Program pierwsze mieszkanie
16 grudnia 2022

W piątek 16 grudnia 2022 ogłoszono nowy, program mieszkaniowy. Program „Pierwsze mieszkanie” składa się z dwóch filarów – pierwszy z nich to: „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, a drugi to „Konto mieszkaniowe”. Jak wskazuje nazwa program skierowany jest dla osób, które wcześniej nie były właścicielami żadnej nieruchomości. Warunkiem udziału jest również wiek – skorzystać będą mogły osoby do 45. roku życia.

Zobacz też: Rynek mieszkaniowy w obliczu wyzwań 2023 roku. Wojna, inflacja, stopy procentowe – jak wpłyną na rynek pierwotny?

Program „Pierwsze mieszkanie” – Bezpieczny Kredyt 2%

Ten filar zakłada, że uczestnicy programu zaciągną kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem. Dla kredytobiorcy oprocentowanie wyniesie 2% + marżę banku – wszystko powyżej będzie finansowane przez rząd. Takie wsparcie będzie przysługiwało przez 10 lat, a z programu będzie można skorzystać do 2027 roku. Co ważne, w przeciwieństwie do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” nie ma limitów metrażu ani rynku, z którego kupuje się mieszkanie – kredyt może dotyczyć zarówno mieszkań na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Maksymalna wysokość takiego kredytu to:

  • 500 tys. zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego
  • 600 tys. zł w przypadku pary, małżeństwa, osób wychowujących dzieci.

Co ciekawe, według informacji podanych przez rząd, program „Pierwsze mieszkanie” nie wyklucza uczestnictwa w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. To rozwiązanie ma na celu pomoc osobom, które w tym momencie są zainteresowane kumpem mieszkania, ale z powodów wysokich rat nie zdecydowały się na to w 2022 roku.

Planujesz zakup nieruchomości?

Skonsultuj swój kredyt hipoteczny z ekspertem mFinanse

Program „Pierwsze mieszkanie” – Konto mieszkaniowe

Drugi filar programu skierowany jest do osób, które w tym momencie nie chcą jeszcze kupować nieruchomości, ale będą tym zainteresowane w przyszłości. Konto mieszkaniowe to specjalne konto oszczędnościowe w banku, które będzie mogła utworzyć osoba nie posiadająca mieszkania lub taka, która w posiadanym mieszka z minimum dwójką dzieci.

Chcąc skorzystać z programu osoba miałaby comiesięcznie, przez od 3 do 10 lat, wpłacać na konto od 500 do 2000 zł. Pierwsza deklaracja wpłaty nie będzie wiążąca – wysokość wpłaty będzie można zmieniać.

Środki na koncie byłyby oprocentowane według wskaźnika inflacji lub też wskaźnika zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Czas na wydanie środków uzbieranych na koncie mieszkaniowym to 5 lat po zakończeniu oszczędzania. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) będą gwarantować dodatkową Premię Mieszkaniową. Rozwiązanie podobne jest do książeczek mieszkaniowych – będą skierowane również do rodziców, którzy chcą odłożyć na mieszkanie dla swojego dziecka. Wyplata środków nastąpi wówczas w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy dokładnie program „Pierwsze mieszkanie” wejdzie w życie ani jak na rozwiązania zareaguje rynek kredytów hipotecznych i rynek mieszkaniowy. Na pewno jako eksperci kredytowi będziemy się temu bacznie przyglądać i odpowiadać na Wasze pytania. 

Zobacz też: Raport – zmiany na rynku mieszkań i kredytów hipotecznych

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.