mieszkanie dla młodych
31 sierpnia 2021

Mieszkanie dla Młodych to nazwa rządowego programu realizowanego w latach 2014-2018. Wspierał on finansowo młodych Polaków i pomagał w zakupie pierwszego mieszkania lub budowie domu jednorodzinnego. Od 1 lipca 2023 wyruszy jego nowa odsłona, która już teraz wzbudza sporo zainteresowania. Warunki i założenia następcy Mieszkania dla Młodych 2023 – programu Pierwsze mieszkanie – przedstawiają eksperci mFinanse.

Następca Mieszkania dla Młodych 2023 – program Pierwsze mieszkanie

Na 2023 rok rząd zapowiedział rozpoczęcie kolejnego programu mieszkaniowego – Pierwsze mieszkanie. Zakłada on dwa filary. Pierwszy z nich ma zachęcać młodych do zakupu nieruchomości z pomocą niskoprocentowego (2%) kredytu hipotecznego z dopłatami od państwa. Drugie rozwiązanie to Konta mieszkaniowe, które mają ułatwić zbieranie oszczędności na zakup pierwszego mieszkania.

Planujesz zakup mieszkania i nie wiesz od czego zacząć?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Program ma wejść w życie w lipcu 2023 roku. Na ten moment nie wiadomo jak na rozwiązania zareaguje rynek. Jako eksperci kredytowi będziemy się temu bacznie przyglądać rozwojowi rządowemu Pierwszemu mieszkaniu.

Więcej o programie: Program „Pierwsze mieszkanie” – założenia programu

Mieszkanie dla Młodych 2023 a lata poprzednie – różnice

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z nadchodzącego programu i spełnić marzenie o własnym „M”? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących zakup mieszkania lub budowę domu.

Przy staraniu się o dofinansowanie w latach 2014-2018 znaczenie miała zdolność kredytowa wnioskującego oraz powierzchnia nabywanej nieruchomości. Limit powierzchni użytkowej dla mieszkań wynosił 75 metrów kwadratowych, a dla domów jednorodzinnych 100 metrów kwadratowych. W ramach programu Mieszkanie dla Młodych rząd dofinansowywał wkład własny na zakup nieruchomości w wysokości od 10% do 30% wartości nabywanej nieruchomości. Dopłata dotyczyła zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego.

W 2023 roku beneficjentem bezpiecznego kredytu 2% oraz Konta mieszkaniowego może być każda osoba, która nie ukończyła 45. roku życia i nigdy nie była właścicielem mieszkania ani domu jednorodzinnego. W przypadku Mieszkania dla Młodych górna granica wieku wynosiła zaledwie 35 lat.

Kolejna modyfikacja dotyczy rodzin wychowujących dzieci. W latach 2014-2018 ograniczenia wiekowe nie dotyczyły osób, które w momencie wnioskowania wychowywały co najmniej trójkę dzieci (w przypadku małżonków ten wymóg dotyczył tylko młodszego z nich). W 2023 roku ma się to zmienić – z opcji bezpiecznego kredytu 2% skorzystają Ci rodzice, którzy mają co najmniej jedno wspólne dziecko.

Przeczytaj też: Dofinansowanie do mieszkania 2023 – ile wynosi?

Mieszkanie dla Młodych w 2023 – kto nadal może starać się o dofinansowanie?

Złożyłeś wniosek w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych i zastanawiasz się, do kiedy możesz starać się o dodatkowe pieniądze?

Program Mieszkanie dla Młodych zakończył się w 2018 roku. Istnieje jednak szansa dla osób biorących w nim udział na otrzymanie dofinansowania. Dotyczy to tych kredytobiorców, którym w ciągu 5 lat od skorzystania z uzyskanych środków urodziło się trzecie lub kolejne dziecko. Jeżeli więc korzystałeś z programu Mieszkanie dla Młodych w ostatnich miesiącach jego działania, to w 2023 roku możesz zawnioskować o dofinansowanie, jeśli w twojej rodzinie przyszła na świat trzecia lub kolejna pociecha.

W ciągu 6 miesięcy od narodzin dziecka należy udać się do banku, który udzielił Ci kredytu hipotecznego i złożyć w nim odpowiedni wniosek. Po jego rozpatrzeniu środki przelewane są z Banku Gospodarstwa Krajowego do banku, w którym masz kredyt. Wpłata z BGK obniża kapitał, który udzielił ci bank w kredycie hipotecznym.

Na jakiej wysokości dofinansowanie możesz liczyć? Zgodnie z założeniami programu wynosi ono 5% wartości odtworzeniowej. Kwota jest liczona według wskaźnika, który obowiązywał jako podstawa do ustalenia wysokości udzielonego dofinansowania wkładu własnego.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego i Mieszkanie dla Młodych 2023

W związku z realizacją Nowego Ładu 27 maja 2022 r. wszedł w życie projekt Mieszkanie bez wkładu własnego. Zakłada on gwarancję wkładu własnego do 20% maksymalnie do kwoty 100 tys. zł przez minimum 15 lat. Program dotyczy zarówno mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego, wtórnego, społecznego, jak i budowy domu dla par oraz singli.

Gdy rodzina będzie dalej się powiększać, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wesprze również w spłacie gwarantowanego kredytu na mieszkanie. Spłata rodzinna przy narodzinach drugiego dziecka wynosi 20 tys. zł, a trzeciego członka rodziny 60 tys. zł.

Zgłoszenia do Mieszkania dla Młodych są zamknięte już od wielu lat. W 2023 roku możesz starać się o wsparcie z dwóch innych programów – tj. Pierwsze mieszkanie oraz Mieszkanie bez wkładu własnego. Mają one na celu zwiększenie możliwości uzyskania kredytów hipotecznych na własne cztery kąty. Wysokość dofinansowania w ramach rządowego Pierwszego mieszkania przy bezpiecznym kredycie 2% może wynosić:

  • do 500 tys. złotych w przypadku singli;
  • do 600 tys. złotych w przypadku rodzin lub małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko.

Natomiast Konto mieszkaniowe, będące specjalnym rodzajem konta oszczędnościowego, umożliwia wydanie zebranych pieniędzy w ciągu 5 lat od zakończenia okresu oszczędzania. Co istotne, w każdym roku przysługuje jeden miesiąc wakacji od odkładania środków bez konsekwencji.

Zobacz też: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Dla kogo? Wady i zalety obu rozwiązań

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.