rrso co to jest
10 lutego 2020

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, określana skrótem RRSO, to podawany w wartości procentowej wskaźnik, który jest niezbędny do poznania całości kosztu kredytu ponoszonego przez kredytobiorcę. Może ulegać zmianom w trakcie trwania okresu spłaty w zależności od wartości pieniądza. Obliczanie RRSO podlega regulacjom zawartym w ustawie o kredycie konsumenckim. Co należy wiedzieć o rzeczywistym oprocentowaniu kredytu przed wnioskowaniem o jego uzyskanie?

Zobacz też: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Dla kogo? Wady i zalety obu rozwiązań 

RRSO – co to znaczy i co uwzględnia?

Oprocentowanie kredytu to wartość, na którą najczęściej zwracamy uwagę podczas szukania korzystnego rozwiązania. Nie jest jednak jedynym czynnikiem regulującym wysokość opłat poniesionych w ramach spłaty pożyczonej sumy. Dopiero po porównaniu RRSO w różnych bankach można racjonalnie ocenić wszystkie przyszłe koszty kredytu. Wiarygodność uzyskanej kwoty jest zapewniona przez regulacje prawne dotyczące rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, zarówno w banku, jak i w instytucji pozabankowej. Uwzględnia ona:

 • oprocentowanie kredytu,
 • opłaty i prowizje (ubezpieczenie kredytu, prowizja banku, opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego i inne).

Wiele osób może zastanawiać się, co to jest RRSO kredytu i czy niższa wartość wskaźnika oznacza tańszy kredyt. Należy pamiętać, że porównywać kredyty pod względem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania można tylko, jeśli mają taki sam okres spłaty i wysokość pożyczanej kwoty.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Od czego zależy wysokość RRSO?

Oprócz wymienionych wyżej elementów wchodzących w skład RRSO jego wysokość warunkuje również harmonogram spłaty kredytu. Dlatego jest on tak ważny przy porównywaniu stóp oprocentowania kilku produktów bankowych.

Im krótszy okres spłaty, tym RRSO jest wyższe. Dotyczy to również rat malejących – lepiej wybrać wariant równy.

Sugerowanie się wartością rzeczywistej rocznej stopy oprocentowaniu kredytu jest więc polecaną praktyką, jeśli chcesz uniknąć zaciągnięcia kredytu o wysokich kosztach, które mogą przewyższyć Twoje możliwości finansowe. Pełny obraz zobowiązania można otrzymać dopiero po przeanalizowaniu zarówno oprocentowania, jak i jego rzeczywistej rocznej stopy.

Najważniejsze czynniki wysokości RRSO:

RRSO – co to jest i jak je obliczyć?

Koszt zarówno kredytów, jak i pożyczek można poznać po wykonaniu odpowiednich obliczeń. Służy do tego skomplikowany wzór matematyczny. Z pomocą przychodzą jednak internetowe kalkulatory, dostępne dla każdego użytkownika sieci. Wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania poznasz dzięki kalkulatorowi kredytu hipotecznego.

Żeby obliczyć RRSO, należy dysponować odpowiednimi danymi, czyli:

 • kwotą kredytu,
 • oprocentowaniem,
 • okresem spłaty,
 • informacją o rodzaju rat (malejące lub równe),
 • wysokością prowizji.

Liczą się także wszelkie dodatkowe koszty, które wchodzą w skład zobowiązania. Dokładne i  prawne przedstawienie wszystkich powyższych szczegółów należy do zadań banku lub instytucji pozabankowej.

RRSO w liczbach

W przypadku RRSO 120% kredytobiorca musi w trakcie roku zwrócić 120% całkowitej kwoty widocznej w umowie kredytowej. Takie wartości można spotkać w parabankach.

Natomiast RRSO 0% to częste zjawisko w sytuacji płatności ratalnej np. za sprzęt AGD czy elektronikę. Oznacza to, że kredytobiorca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów – oddaje równowartość zakupionego sprzętu. Nie ma więc mowy o odsetkach, prowizji ani pozostałych opłatach towarzyszących, które narzuca bank w innych okolicznościach.

Zobacz też: WIBOR– co to jest za wskaźnik?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.