, aby po spłacie zadłużenia wykreślić zastaw hipoteczny, ciążący na nieruchomości.

 

Rodzaje hipotek

  • Umowna – powstała na podstawie spisanej umowy i wpisu do księgi wieczystej
  • Przymusowa – powstała z wniosku osoby, która dysponuje wyrokiem
  • Łączna-umowna – powstała na podstawie spisanej umowy, na której powstaje hipoteka łącznie na kilku nieruchomościach

 

Hipoteka – Co znajduje się we wniosku?

  • Wysokość hipoteki
  • Rodzaj hipoteki
  • Czas spłaty kredytu
  • Wysokość oprocentowania kredytu
  • Powód, dla którego jest ustanawiana

 

Co dzieje się z hipoteką po sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką nie jest jednoznaczne z usunięciem hipoteki – ona wciąż ciąży na nieruchomości. Reasumując, hipoteka staje się zabezpieczeniem w przypadku braku uregulowania długu. Zostaje ona ustanawiana przez sąd oraz wpis do księgi wieczystej nieruchomości. W przypadku, gdy właściciel nie jest w stanie spłacić kredytu, wierzyciel hipoteczny może wystąpić o rozpoczęcie egzekucji komorniczej, w której sprzedana zostanie nieruchomość wraz z hipoteką. Co za tym idzie – stając się nowym właścicielem mieszkania obciążonego hipoteką będziesz zobligowany do tego, aby tę hipotekę spłacić.

 

Czytaj więcej o hipotece: Kredyt hipoteczny – 6 podstawowych pojęć, które warto znać

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami