dofinansowanie do mieszkania 2021 - ile wynosi?
15 października 2021

Kiedy rozważamy zakup mieszkania lub budowę domu, szukamy różnych możliwości, którepozwolą na zachowanie jak największych oszczędności. Wśród nich jest dofinansowanie do mieszkania, które pozwala na szybką realizację marzeń. Czy obecnie osoby decydujące się na zakup nieruchomości mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy 2022?  Temat analizują eksperci mFinanse

Zobacz też: Nowy Ład a mieszkania i budowa domu – co się zmienia?

Dofinansowanie do mieszkania 2022– jakie są opcje?

Interesuje Cię dofinansowanie do mieszkania? Co prawda popularne programy rządowe takie jak „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych” zakończyły się kilka lat temu, to obecnie możesz ubiegać się o dodatkowe wsparcie w zakupie pierwszej nieruchomości. Na czym polega i kto może się starać się o dofinansowanie do mieszkania? 

Polski Ład to plan rozwoju wielu obszarów – obejmuje zmiany w polityce zdrowotnej, energetycznej oraz edukacji. Plan zawiera także zapisy dotyczące rynku mieszkaniowego. Rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” oferuje pomoc w ubieganiu się o kredyt hipoteczny – wystartował 27 maja 2022 roku. 

Chcesz kupić mieszkanie z z dodatkiem mieszkaniowym?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Dofinansowanie do kupna mieszkania 2022 a Polski Ład 

W zakresie gwarancji wkładu własnego Polski Ład zakłada, że w ramach programu uczestnicy otrzymują gwarancję bankową ze strony państwa – ma ona ułatwić zakup nieruchomości osobom, które nie mają wystarczających środków finansowych na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego. Jen on kierowany przede wszystkim do osób, które: 

 • chcą zakupić pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego; 
 • poszukują nieruchomości na rynku wtórnym lub społecznym; 
 • planują wybudować własny dom1. 

Gwarancja wystawiona przez Bank Gospodarstwa Krajowego może opiewać na minimum 10%, a maksimum 20% wartości nieruchomości (górna granica wynosi 100 tys. złotych). Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma sprawić, że zaciąganie kredytów hipotecznych będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. 

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Dofinansowanie do zakupu mieszkania 2022 – co warto wiedzieć? 

Rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wyruszył wraz z końcem maja 2022 r. i stawia przed wnioskodawcami kilka istotnych wymogów. O wsparcie w zakupie nieruchomości mogą ubiegać się osoby, które: 

 • są singlami, żyją w konkubinacie lub zawarły związek małżeński; 
 • tworzą rodziny wielodzietne; 
 • mają odpowiednią zdolność kredytową. 

Rządowa gwarancja wkładu własnego będzie udzielana wnioskodawcom, którzy spełnią także określone warunki. Należą do nich między innymi te dotyczące ceny zakupu nieruchomości, ale też formy wypłacanego wparcia finansowego – bank obejmie gwarancją jedynie kredyty udzielane w złotówkach. Co więcej, okres spłaty zobowiązania nie może być krótszy niż 15 lat. 

Zobacz też: Mieszkanie bez wkładu własnego – ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym dla kogo? 

Dofinansowanie do mieszkania 2022 i budowa domu jednorodzinnego 

Do końca 2021 roku wielu inwestorów czekało na szczegóły dotyczące możliwości budowy domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia, bez konieczności zatrudniania kierownika budowy czy prowadzenia rozbudowanej dokumentacji. Uproszczone przepisy weszły w życie wraz z początkiem 2022 roku i obejmują budowy nieruchomości o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych. Rozwiązanie to, według rządzących, ma doprowadzić do skrócenia procesu budowlanego, a co za tym idzie – oszczędności dla inwestora. 

Masz więcej pytań dotyczących programu Polski Ład oraz dofinansowania do mieszkania w 2022 roku? A może zastanawiasz się nad budową domu na zgłoszenie i kredytem hipotecznym? Znajdź w swojej okolicy eksperta mFinanse, który pomoże Ci w dobraniu najlepszej oferty kredytowej i wyjaśni wszystkie nieścisłości. Umów się na spotkanie i postaw na realizację marzeń! 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.