okres kredytowania
19 października 2022

Kredytobiorcy mają możliwość starania się o zmianę okresu kredytowania już w trakcie trwania umowy. Jedną z opcji jest jego wydłużenie, czyli zawnioskowanie o zmianę liczby rat na większą. Druga to skrócenie okresu spłaty, co wiąże się z szybszym wyzbyciem się zobowiązania. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto dokładnie przeanalizować, zestawiając z własnymi możliwościami finansowymi, by wybrać bardziej opłacalne w danym przypadku.

Skrócenie okresu spłaty – wady i zalety

Skrócenie okresu kredytowania daje trzy efekty: wcześniejsze zakończenie spłacania rat, zaoszczędzenie na odsetkach i innych kosztach dodatkowych, ale również zwiększenie się wysokości miesięcznych rat. To zatem dobre rozwiązanie dla osób, których sytuacja finansowa nagle się poprawiła, dzięki czemu mogą sobie pozwolić na płacenie wyższych rat. Choć co miesiąc będą wysyłać większe przelewy, to łączna zapłacona kwota będzie niższa – ze względu na krótsze naliczanie odsetek. Im szybciej zdecydujesz się na taką opcję, tym więcej zaoszczędzisz na całkowitej kwocie kredytu. Można samodzielnie sprawdzić tę zależność, korzystając z bezpłatnego kalkulatora raty kredytu hipotecznego online. Wystarczy wybrać przykładową wysokość kredytu i najpierw ustawić większą liczbę rat, a potem mniejszą, by szybko zauważyć, że całkowity koszt spłaty będzie się różnił na korzyść tej drugiej opcji.

Należy jednak pamiętać, że celem skrócenia okresu kredytowania trzeba ponownie przejść przez proces weryfikacji dochodów w banku. Kredytodawca musi bowiem sprawdzić, czy wnioskowana mniejsza liczba rat, a tym samym ich wyższa wartość, nie okaże się nadmiernym obciążeniem finansowym dla zainteresowanego. Jeśli Twoja zdolność kredytowa okaże się niewystarczająca, bank będzie mógł odrzucić wniosek. W takim przypadku warto porozmawiać z doradcą w danej instytucji, by dowiedzieć się, czy skrócenie okresu kredytowania będzie możliwe w jakimkolwiek stopniu.

Szukasz kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Wydłużenie okresu kredytowania – wady i zalety

Gdy wydłuża się okres kredytowania, otrzymuje się w efekcie niższe raty miesięczne, ale też zwiększenie całkowitych koszów kredytu. Musisz zatem pamiętać, że choć odciążysz się „tu i teraz”, bo będziesz w każdym miesiącu płacić mniej, to zwiążesz się z bankiem umową na dłuższy czas i w ogólnym rozrachunku zapłacisz więcej odsetek. Nie ulega jednak wątpliwości, że to najlepsze rozwiązanie dla osób, których sytuacja finansowa pogorszyła się (np. poprzez pojawienie się dodatkowych zobowiązań) i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała się zmienić na lepsze.

Co istotne, maksymalny okres kredytowania może wynosić 35 lat. Chcąc zatem zwiększyć swój obecny czas spłaty, można zrobić to tylko wówczas, gdy jest on krótszy i wyłącznie do tej wartości maksymalnej. Wynika to z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), zgodnie z którą nadmierne wydłużenie okresu spłaty powoduje spore ryzyko kredytowe dla obu stron – zarówno banku, jak i kredytobiorcy. To z kolei związane jest między innymi z zagrożeniem podwyżek stóp procentowych.

Trzeba też pamiętać, że nie każdy bank umożliwia wydłużenie okresu kredytowania do 35 lat. Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami, w niektórych instytucjach maksymalny akceptowalny czas spłaty może wynosić 30 lat. W większości przypadków nie trzeba jednak obawiać się o to, że bank odmówi wydłużenia; w efekcie to dla niego opłacalna zmiana, więcej bowiem zyska na odsetkach, a jednocześnie maleje ryzyko potencjalnej niewypłacalności klienta. „W większości przypadków”, ponieważ istnieje jeszcze dodatkowe ograniczenie związane z wiekiem kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Zależnie od wewnętrznych ustaleń każdego banku, nie powinien on wynosić więcej niż 70-80 lat. Warto przy tym mieć na uwadze, że część banków dolicza dodatkową opłatę za zmianę okresu kredytowania.

Przeczytaj tez: Jakie koszty musisz ponieść, przenosząc kredyt hipoteczny do innego banku? Lista opłat podczas refinansowania

Co będzie lepsze: wydłużenie czy skrócenie okresu spłaty?

O tym, czy opłaca się skrócić okres kredytowania, czy raczej go wydłużyć, decyduje przede wszystkim Twoja sytuacja finansowa. Choć w ogólnym rozrachunku krótsze spłacanie rat oznacza zapłacenie mniejszej kwoty łącznej, to nie każde gospodarstwo domowe będzie mogło sobie pozwolić na zwiększenie wartości miesięcznych zobowiązań. Należy zatem dokładnie przemyśleć, jak wysokie raty możesz płacić, by nie nadwyrężyć nadmiernie swojego budżetu, a Twój wniosek okazał się zgodny ze zdolnością kredytową. Jeśli masz w tym zakresie jakieś wątpliwości lub inne pytania dotyczące ofert kredytu, skorzystaj ze wsparcia ekspertów mFinanse – z przyjemnością pomożemy!

Opracowanie merytoryczne: Błażej Piskorz – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.