bezpieczny kredyt
8 maja 2023

Z „Bezpiecznego Kredytu 2%” można skorzystać od 3 lipca 2023 roku.  To dofinansowanie kredytu hipotecznego, które można przeznaczyć na zakup pierwszego mieszkania. Na czym dokładnie polega Bezpieczny Kredyt 2% i kto może z niego skorzystać?

Na czym polega Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% to główny element programu „Pierwsze Mieszkanie”. W ramach tego rozwiązania, będzie można uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach na zakup pierwszego mieszkania lub domu; na budowę domu a także dokończenie budowy. Przez 10 lat oprocentowanie będzie wynosiło 2% (plus wyliczana wzorem z ustawy marża banku). Resztę kwoty ma dopłacić państwo. Kwota dopłaty to różnica między stałą stopą procentową, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Wysokość stałej stopy będzie ustalana w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach, które będą udzielać kredytów.

Chcesz skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse i sprawdź, czy spełniasz warunki

Zasady Bezpiecznego Kredytu 2%

Program „Pierwsze Mieszkanie” został zaplanowany do 2027 roku, z możliwością przedłużenia przez rząd. Mówi się, że w pierwszym roku działania programu, czyli 2023, nie będzie limitów dopłat. Oznaczałoby to, że każdy wniosek o dofinansowanie kredytu hipotecznego, który zostanie pozytywnie rozpatrzony, otrzyma rządową dopłatę. Z limitami trzeba będzie się liczyć dopiero od przyszłego roku. Informacje te nie są jednak na ten moment potwierdzone.

Program będzie działał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Może się okazać, że nie wszystkie banki komercyjne będą miały w swojej ofercie kredyty hipoteczne z dopłatą rządową. Żeby taki produkt znalazł się w ofercie banku, konieczne będzie podpisanie odpowiedniej umowy z BGK.

Jak mówi Łukasz Makar, Dyrektor Rynku Deweloperskiego mFinanse: „Czekamy na finalny kształt ustawy, listę Banków, które będą brały w nim udział i końcową ofertę – jest jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi i to ostatni moment na przygotowanie do udziału w programie. Skorzystanie z usług Eksperta kredytowego, który śledzi wszystkie zmiany na bieżąco może być kluczowe przy podejmowaniu tak ważnej decyzji jaką jest zakup pierwszego mieszkania.”

 

Dopłata do kredytu hipotecznego – na co można ją przeznaczyć?

Dopłatę do kredytu hipotecznego można uzyskać na zakup:

 • mieszkania z rynku pierwotnego,
 • mieszkania z rynku wtórnego,
 • zakup domu z rynku wtórnego,
 • zakup działki budowlanej i budowę domu jednorodzinnego.

Maksymalna wysokość kredytu, o jaki można się ubiegać w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% to:

 • 500 tys. zł – w przypadku singli,
 • 600 tys. zł – w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym, wspólnym dzieckiem.

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o powierzchnię lokalu i cenę za m2 mieszkania. Natomiast są ograniczenia, co do kwoty kredytu, jaką można uzyskać na dokończenie rozpoczętej budowy. W tym przypadku, aktualne przepisy projektowanej ustawy nie wskazują na jakim etapie musi znajdować się budowa domu jednorodzinnego, by móc skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%, tym samym jest to możliwe do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie albo zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Należy pamiętać, że maksymalny wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł,  jest nim wartość nieruchomości uwzględniająca dotychczas przeprowadzone prace budowlane. Tym samym kredyt będzie można uzyskać pod warunkiem, że wartość wybudowanego domu w obecnym stanie jest niższa niż 200 tys. zł.

Przykłady nieruchomości, które będzie można nabyć z pomocą kredytu opisuje Prezes art.Locum S.A oraz Prezes Łódzkiego Oddziału PZFD, Krzysztof Suskiewicz:

W naszej łódzkiej inwestycji art.TEO, osoby niezamężne, korzystające z preferencyjnego kredytu 2% będą mogły pozwolić sobie na mieszkania do ok. 60 mkw., a jeśli dysponują 200 tys. wkładu własnego w grę wchodzą nawet największe mieszkania mające ok. 80 mkw. Jeszcze lepiej przedstawia się sytuacja rodzin i osób z dziećmi – tu za sam kredyt, którego limit ustanowiono dla tej grupy na 600 tys., będzie można kupić wygodne mieszkanie 4-pokojowe o pow. ok. 75 mkw.

W Poznaniu na osiedlu Junique na rodzina z dziećmi, posiadająca wkład własny na poziomie 200 tys. zł może zdecydować się na zakup mieszkania 4 pok. do 80mkw. Z kolei single oraz małżeństwa bez dzieci poszukujący nieruchomości do 500 tys. mogą wybrać mieszkania 2 pokojowe od 39 do 50 mkw., a gdy posiadają wkład własny na poziomie 200 tys. mogą zakupić mieszkania nawet 70-metrowe.

Przykładowe porównanie raty tradycyjnego kredytu i raty w programie BK2:

Cena nieruchomości: 400 000 zł, Wkład własny: 100 000 zł, Okres: 30 lat 

Tradycyjny kredyt:

Pierwsze 10 lat – Rata: 2 205 zł (r. równe, opr. stałe 8,02%) Kolejne 20 lat  – Rata: 2 389 zł (r. równe opr. zmienne 9,12%) Koszt odsetkowy: 537 903 zł

Bezpieczny Kredyt 2%:

Pierwsze 10 lat – Rata: 1 533 zł (r. malejące, opr. stałe 2% + marża banku) Kolejne 20 lat – Rata: 1 815 zł (r. równe, opr. zmienne 9,12%) Koszt odsetkowy: 305 718 zł

Oszczędzasz: 232 185 zł  

Dopłata do kredytu hipotecznego – kto może ją uzyskać?

Z bezpiecznego kredytu 2% będą mogły skorzystać osoby, które spełnią kilka kluczowych warunków. Jakich?

 • Odpowiedni wiek

Kredytobiorca nie może mieć więcej niż 45 lat. W przypadku małżeństw lub par, wspólnie wychowujących co najmniej jedno dziecko, wystarczy, że kryterium wieku zostanie spełnione przez przynajmniej jedną osobę.

 • Zdolność kredytowa

Kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową, adekwatną do kwoty kredytu. Trwają prace nad wytycznymi liczenia zdolności w programie Bezpieczny Kredyt 2%. Na dzień dzisiejszy zdolność kredytową można szybko sprawdzić za pomocą naszego kalkulatora zdolności kredytowej. 

 • Brak prawa własności do nieruchomości

Zarówno kredytobiorca, jak i osoby, które wchodzą w skład jego gospodarstwa domowego, nie mogą posiadać prawa własności do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której prawo dotyczy nie więcej niż 50% udziału w nieruchomości, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje w nieruchomości. Planowane jest również kilka innych wyjątków od tej zasady – aby sprawdzić czy spełniasz wymogi programu skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów kredytowych w placówkach w całej Polsce. 

 • Brak spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego

Zarówno kredytobiorca, jak i osoby, które wchodzą w skład jego gospodarstwa domowego, nie mogą posiadać spółdzielczego do lokalu lub domu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której prawo dotyczy nie więcej niż 50% udziału w nieruchomości, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje w nieruchomości.

 • Brak kredytu hipotecznego

Kredytobiorca, w dniu składania wniosku, nie może być stroną umowy o kredyt hipoteczny, która została zawarta w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której umowa kredytu została rozwiązana, na skutek odstąpienia od umowy deweloperskiej.

Kredyt 2 procent – co zmieni się po 10 latach?

Po 10 latach od podpisania umowy kredytowej na kredyt 2%, dopłaty rządowe wygasną. Wtedy też zmieni się formuła spłaty zobowiązania – z rat malejących na raty równe. Mimo to, eksperci szacują, że miesięczne zobowiązania nie powinny znacząco wzrosnąć. Malejąca przez 10 lat rata sprawi, że kwota kapitału do spłaty wyraźnie się zmniejszy. Kredytobiorca będzie musiał spłacać rynkowe odsetki, ale te będą liczone od mniejszego zobowiązania.

Bezpieczny Kredyt 2% – przykłady wyliczeń

Ile wyniesie pierwsza rata Bezpiecznego Kredytu 2%, a ile trzeba będzie zapłacić za ratę po 10 latach umowy? Poniżej przedstawiamy przykładowe symulacje, przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i technologii.

Przykład 1*

 • Beneficjent: Małżeństwo z jednym dzieckiem
 • Kwota kredytu: 550 tys. zł
 • Okres spłaty: 30 lat
 • Oprocentowanie: 8,46%
 • Pierwsza rata bez dopłaty: 5405,28 zł
 • Pierwsza rata po dopłacie: 2832,19 zł
 • Rata stała po 10 latach: 3172,74 zł

Przykład 2*

 • Beneficjent: Pracująca singielka
 • Kwota kredytu: 250 tys. zł
 • Okres spłaty: 20 lat
 • Oprocentowanie: 8,46%
 • Pierwsza rata bez dopłaty: 2804,17 zł
 • Pierwsza rata po dopłacie: 1634,58 zł
 • Rata stała po 10 latach: 1547,15 zł

Przykład 3*

 • Beneficjent: Małżeństwo bez dzieci
 • Kwota kredytu: 320 tys. zł
 • Okres spłaty: 25 lat
 • Oprocentowanie: 8,46%
 • Pierwsza rata bez dopłaty: 3322,67 zł
 • Pierwsza rata po dopłacie: 1825,60 zł
 • Rata stała po 10 latach: 1886,20 zł

Dla wyliczenia wysokości dopłaty, oprocentowanie zostało pomniejszone o 10%. Wysokość raty po upływie 10 lat została wyliczona przy założeniu, że warunki kredytu (w tym również oprocentowanie) nie zmienią się. Wysokość raty będzie niższa, chociażby w przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego lub zmiany poziomu stóp procentowych.

Bezpieczny Kredyt 2% – co z wkładem własnym?

Do udzielenia kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wielkości wkładu własnego. Jednak osoby, które nie mają zgromadzonych wystarczających środków, nie muszą rezygnować z marzeń o własnym mieszkaniu. Wszystko dlatego, że Bezpieczny Kredyt 2% można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego i w ten sposób uzyskać niezbędne środki na wkład własny.

W przypadku Bezpiecznego Kredytu 2%, wkład własny nie może wynieść więcej niż 200 tys. zł. W praktyce oznacza to, że single będą mogli nabyć nieruchomość o maksymalnej wartości 700 tys. zł, a małżeństwa lub pary z dzieckiem – 800 tys. zł.

Dopłata do kredytu hipotecznego – sposób na poprawienie zdolności kredytowej Polaków

Zdolność kredytowa Polaków, w ostatnich latach drastycznie spadła. Miała na to wpływ, przede wszystkim, seria podwyżek stóp procentowych. Dokładając do tego najwyższą od lat inflację, drastycznie zwiększyła się liczba osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu na pierwsze mieszkanie.

„Rynek mieszkaniowy odczuwa duży wpływ projektu Bezpieczny Kredyt 2% już od momentu jego ogłoszenia: zdecydowana większość młodych osób planujących zakup nieruchomości pyta właśnie o ten program, choć jednocześnie oznacza to odłożenie decyzji o zakupie do lipca. Na ten moment rząd zapowiada braku limitów w ilości kredytów w 2023 roku, co oznacza, że w tym roku w programie Bezpieczny Kredyt 2% może zostać udzielonych ok. 30-40 tys. kredytów. Patrząc na prognozy na 2023 rok, które zakładały udzielenie ok. 90-100 tys. kredytów hipotecznych, jest to znacząca liczba, która na pewno nie pozostanie bez wpływu na rynek nieruchomości oraz kredytów.” podsumowuje Łukasz Makar, Dyrektor Rynku Deweloperskiego mFinanse. 

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że zainteresowanie kredytami spadło o ponad 50% rok do roku – porównując marzec 2023 z marcem 2022. Podobnie jest z liczbą złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. W marcu 2023, o kredyt hipoteczny zawnioskowało ok. 22 tys. osób, a rok wcześniej ok. 53 tys. osób. Bezpieczny Kredyt 2%, ma być receptą na poprawę tej sytuacji.

Kredyt 2% – kiedy można stracić dopłaty?

Osoby, które są zainteresowane Bezpiecznym Kredytem 2%, powinny – przed zaciągnięciem zobowiązania – dokładnie zapoznać się z ustawą. Wszystko dlatego, że zostały w niej zapisane sytuacje, w których może dojść do wygaśnięcia dopłat, a nawet konieczności ich zwrotu. O jakich sytuacjach mowa?

 • Skazanie prawomocnym wyrokiem za wyłudzenie kredytu lub zatajenie informacji, mającej wpływ na umowę kredytową

W takiej sytuacji, kredytobiorca musi zwrócić dopłaty wraz z odsetkami w ciągu 45 dni od uprawomocnienia się wyroku.

 • Niezamieszkanie w kredytowanej nieruchomości

Kredytobiorca powinien zamieszkać w kredytowanej nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od daty jej nabycia lub zakończenia jej budowy. Jeśli tego nie zrobi, dopłaty wygasną.

 • Sprzedaż nieruchomości
 • Wynajęcie nieruchomości lub użyczenie jej innej osobie
 • Zmiana sposobu użytkowania nieruchomości na taki, który uniemożliwia zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych
 • Nabycie przez kredytobiorcę kolejnej nieruchomości (chyba, że otrzymał ją na mocy dziedziczenia)
 • Nadpłata kredytu przed upływem 3 lat od daty jego przyznania
 • Zaprzestanie mieszkania w nieruchomości przez co najmniej 12 miesięcy

Kredyt 2 procent – gdzie można go uzyskać?

Kredyty 2% będą udzielane przez banki, które zdecydują się przystąpić do programu „Pierwsze Mieszkanie” i podpiszą umowę z bankiem Gospodarstwa Krajowego. Obecnie, kredyt 2 procent oferują cztery banki: Alior Bank, Bank Pekao, PKO BP i VeloBank. Deklarację uczestnictwa w programie zgłosiło do tej pory 12 banków komercyjnych.

Cała procedura ubiegania się o kredyt 2%, będzie podobna do tej przy standardowym kredycie hipotecznym. Trzeba zatem przygotować się na kompletowanie szeregu dokumentów i wypełnianie sporej ilości formularzy.

Ile osób skorzysta z kredytu 2%?

Według szacunków rządu, z Bezpiecznego Kredytu 2%, do 2027 roku skorzysta 155 tysięcy osób. Prognozy przewidują, że w 2023 roku zostanie zawarte ok. 10 tysięcy umów, a w kolejnych latach – ok. 30-40 tysięcy. Jeśli prognozy się sprawdzą, Bezpieczny Kredyt 2% może okazać się najpopularniejszym programem, wspierającym polskie mieszkalnictwo.

*Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.