16 kwietnia 2019
Kredyt Gotówkowy W Praktyce

Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat historii kredytowej i jak efektywnie ją budować. Historia kredytowa jest dla banku jedną z najistotniejszych informacji w momencie, gdy składasz wniosek o kredyt hipoteczny. 

Czym jest historia kredytowa i dlaczego jest taka ważna?

Historia kredytowa to wszystkie Twoje poprzednie i aktualne zobowiązania zaciągane w różnych bankach. Za jej zbieranie, przetwarzanie i udostępnianie instytucjom oraz osobom uprawnionym do wglądu odpowiada Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Każdy zaciągnięty kredyt, debet na koncie czy zakup na raty jest kolejną cegiełką do budowy wspomnianej historii.

Oczywiście możesz nie wyrazić zgody na gromadzenie i przetwarzanie tego typu informacji, jednak wtedy otrzymanie jakiegokolwiek większego kredytu może być znacznie utrudnione. Dlaczego?

Posiadanie historii kredytowej sprawia, że dla banku przestajesz być anonimowy, informacje na Twój temat pokazują, kiedy zaciągnąłeś zobowiązanie, jaka była jego wysokość i – co najważniejsze – czy spłacałeś je regularnie. Dobra historia kredytowa, czyli taka, która istnieje i w której wszystkie zadłużenia spłacasz regularnie, zwiększa Twoją wiarygodność ułatwiając tym samym w przyszłości uzyskanie wyższych kredytów. Na przykład kredytu hipotecznego na kupno wymarzonego mieszkania lub budowę domu.

Jak budować i sprawdzić historię kredytową?

Najłatwiejszym sposobem na budowanie historii kredytowej jest korzystanie z kredytowych produktów bankowych. Wystarczy np. dokonać kilku zakupów na raty, a następnie regularnie i terminowo spłacić zobowiązania.

Swoją aktualną historię kredytową możesz łatwo sprawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej.
Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki:

  • wejdziesz na stronę https://www.bik.pl,
  • z górnego menu wybierzesz opcję Klienci indywidualni,
  • klikniesz przycisk Więcej o Raporcie BIK,
  • wybierzesz rodzaj raportu, który Cię interesuje,
  • założysz konto i potwierdzisz tożsamość (np. skanem dowodu osobistego).

Da Ci to dostęp do indywidualnego raportu pokazującego szczegółowo historię kredytową oraz aktualną ocenę (tzw. scoring) będącą odzwierciedleniem Twojej wiarygodności dla banku.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami