mieszkanie bez wkładu własnego
9 lutego 2022

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego stanie się możliwy dzięki nowemu rządowemu programowi Polski Ład. Z jego pomocą osoby ze zdolnością kredytową, ale bez wymaganej przez banki ilości gotówki, mają szansę nabyć własne mieszkanie. Eksperci mFinanse przyjrzeli się tematowi i sprawdzili, kto może liczyć na gwarantowany kredyt mieszkaniowy. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo? 

Wraz z końcem maja 2022 roku Polski Ład wprowadza kilka istotnych zmian dotyczących możliwości sfinansowania własnej nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego1. Rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” kierowany jest głównie do osób: 

 • będących w wieku od 20 do 40 lat; 
 • samotnych rodziców; 
 • par, małżeństw i rodzin wielodzietnych. 

Jego potencjalni uczestnicy nie mogą posiadać nieruchomości na własność, przy czym takie obwarowanie nie dotyczy gospodarstw domowych z dwójką lub większą liczbą dzieci, których mieszkanie nie przekracza określonego metrażu. Kolejny kluczowy warunek polega na tym, że osoby ubiegające się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy (bez wkładu własnego) muszą wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. 

To może Cię zainteresować: Zdolność kredytowa – jak ją zwiększyć? Nasze wskazówki 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego dla rodziny z nieruchomością 

Jeśli chodzi o rodziny z dwójką dzieci, kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego jest możliwy pod warunkiem, że posiadają nie więcej niż jedną nieruchomość o metrażu poniżej 50 m2. Rodzice z trójką pociech mają otwartą drogę do finansowania, o ile nieruchomość nie przekracza 75 m2, a z czwórką maluchów podlegają limitowi do 90 m2. W przypadku pięciorga lub większej liczby dzieci nie występuje limit powierzchni dla posiadanego lokum. Warto wiedzieć, że wspomnianych limitów nie można „rozdzielić” na dwie lub większą liczbę nieruchomości. 

Rodzina z dziećmi, która chciałaby przystąpić do programu, może posiadać prawo własności lub spółdzielcze prawo dotyczące jednego lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego. 

Na czym polega kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego? 

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy pozwala na sfinansowanie zakupu mieszkania z pomocą banku, a klient nie musi dysponować wymaganą w standardowych sytuacjach odpowiednią ilością gotówki – zamiast własnych środków przedstawia on kredytodawcy gwarancję wystawioną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Może ona opiewać na minimum 10%, a maksimum na 20% ceny nabywanego lokum, przy czym górna granica gwarancji to 100 tys. złotych. 

Istotny jest fakt, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest formą programu socjalnego. Rząd kieruje go do osób, które wprawdzie nie mają oszczędności wymaganych przez kredytodawców, ale jednocześnie posiadają stabilne źródło dochodów i są w stanie terminowo spłacać zadłużenie. 

Sprawdź Ranking Kredytów Hipotecznych 

Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego? Znajdź eksperta mFinanse w Twojej okolicy i umów się na spotkanie w sprawie rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Podczas rozmowy poznasz jego szczegóły i o wiele lepiej przygotujesz się do złożenia wniosku, z którego pomocą zrealizujesz marzenie o własnym lokum. 

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Zobacz też: Kalkulator kredytu hipotecznego – czyli symulacja w kilka minut

Nowy Ład – mieszkania i nieruchomości, które można nabyć za kredyt gwarantowany 

Warto wiedzieć, że nie na każdą nieruchomość można uzyskać finansowanie w ramach programu. Zgodnie z ustawą o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, jest to możliwe tylko w przypadku lokali mieszczących się w ustalonym progu ceny metra kwadratowego powierzchni, który zależy głównie od lokalizacji (aktualnie jest on relatywnie niski). Dlatego też, ze względu na szybko rosnące ceny mieszkań i kosztów budowy domu, tylko część z nich kwalifikuje się do kredytu bez wkładu własnego. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić limity przede wszystkim po to, aby nie napędzać dalszych wzrostów cen nieruchomości. 

Uczestnicy programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” mogą zyskać gwarancję nie tylko w przypadku kredytu na mieszkanie, ale również na budowę domu czy zakup działki. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – co jeszcze warto wiedzieć? 

Miej na uwadze, że gwarantowany kredyt mieszkaniowy to rozwiązanie, w którym państwo z założenia jedynie „gwarantuje” wkład własny, a nie wnosi go za Ciebie. Oznacza to, że w tej sytuacji co do zasady kredyt będzie droższy niż w standardowym przypadku, kiedy z własnej kieszeni pokrywasz od razu 10-20% wartości nieruchomości. Za wyższe koszty odpowiada tutaj większa marża banku, ale również dłuższy okres naliczania odsetek. 

Co ważne, ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym przewiduje także pomoc w spłacie zobowiązania. Warunkiem jest urodzenie co najmniej dwójki dzieci – wtedy BGK sfinansuje 20 tys. złotych kredytu gwarantowanego. W przypadku trójki pociech dofinansowanie sięgnie aż 60 tys. złotych, a za każdą kolejną można uzyskać jeszcze 20 tys. złotych. 

To może Cię zainteresować: Domy bez pozwolenia. Co zmienił Nowy Ład? 

 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.