kredyt hipoteczny krok po kroku
21 lutego 2020
Kredyt Hipoteczny

Strategia na uzyskanie kredytu hipotecznego nie ma jednego sprawdzonego sposobu działania. Każdy kredyt przyznawany jest indywidualnie, a banki biorą pod uwagę wiele zależności. Poniżej przedstawiamy jak wyglądają kolejne etapy kredytu hipotecznego:

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

1.  Spotkanie z ekspertem – specjalistą ds. kredytów hipotecznych.

Dzięki doświadczeniu specjalisty zaoszczędzimy czas i pieniądze. Ekspert, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji, zajmie się znalezieniem odpowiednich propozycji kredytów, które zostaną dopasowane do klienta. Ekspert udzieli również informacji, jakie dokumenty będą niezbędne do uzyskania kredytu.

2.  Wybór oferty i skompletowanie najpotrzebniejszych dokumentów.

Z ofert przedstawionych nam przez Eksperta wybieramy najkorzystniejszą dla nas, następnie kompletujemy wszystko, co potrzebne do kredytu hipotecznego, czyli niezbędne dokumenty takie jak: umowa przedwstępną zakupu, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w administracji, czy wycena nieruchomości. Po skompletowaniu wszystkich załączników uruchomienie kredytu hipotecznego stanie się jedynie formalnością. 

3. Złożenie wniosków kredytowych w wybranych przez siebie bankach.

Kupując mieszkanie na kredyt, krok po kroku należy przejść procedurę bankową przyznawania kredytów hipotecznych. Złożenie wniosku kredytowego nie jest równoznaczne z przyznaniem kredytu. Dlatego też warto złożyć wniosek do kilku banków.

4. Uzupełnienie lub inne, dodatkowe prośby, o które może prosić analityk.

Podczas weryfikacji dokumentów oraz wniosku może zdarzyć się, że coś trzeba poprawić lub uzupełnić. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie dostarczyć dokumenty, o które zostaniemy poproszeni.

5. Decyzja kredytowa.

Decyzja kredytowa to swego rodzaju werdykt, jaki wydaje bank. Pozytywna decyzja kredytowa wiąże się z tym, że kredyt zostanie nam przyznany. Na decyzję kredytową wpływa wiele zmiennych takich jak choćby: wiarygodność, zdolność kredytowa, terminowość wcześniejszych spłat.

6. Wybór najkorzystniejszej oferty banku.

Spośród ofert, jakie otrzymaliśmy, wybieramy tę, która jest dla nas najkorzystniejsza. Warto wziąć pod uwagę wysokość spłacanych rat, wysokość marży, odsetek i całościowej kwoty do spłaty. Niektóre banki oferują promocje – warto i na to zwrócić uwagę.

7. Podpisanie umowy kredytowej.

Jeśli wybraliśmy ofertę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania, nie pozostaje nic innego jak podpisanie umowy kredytowej. Ważne jest, aby dokładnie przejrzeć i przeczytać dokument, a w przypadku, gdy coś jest niejasne – dopytać o to.

8. Wypłata kredytu.

Do wypłaty kredytu dochodzi w momencie, gdy zostaną spełnione wszystkie poprzednie punkty. Wiedząc jednak, jakie etapy czekają nas, aby uzyskać kredyt hipoteczny krok po kroku, można się odpowiednio przygotować do tego procesu.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami