16 kwietnia 2019

Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat historii kredytowej i jak efektywnie ją budować. Historia kredytowa jest dla banku jedną z najistotniejszych informacji w momencie, gdy składasz wniosek o kredyt hipoteczny. 

Czym jest historia kredytowa i dlaczego jest taka ważna?

Historia kredytowa to wszystkie Twoje poprzednie i aktualne zobowiązania zaciągane w różnych bankach. Za jej zbieranie, przetwarzanie i udostępnianie instytucjom oraz osobom uprawnionym do wglądu odpowiada Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Każdy zaciągnięty kredyt, debet na koncie czy zakup na raty jest kolejną cegiełką do budowy wspomnianej historii.

Oczywiście możesz nie wyrazić zgody na gromadzenie i przetwarzanie tego typu informacji, jednak wtedy otrzymanie jakiegokolwiek większego kredytu może być znacznie utrudnione. Dlaczego?

Posiadanie historii kredytowej sprawia, że dla banku przestajesz być anonimowy, informacje na Twój temat pokazują, kiedy zaciągnąłeś zobowiązanie, jaka była jego wysokość i – co najważniejsze – czy spłacałeś je regularnie. Dobra historia kredytowa, czyli taka, która istnieje i w której wszystkie zadłużenia spłacasz regularnie, zwiększa Twoją wiarygodność ułatwiając tym samym w przyszłości uzyskanie wyższych kredytów. Na przykład kredytu hipotecznego na kupno wymarzonego mieszkania lub budowę domu.

Jak budować i sprawdzić historię kredytową?

Najłatwiejszym sposobem na budowanie historii kredytowej jest korzystanie z kredytowych produktów bankowych. Wystarczy np. dokonać kilku zakupów na raty, a następnie regularnie i terminowo spłacić zobowiązania.

Swoją aktualną historię kredytową możesz łatwo sprawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej.
Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki:

 • wejdziesz na stronę https://www.bik.pl,
 • z górnego menu wybierzesz opcję Klienci indywidualni,
 • klikniesz przycisk Więcej o Raporcie BIK,
 • wybierzesz rodzaj raportu, który Cię interesuje,
 • założysz konto i potwierdzisz tożsamość (np. skanem dowodu osobistego).

Da Ci to dostęp do indywidualnego raportu pokazującego szczegółowo historię kredytową oraz aktualną ocenę (tzw. scoring) będącą odzwierciedleniem Twojej wiarygodności dla banku.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse  * pola wymagane


  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.