dofinansowanie do mieszkania 2021 - ile wynosi?
15 października 2021

Kiedy rozważamy zakup mieszkania lub budowę domu, szukamy różnych możliwości, które pozwolą na zachowanie jak największych oszczędności. Wśród nich jest dofinansowanie do mieszkania, które pozwala na szybką realizację marzeń. Czy obecnie osoby decydujące się na zakup nieruchomości mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy 2023?  Temat analizują eksperci mFinanse

Zobacz też: Nowy Ład a mieszkania i budowa domu – co się zmienia?

Dofinansowanie na zakup mieszkania 2023 – jakie są opcje? 

Interesuje Cię dofinansowanie na mieszkanie? Chociaż popularne programy rządowe takie jak „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych” zakończyły się kilka lat temu, to obecnie możesz ubiegać się o dodatkowe wsparcie w zakupie pierwszej nieruchomości. Na czym polega i kto może się starać się o dopłatę do mieszkania? 

Polski Ład to plan rozwoju wielu obszarów – obejmuje zmiany w polityce zdrowotnej, energetycznej oraz edukacji. Zawiera także zapisy dotyczące rynku mieszkaniowego. Rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” oferuje pomoc w ubieganiu się o kredyt hipoteczny – wystartował 27 maja 2022 roku.

Szukasz kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Nowością w temacie dofinansowania na zakup mieszkania jest także program „Pierwsze Mieszkanie”, które oznacza przede wszystkim bezpieczny kredyt hipoteczny o oprocentowaniu w wysokości 2% przez okres 10 lat – przez ten czas państwo będzie dopłacać resztę zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Program startuje 01 lipca 2023 roku.

Zobacz też: Mieszkanie dla młodych 2023 – jakie warunki trzeba spełnić?

Dopłata do mieszkania 2023 a Polski Ład 

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma ułatwić zakup nieruchomości osobom, które nie mają wystarczających środków finansowych na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego. Jest on kierowany przede wszystkim do osób, które: 

 • chcą zakupić pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
 • poszukują nieruchomości na rynku wtórnym lub społecznym,
 • planują wybudować własny dom. 

Gwarancja wystawiona przez Bank Gospodarstwa Krajowego może opiewać na minimum 10%, a maksimum 20% wartości nieruchomości (górna granica wynosi 100 tys. złotych). Dofinansowanie na mieszkanie sprawić, że zaciąganie kredytów hipotecznych będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

W przypadku programu „Pierwsze Mieszkanie” zgłosić mogą się osoby, które chcą kupić pierwszy w swoim życiu dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Cena za 1 m2 może być dowolna bez względu na lokalizację.

Jedna osoba może maksymalnie ubiegać się o kredyt hipoteczny w wysokości 500 tys. zł, a przy dwóch wychowujących. chociaż 1 dziecko kwota wzrasta do 600 tys. zł.

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Dofinansowanie na mieszkanie 2023 – co warto wiedzieć? 

Rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wyruszył wraz z końcem maja 2022 r. i stawia przed wnioskodawcami kilka istotnych wymogów. O wsparcie w zakupie nieruchomości mogą ubiegać się osoby, które:

 • są singlami, żyją w konkubinacie lub zawarły związek małżeński; 
 • tworzą rodziny wielodzietne; 
 • mają odpowiednią zdolność kredytową

Rządowa gwarancja wkładu własnego będzie udzielana wnioskodawcom, którzy spełnią także określone warunki. Należą do nich między innymi te dotyczące ceny zakupu nieruchomości, ale też formy wypłacanego wparcia finansowego – bank obejmie gwarancją jedynie kredyty udzielane w złotówkach. Co więcej, okres spłaty zobowiązania nie może być krótszy niż 15 lat. 

Jeśli chodzi o program „Pierwsze Mieszkanie” to z dofinansowania na zakup mieszkania mogą skorzystać:

 • młode osoby do 45 roku życia,
 • ludzie, którzy nie mają nieruchomości i nigdy nie mieli jej na własność (dotyczy też praw spółdzielczych),
 • Polacy o odpowiedniej historii oraz zdolności kredytowej.

W przypadku par (konkubinat) oraz małżeństw co najmniej 1 osoba musi spełniać powyższe warunki. Korzystając z dopłaty do mieszkania, warto pamiętać, że nieruchomości nie można sprzedać przez okres 10 lat od zakupu i trzeba w niej zamieszkać w ciągu 1 roku od zakupu.

Zobacz też: Mieszkanie bez wkładu własnego – ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym dla kogo? 

Dopłata do mieszkania 2023 i budowa domu jednorodzinnego 

Do końca 2021 roku wielu inwestorów czekało na szczegóły dotyczące możliwości budowy domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia, bez konieczności zatrudniania kierownika budowy czy prowadzenia rozbudowanej dokumentacji. Uproszczone przepisy weszły w życie wraz z początkiem 2022 roku i obejmują budowy nieruchomości o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych. Rozwiązanie to, według rządzących, ma doprowadzić do skrócenia procesu budowlanego, a co za tym idzie – oszczędności dla inwestora.

Każdy zainteresowany budową pierwszego domu z pomocą kredytu hipotecznego może skorzystać z dopłaty do mieszkania w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego” lub „Pierwsze Mieszkanie”, jeśli tylko spełnia warunki. Dostępne są też inne formy dofinansowania związane z ekologicznym podejściem do życia np. „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Moja Woda” czy ulga termomodernizacyjna.

Masz więcej pytań dotyczących programu Polski Ład oraz dofinansowania do mieszkania w 2023 roku? A może zastanawiasz się nad budową domu i kredytem hipotecznym? Znajdź w swojej okolicy eksperta mFinanse, który pomoże Ci w dobraniu najlepszej oferty kredytowej i wyjaśni wszystkie nieścisłości. Umów się na spotkanie i postaw na realizację marzeń!

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.