kredyt bez ślubu
9 listopada 2022

Jesteś w związku partnerskim i zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Boisz się, że bank nie wyda zgody na kredyt hipoteczny bez ślubu? A co w przypadku nagłego rozstania? W artykule dowiesz się, czy masz szansę na hipotekę oraz jak należy zareagować, gdy związek się kończy.

Zobacz też: Czy dziecko wpływa na zdolność kredytową?

Czy można zdecydować się na kredyt hipoteczny bez ślubu?

Wydaje Ci się, że kredyt hipoteczny to rozwiązanie wyłącznie dla singli albo małżeństw? Zarówno polskie prawo, jak i ustawa o kredycie konsumenckim nie zawierają żadnych wzmianek, który sugerowałyby jakiekolwiek przeszkody.

Wspólny kredyt bez ślubu można wziąć nawet z najbliższym przyjacielem. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby złożyć wniosek razem z rodzeństwem albo którymś z rodziców.

 

Kredyt na dwie osoby bez ślubu będzie korzystniejszy niż w przypadku singli. Dzieje się tak, ponieważ prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego zmniejsza koszty życia, a tym samym zwiększa zdolność kredytową – można ją też sprawdzić z pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego. Wpływa to bezpośrednio na ostateczną wysokość świadczenia oferowanego przez bank.

Jaki jest podział nieruchomości w przypadku kredytu hipotecznego bez ślubu? Wszystko zależy od decyzji kredytobiorców. Przeważnie jest to 50/50. Informacje na ten temat powinny znaleźć się w akcie notarialnym. Dzięki temu wiadomo też, co zrobić ze wspólnym kredytem bez ślubu po rozstaniu.

Zobacz też: Zmiana warunków kredytu hipotecznego. Jak to zrobić?

Planujesz zakup mieszkania?

Skonsultuj swój kredyt hipoteczny z ekspertem mFinanse

Jaka jest różnica między kredytem na dwie osoby bez ślubu a hipoteką małżonków?

Kredyt dla pary bez ślubu nie różni się znacznie od klasycznej hipoteki. Kluczowe jest zadeklarowanie we wniosku wspólnego zamieszkania i wspólnoty gospodarczej. Jeśli obie osoby nie prowadzą razem gospodarstwa domowego, wtedy bank traktuje je jako 2 osobne byty, a zdolność kredytowa maleje, bo rosną koszty codziennego życia. W przypadku małżeństw instytucje finansowe z góry zakładają wspólne mieszkanie. Związki bez ślubu muszą to jednak wyraźnie podkreślić.

Niezmiennie zdolność kredytowa zależy od:

 • wieku kredytobiorców,
 • zarobków netto,
 • rodzaju umowy i stażu pracy,
 • aktualnie spłacanych świadczeń,
 • kosztów życia,
 • historii kredytowej.

Stabilna sytuacja finansowa oraz wysoka zdolność kredytowa to klucz do sukcesu. Proces kredytowy w przypadku kredytu hipotecznego bez ślubu jest właściwie taki sam jak przy klasycznej hipotece. Warto pamiętać o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów takich jak:

 • PIT-y (w zależności od formy zatrudnienia),
 • wyciągi z konta (z 2 osobnych albo wspólnego),
 • zaświadczenie o stałych dochodach,
 • dokument potwierdzający zatrudnienie,
 • umowa z deweloperem, odpis z księgi wieczystej albo projekt budowy.

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej i starająca się o kredyt hipoteczny bez ślubu musi przedstawić umowy z pracodawcą oraz aktualne rachunki. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni złożyć dokumenty zgodne z formą opodatkowania np. PIT albo zaświadczenie o przychodach z Urzędu Skarbowego.

Po zgromadzeniu dokumentów czas na wniosek kredytowy – można znaleźć go bez problemu w internecie. Powinny się w nim znaleźć przede wszystkim dane osobowe, adresowe i finansowe obojga kredytobiorców. W przebiegu procesu kredytowego zawsze chętnie pomagają eksperci mFinanse.

Co zrobić ze wspólnym kredytem, gdy para bez ślubu postanawia się rozstać?

W przypadku wspólnego kredytu bez ślubu rozstanie potrafi skomplikować sprawę. Nawet jeśli związek się zakończy, para musi spłacać kredyt hipoteczny zgodnie z warunkami zawartymi w umowie kredytowej.

Mimo rozstania kredyt dla pary bez ślubu wciąż pozostaje wspólny. W oczach banku nic się nie zmienia, póki kredytobiorcy sami tego nie zgłoszą.

 

Jest jednak kilka zmian, które da się wdrożyć, jeśli obie strony są gotowe na kompromis – może to jednak wymagać zgody banku oraz pomocy notarialnej.

Wspólny kredyt bez ślubu a rozstanie – rozwiązania

 • przejęcie długu przez 1 osobę – bank musi ponownie sprawdzić zdolność kredytową i wyrazić zgodę, która jest potwierdzona aneksem do umowy; należy również zmienić właściciela mieszkania u notariusza,
 • wynajem nieruchomości – kwota najmu pozwala spłacać raty kredytu,
 • sprzedaż mieszkania lub domu – umożliwia przedwczesną spłatę kredytu albo nadpłatę.

Zobacz też: Niespłacanie kredytu hipotecznego – czym może skutkować?

W przypadku przeniesienia kredytu na 1 osobę zdolność kredytowa gwałtownie maleje. Da się wtedy dołączyć kogoś innego np. bliskiego członka rodziny. W przeciwnym razie bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia w formie innej nieruchomości.

 

Chociaż decydując się na kredyt hipoteczny bez ślubu nikt raczej nie myśli o ewentualnym rozstaniu, warto się jednak zabezpieczyć. Pomaga w tym umowa partnerska, która zawiera wszelkie informacje dotyczące podziału majątkowego w sytuacji zakończenia związku. Można to załatwić u notariusza. Należy jednak pamiętać, że umowa partnerska nie jest wiążąca dla banku tzn. bank będzie solidarnie dochodził zobowiązania od kredytobiorców nienależnie od ustalenie u notariusza.

Zobacz też: Rozwód a kredyt hipoteczny

 

Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Sidor – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.