dofinansowanie do mieszkania 2021 - ile wynosi?
15 października 2021

Kiedy rozważamy zakup mieszkania lub budowę domu szukamy różnych możliwości, które pozwolą na oszczędności. Wśród nich jest dofinansowanie do mieszkania. Czy obecnie osoby decydujące się na zakup nieruchomości mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy 2021? Temat analizują eksperci mFinanse

Zobacz też: Nowy Ład a mieszkania i budowa domu – co się zmienia?

Dofinansowanie do mieszkania 2021– jakie są opcje?

Jeżeli interesuje cię dofinansowanie do mieszkania, to na nowe możliwości musisz niestety poczekać. Bardzo popularne programy rządowe takie jak Rodzina na swoim czy Mieszkanie dla młodych zakończyły się kilka lat temu. Obecnie Rząd nie prowadzi żadnych programów o zasadach zbliżonych do tych zakończonych inicjatyw, które wspierały zakup pierwszej nieruchomości.

Aktualnie przygotowywany plan, noszący nazwę Polskiego Ładu, może jednak przynieść wyczekiwane przez wielu dofinansowanie do mieszkania. Na czym ma ono polegać?

Polski Ład to plan rozwoju wielu obszarów. Obejmuje zmiany w polityce zdrowotnej, energetycznej, czy edukacji. Plan zwiera także zapisy dotyczące rynku mieszkaniowego. Rząd planuje wprowadzenie gwarancji wkładu własnego dla przyszłych właścicieli nieruchomości, bonów mieszkaniowych oraz dopłat do kredytów. Na czym mają one polegać?

W zakresie gwarancji wkładu własnego Polski Ład zakłada stworzenie programu, w ramach którego uczestnicy będą otrzymywali gwarancję bankową ze strony państwa. Taka gwarancja ma ułatwić zakup nieruchomości osobom, które nie mają wystarczających środków finansowych na pokrycie wymaganego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wkładu własnego. Gwarancja stanowić ma pewnego rodzaju obietnicę państwa, że w sytuacji, kiedy uczestnik programu nie poradzi sobie ze spłatą kredytu hipotecznego, spłaci ono część zaciągniętego zobowiązania. Takie rozwiązanie ma sprawić, że zaciąganie kredytów bez wkładu własnego będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Chcesz kupić mieszkanie z z dodatkiem mieszkaniowym?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Dodatek mieszkaniowy 2021< – co warto wiedzieć?

Mimo, że Rząd ogłosił program pod nazwą Polski Ład  już kilka miesięcy temu, na razie nie znamy wszystkich szczegółów dotyczących jego praktycznych rozwiązań.

To, co już wiemy na temat tego, ile wynosi dodatek mieszkaniowy w Polskim Ładzie, to że dopłaty będą realizowane po spełnieniu określonych warunków. Należą do nich między innymi te dotyczące ceny zakupu nieruchomości, które zostaną ustalone dla każdego regionu. Także wiek wnioskujących będzie mieć znaczenie – o gwarancję ze strony państwa będą mogły starać się osoby, które nie ukończyły 40 lat. Dodatkowo także, bank obejmie gwarancją jedynie kredyty udzielane w złotówkach, a ich okres spłaty nie może być krótszy niż 15 lat.

Wiele osób czeka także na szczegóły dotyczące możliwości budowy domów jednorodzinnych bez konieczności zatrudniania kierownika budowy, prowadzenia książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Ten projekt ma obejmować budowę domów o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych. Rozwiązania dotyczące budowy małych domów mają, według rządzących, doprowadzić do skrócenia procesu budowlanego, a co za tym idzie oszczędności dla inwestora.  

Program pod nazwą Polski Ład został ogłoszony kilka miesięcy temu, a propozycje związane z gwarancjami dotyczącymi wkładu własnego miały być wdrażane jeszcze w 2021 roku. Póki co jednak, mimo przedstawienia planów, działanie nie weszło w życie. Przyszli właściciele nieruchomości, jeżeli liczą na dofinansowanie do mieszkania, muszą się więc uzbroić w cierpliwość.

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.