kredyt hipoteczny raport
15 grudnia 2022

Zastanawiasz się nad zakupem własnego M? Wybrałeś już metraż, lokalizację oraz wiesz, ile musisz pożyczyć od banku? Zanim złożysz wniosek, poznaj zmiany na rynku mieszkań oraz kredytów hipotecznych. Sytuacja gospodarcza wpływa na budżety wielu Polaków – sprawdź, czy dotyczy to także Ciebie.

Zobacz też: Ranking kredytów hipotecznych

Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych?

Własne mieszkanie czy dom to marzenie wielu Polaków, przede wszystkim w czasach rosnących opłat oraz najmu w dużych miastach. Sytuacja gospodarcza skutecznie krzyżuje plany wielu potencjalnych kredytobiorców.

Szczególnie niepokojący okazał się raport AMRON-SARFiN podsumowujący III kwartał 2022 roku. Z zebranych danych wynika, że ilość spłaconych kredytów jest większa od wartości tych nowo przyznanych. Oznacza to, że Polacy wolą jak najszybciej zapomnieć o zobowiązaniach finansowych niż składać koleje wnioski do banków. To pierwsza taka sytuacja, od kiedy Centrum AMRON zaczęło monitorować rynek. Mogły się do tego przyczynić jednak wakacje kredytowe.

Jak dokładnie wygląda sytuacja kredytów mieszkaniowych i jakie zmiany zaszły na rynku mieszkań:

 • Z ankiet przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski wynika, że popyt na hipotekę w III kwartale 2022 roku spadł o 68,96% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.
 • Zgodnie z raportem AMRON-SARFiN w III kwartale 2022 roku wartość umów kredytowych jest niższa o 69,83% niż przed rokiem. Wyniki są również słabsze od tych prezentowanych po I kwartale 2022 roku, co nie prognozuje dobrych zmian na rynku mieszkań w przyszłości.

Najbardziej aktualne dane pochodzące z newslettera Biura Informacji Kredytowej wciąż nie wyglądają optymistycznie. Ilość zapytań w 09.2022 roku spadła o 70,6%, a wartość o 71,3% w porównaniu do 09.2021 roku. Bankom udało się zrealizować tylko 7,3 tys. wniosków, a to najgorszy wynik od 2010 roku. Na popularności straciły przede wszystkim kredyty do 150 tys. zł, a najmniej te powyżej 500 tys. zł.

Pierwszy raz od 6 miesięcy zwiększyła się jednak ilość wnioskodawców. Decydować o tym może większa liczba kredytobiorców składających jeden wniosek w celu powiększenia zdolności kredytowej. Trudno więcej przewidywać od razu pozytywne zmiany na rynku mieszkań i kredytów hipotecznych.

Planujesz zakup mieszkania?

Skonsultuj swoją zdolność kredytową z ekspertem mFinanse

O jaki kredyt hipoteczny wnioskują Polacy?

Na rynku kredytów mieszkaniowych dominuje polska złotówka – euro, frank czy inne waluty to już rzadkość. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN średnia wartość kredytu po III kwartale 2022 roku to 329 569 zł. W porównaniu do poprzedniego roku wynik jest niższy o 2,85%. Oznacza to, że po raz pierwszy od 10 lat średnia wysokość kredytu hipotecznego maleje a nie wzrasta.

Spadło zainteresowanie kredytami do 400 tys. zł, a szczególnie tymi do 100 tys. zł. Większą popularnością natomiast zaczęły się cieszyć te w przedziale 400-500 tys. zł oraz 500-1 mln zł.

Jakie jeszcze zmiany na rynku mieszkań i kredytów hipotecznych można zauważyć? Należy zwrócić uwagę na okres kredytowania. II kwartał 2022 roku to minimalny wzrost dla okresu 15-25 lat, a niewielki spadek w przypadku tych do 15 lat oraz przedziale 25-35 lat. Chociaż raty rosną, Polacy wcale nie decydują się na dłuższy czas ich spłacania.

Według danych podanych przez Biuro Informacji Kredytowej w 09.2022 roku średnia wartość kredytu wyniosła 337,82 tys. zł i była niższa o 3,4% niż rok wcześniej, ale o 0,9% wyższa od wartości z 08.2022 roku. Najnowszy raport AMRON-SARFiN  informuje, że rok 2022 zakończy się liczbą około 125 tys. udzielonych kredytów, co będzie wynikiem najniższym od 20 lat.

Skąd te zmiany na rynku kredytów hipotecznych i cen mieszkań?

Do 2021 roku kredyt hipoteczny był traktowany przez banki jako długoterminowy oraz bezpieczny instrument finansowy. Sposób na budowanie długotrwałej oraz stabilnej relacji z kredytobiorcami. Niepewna sytuacja gospodarcza, zmiana stawki WIBOR oraz rosnące stopy procentowe sprawiają jednak, że staje się to już przeszłością. Ankieta przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski wskazuje, że główną przyczyną są decyzje polityczne, które w znacznym stopniu oddziałują na finanse Polaków.

Jakie zmiany na rynku mieszkań można zauważyć? Rok 2022 to okres zaostrzenia polityki kredytowej, a przyczyniły się do tego wakacje kredytowe, nakaz zwrotu ubezpieczenia pomostowego, a przede wszystkim rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Banki z większą dokładnością sprawdzają sytuację finansową kredytobiorców i oceniają ryzyko niespłacenia świadczenia, co przyczynia się do zmniejszenia zdolności kredytowej.

Zgodnie z nowym rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego bank musi dodać przynajmniej 5 pp. do oprocentowania w momencie wyliczania zdolności kredytowej.

Niepewny stan finansowy może sprawić, że w przyszłości kredytobiorcy będą chcieli spłacać szybciej kredyty mieszkaniowe albo je nadpłacać. Takie zjawisko można już było zauważyć w momencie wprowadzenia wakacji kredytowych.

Chociaż banki od sierpnia informują o zwiększającej się zdolności kredytowej Polaków, to wciąż szanse na hipotekę są małe. Wzrost o 31 tys. zł to niewiele, skoro od 09.2021 do 07.2022 roku zdolność kredytowej przeciętnej rodziny zmalała z 700 do ok. 400 tys. zł. Wyłącznie wyższe wynagrodzenia, spadek stóp procentowych oraz niższe ceny mieszkań mogą spowodować stabilizację na rynku nieruchomości.

Jakie zmiany na rynku mieszkań można zauważyć?

Niewielkie zainteresowanie kredytami hipotecznymi sprawia, że Indeks Cen Mieszkań zaczyna spadać. Oznacza to długo wyczekiwaną, choć niewielką zmianę, która może zwiastować poprawę na rynku nieruchomości. Wciąż koszty są jednak większe niż rok temu.

Według badania przeprowadzonego przez GfK 72% Polaków twierdzi, że ceny mieszkań są zbyt duże dla większości osób. 56% respondentów uważa, że to rząd powinien się zająć kwestią wzrostów na rynku nieruchomości.

Z danych zebranych przez RynekPierwotny.pl i GetHome.pl wynika, że 09.2022 roku deweloperzy sprzedali o 6% więcej mieszkań niż miesiąc wcześniej w 7 największych, polskich miastach. Nie wszędzie jednak popyt wzrósł, ponieważ wartość ta jest uśredniona i uwzględnia wszystkie lokalizacje.

Ilość sprzedanych mieszkań przez deweloperów (09.2022 a 08.2022 rok):

 • Warszawa – -6%,
 • Wrocław – -22%,
 • Kraków – -31%,
 • Katowice – +5%,
 • Łódź – +7%,
 • Gdańsk – +92%,
 • Poznań – +132%.

Dane kwartalne nie wskazują jednak na dobre zmiany na rynku mieszkań. Sprzedaż spadła o 11% w porównaniu do II kwartału 2022 roku. Wyniki są również gorsze o 37% niż w tym samym okresie w 2021 roku.

Mniejszy popyt oznacza także zmniejszoną podaż. Zmiany na rynku sprawiły, że deweloperzy muszą się przystosować do sytuacji gospodarczej. Nikłe zainteresowanie kredytami hipotecznymi, a także nowa ustawa deweloperska, która weszła w życie 01.07.2022 roku sprawiły, że 09.2022 roku udostępnionych zostało o 9% mniej nowych mieszkań w porównaniu do 08.2022 roku. We wszystkich miastach poza Katowicami podaż w III kwartale 2022 roku okazała się mniejsza niż w analogicznym czasie rok wcześniej.

Według danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny 09.2022 roku zakończył się spadkiem o 27,8% rok do roku. Przez pierwsze 9 miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę 93,8 tys. mieszkań, więc o ¼ mniej niż w sumie po III kwartale 2021 roku.

Zobacz też: Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” a zakup mieszkania od dewelopera

Jakie są ceny mieszkań w Polsce?

Chociaż od 07.2022 roku ceny mieszkań zaczynają łagodnie spadać, to wciąż w porównaniu do kwot sprzed roku zakup nieruchomości to wyzwanie dla wielu Polaków. Spadki szacowane są na ok. 1-2%, możliwe jednak, że trend się utrzyma, a zmiany na rynku mieszkań staną się wyraźniejsze. Dane rok do roku nadal nie napawają optymizmem.

Ceny mieszkań w Polsce (09.2022 a 09.2021 rok):

 • Warszawa – 13,513 tys. zł za m kw. (+15%)
 • Wrocław – 11,719 tys. zł za m kw. (+13%)
 • Kraków – 12,042 tys. zł za m kw. (+9%),
 • Katowice – 9406 tys. zł za m kw. (+12%),
 • Łódź – 9288 tys. zł za m kw. (+18%),
 • Gdańsk – 11,572 tys. zł za m kw. (+14%),
 • Poznań – 10,016 tys. zł za m kw. (+21%).

Warto zauważyć, że koszt niektórych materiałów budowlanych w III kwartale 2022 roku zaczął się stabilizować, a nawet spadać. Więcej trzeba jednak zapłacić specjalistom oraz ekipom remontowym. Wszystko to także może zdecydować o cenach mieszkań w Polsce.

Opracowanie merytoryczne: Daniel Łupiński – ekspert finansowym mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.