mieszkanie dla młodych
31 sierpnia 2021

Mieszkanie dla Młodych to nazwa rządowego programu realizowanego w latach 2014 – 2018. Został uruchomiony, aby wspierać finansowo młodych Polaków i pomóc im w zakupie pierwszego mieszkania lub budowie domu jednorodzinnego. Beneficjenci otrzymywali jednorazową dopłatę do wkładu własnego, która była wypłacana w momencie uruchomienia kredytu hipotecznego. Mimo, że program już się zakończył, nadal budzi spore zainteresowanie. Mieszkanie dla Młodych 2023 – warunki i założenia programu przedstawiają eksperci mFinanse

Zobacz też: Mieszkanie bez wkładu własnego – ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym dla kogo? 

Program „Pierwsze mieszkanie” 2023

Na 2023 rok rząd zapowiedział rozpoczęcie kolejnego programu mieszkaniowego – „Pierwsze mieszkanie”. Zakłada on dwa filary – pierwszy zachęcający do kupna mieszkania osoby, które chcą kupić w najbliższym czasie oferując niskooprocentowane kredyty hipoteczne z dopłatami od państwa. Drugie rozwiązanie to konta mieszkaniowe dla osób, które planują zakup nieruchomości w przyszłości. Umożliwią one oszczędzanie na zakup pierwszego mieszkania.

Program ma wejść w życie w lipcu 2023 roku. Na ten moment nie wiemy jak na rozwiązania zareaguje rynek. Jako eksperci kredytowi będziemy się temu bacznie przyglądać rozwojowi programu.

Więcej o programie: Program „Pierwsze mieszkanie” – założenia programu

Planujesz zakup mieszkania i nie wiesz od czego zacząć?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Mieszkanie dla Młodych – warunki

Jakie warunki trzeba spełnić? To pytanie zadawało sobie wiele osób, które w latach 2014- 2018 planowały zakup mieszkania lub budowę domu.

Przy staraniu się do dofinansowanie znaczenie miała powierzchnia nabywanej nieruchomości. Limit powierzchni użytkowej dla mieszkań wynosił 75 metrów kwadratowych, a dla domów jednorodzinnych 100 metrów kwadratowych.

Rząd dofinansowywał wkład własny na zakup nieruchomości w wysokości od 10 do 30% wartości nabywanej nieruchomości, dopłata dotyczyła zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego.

Beneficjentem programu mogła być osoba, która nie ukończyła 35 lat (w przypadku małżonków ten wymóg dotyczył tylko młodszego z nich), oraz nie była nigdy właścicielem mieszkania ani domu jednorodzinnego. Co ważne, ograniczenia nie dotyczyły osób, które w momencie wnioskowania wychowywały co najmniej trójkę dzieci.

Mieszkanie dla młodych – do kiedy i kto może starać się o środki?

Program Mieszkanie dla Młodych zakończył się w 2018 roku. Istnieje jednak szansa dla osób na otrzymanie dofinansowania. Skorzystałeś w programu Mieszkanie dla Młodych? Do kiedy w takim razie możesz starać się o dodatkowe środki z programu i kto może to zrobić?

Cały czas, dla niektórych beneficjentów programu, istnieje możliwość otrzymania środków w jego ramach. Ta opcja przeznaczona jest dla tych kredytobiorców, którym w ciągu 5 lat od otrzymania dofinansowania urodziło się trzecie lub kolejne np. czwarte lub piąte dziecko. Jeżeli więc korzystałeś z programu w ostatnich miesiącach jego działania np. w grudniu 2017 roku, to jeszcze w 2022 roku możesz wnioskować o dofinansowanie, jeśli w twojej rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

W ciągu 6 miesięcy od narodzin dziecka należy udać się do banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego i złożyć w nim odpowiedni wniosek. Po jego rozpatrzeniu środki przelewane sązBanku Gospodarstwa Krajowego do banku, w którym masz kredyt. Wpłata z BGK obniża kapitał, który udzielił ci bank w kredycie hipotecznym. 

Na jakiej wysokości dofinansowanie możesz liczyć? Zgodnie z założeniami programu wysokość dofinansowania wynosi 5% wartości odtworzeniowej. Jest ona liczona według wskaźnika, który obowiązywał jako podstawa do ustalenia wysokości udzielonego dofinansowania wkładu własnego.

Kredyt na mieszkanie dla młodych– czy jest Mieszkanie dla Młodych 2023?

W związku z realizacją Nowego Ładu 27 maja 2022 r. wszedł w życie projekt „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Zakłada on gwarancję wkładu własnego do 20% maksymalnie do kwoty 100 tys. zł przez minimum 15 lat. Program dotyczy zarówno mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego, wtórnego, społecznego, jak i budowy domu. dla par i singli.

Gdy rodzina będzie dalej się powiększać, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wesprze również w spłacie gwarantowanego kredytu na mieszkanie. Spłata rodzinna przy narodzinach 2 dziecka wynosi 20 tys. zł, a 3 członka rodziny 60 tys. zł.

Program „Mieszkanie dla Młodych” nie obowiązuje w 2023 roku. W tym roku obowiązywać będą dwa programy – „Pierwsze mieszkanie” oraz „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Mają one na celu zwiększenie możliwości uzyskania kredytów hipotecznych na własne mieszkanie i są lub będą dostępne zarówno dla małżeństw, rodzin z dziećmi, jakipar czy singli. 

Zobacz też: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Dla kogo? Wady i zalety obu rozwiązań 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.