mieszkanie dla młodych
31 sierpnia 2021

Mieszkanie dla Młodych (MdM) to nazwa rządowego programu realizowanego w latach 2014-2018. Wspierał on finansowo młodych Polaków i pomagał w zakupie pierwszego mieszkania lub budowie domu jednorodzinnego. Od 1 lipca 2023 wyruszyła jego kolejna odsłona, która wzbudziła sporo zainteresowania. Warunki i założenia następcy Mieszkania dla Młodych 2024 – nowego programu Pierwsze mieszkanie – przedstawiają eksperci mFinanse.

Następca projektu Mieszkanie dla Młodych w roku 2024 – program Pierwsze mieszkanie

W 2023 roku – zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii – wystartował kolejny program mieszkaniowy, czyli projekt Pierwsze mieszkanie. Zakłada on dwa filary. Pierwszy z nich ma zachęcać młodych do zakupu nieruchomości z pomocą Bezpiecznego Kredytu 2% z dopłatami od państwa. Drugie rozwiązanie polega na założeniu specjalnego Konta Mieszkaniowego, które ma ułatwić zbieranie oszczędności na zakup pierwszego mieszkania.

Chcesz kupić swoje pierwsze mieszkanie w programie Bezpieczny Kredyt?

Skonsultuj swoje możliwości z ekspertem mFinanse

Program Pierwsze Mieszkanie rozpoczął się 1 lipca 2023 r. i już teraz możemy stwierdzić, z całą pewnością, że projekt cieszy się sporym zainteresowaniem. Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia projektu, do banków wpłynęło blisko 41 824 wniosków o udzielenie wsparcia z pomocą Bezpiecznego Kredytu 2%. Na Konto Mieszkaniowe zdecydowało się około 2 tys. młodych osób[1].

Więcej o programie: Program „Pierwsze mieszkanie” – założenia programu

Nowy program mieszkaniowy z bezpiecznym kredytem a lata poprzednie – różnice

Jakie warunki programu MdM trzeba było wypełnić, aby skorzystać ze wsparcia finansowego i spełnić marzenie o własnym „M”? To pytanie, które zadawało sobie wiele osób planujących zakup mieszkania lub budowę domu.

Przy staraniu się o dofinansowanie w latach 2014-2018 znaczenie miała zdolność kredytowa wnioskującego oraz powierzchnia nabywanej nieruchomości. Limit powierzchni użytkowej dla mieszkań wynosił 75 metrów kwadratowych, a dla domów jednorodzinnych – 100 metrów kwadratowych. W ramach programu rząd dofinansowywał wkład własny na zakup nieruchomości w wysokości od 10% do 30% wartości nabywanej nieruchomości. Dopłata dotyczyła zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

W 2024 roku beneficjentem Bezpiecznego Kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego jest każda osoba, która nie ukończyła 45. roku życia i nigdy nie była właścicielem mieszkania ani domu jednorodzinnego. W przypadku Mieszkania dla Młodych górna granica wieku wynosiła zaledwie 35 lat.

Kolejna modyfikacja dotyczy rodzin wychowujących dzieci. W latach 2014-2018 ograniczenia wiekowe nie dotyczyły osób, które w momencie wnioskowania wychowywały co najmniej trójkę dzieci (w przypadku małżonków ten wymóg dotyczył tylko młodszego z nich). W II połowie 2023 r. to się zmieniło – z opcji Bezpiecznego Kredytu 2% z dopłatą od państwa korzystają Ci rodzice, którzy mają co najmniej jedno wspólne dziecko.

Przeczytaj też: Dofinansowanie do mieszkania 2023 – ile wynosi?

Program wsparcia dla młodych w 2024 roku – kto może starać się o dofinansowanie?

Złożyłeś wniosek w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych przed jego zakończeniem i zastanawiasz się, do kiedy mogłeś starać się o dodatkowe pieniądze?

Musisz wiedzieć, że program zakończył się w 2018 roku. Do końca 2023 r. istniała jednak szansa dla osób biorących w nim udział na otrzymanie dofinansowania. Dotyczy to tych kredytobiorców, którym w ciągu 5 lat od skorzystania z uzyskanych środków urodziło się trzecie lub kolejne dziecko. Jeżeli więc korzystałeś z programu w ostatnich miesiącach jego działania, to w 2023 roku mogłeś zawnioskować o dofinansowanie, jeśli w Twojej rodzinie przyszła na świat trzecia lub kolejna pociecha.

W ciągu 6 miesięcy od narodzin dziecka należało udać się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania lub domu i złożyć w nim odpowiedni wniosek. Po jego rozpatrzeniu środki przelewane były z Banku Gospodarstwa Krajowego do banku, w którym miało się kredyt. Wpłata z BGK obniżała kapitał, który udzielił Ci bank w kredycie hipotecznym.

Na jakiej wysokości dofinansowanie możesz liczyć w 2024 roku? W przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% wszystko zależy m.in. od Twojej zdolności kredytowej. Istotne jest jednak to, aby zadbać o wymagany wkład własny – powinien wynosić co najmniej 10% wartości nieruchomości. Pamiętaj, że nie może przekroczyć 200 tys. złotych.

Planujesz zakup mieszkania i nie wiesz od czego zacząć?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

O jakie dofinansowania możesz starać się w 2024 r.?

W związku z realizacją Nowego Ładu, 27 maja 2022 r. wszedł w życie projekt Mieszkanie bez wkładu własnego. Zakłada on gwarancję wkładu własnego do 20% maksymalnie do kwoty 100 tys. zł przez minimum 15 lat. Program dotyczy zarówno mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego, wtórnego, społecznego, jak i budowy domu dla par oraz singli.

Gdy rodzina będzie dalej się powiększać, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wesprze również w spłacie rodzinnego kredytu na mieszkanie. Spłata rodzinna przy narodzinach drugiego dziecka wynosi 20 tys. zł, a trzeciego członka rodziny – 60 tys. zł.

Zgłoszenia do Mieszkania dla Młodych są zamknięte już od wielu lat. Jednak od 2023 roku możesz starać się o wsparcie z dwóch innych programów – tj. Pierwsze Mieszkanie oraz Mieszkanie bez wkładu własnego. Mają one na celu zwiększenie możliwości uzyskania kredytów hipotecznych na własne cztery kąty i inne cele mieszkaniowe. Wysokość dofinansowania w ramach rządowego Pierwszego Mieszkania przy Bezpiecznym Kredycie 2% może wynosić:

  • do 500 tys. złotych w przypadku singli;
  • do 600 tys. złotych w przypadku rodzin prowadzących wspólne gospodarstwo domowe albo małżeństw wychowujących co najmniej jedno własne lub przysposobione dziecko.

Natomiast Konto Mieszkaniowe, będące specjalnym rodzajem konta oszczędnościowego, umożliwia wydanie zebranych pieniędzy w ciągu 5 lat od zakończenia okresu oszczędzania. Co istotne, w każdym roku przysługuje jeden miesiąc wakacji od odkładania środków bez konsekwencji.

Zobacz też: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Dla kogo? Wady i zalety obu rozwiązań

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.