kredyt hipoteczny krok po kroku
21 lutego 2020

Strategia na uzyskanie kredytu hipotecznego nie ma jednego sprawdzonego sposobu działania. Każdy kredyt przyznawany jest indywidualnie, a banki biorą pod uwagę wiele zależności. Wśród najważniejszych kryteriów wymienia się sprawdzenie historii kredytowej. Nie mniej istotne są jednak czynności, które musi wykonać sam kredytobiorca, by dopełnić wszystkich formalności i nie otrzymać decyzji odmownej ze względu np. na niedostarczenie któregoś z dokumentów. Przeczytaj w naszym artykule, jak wziąć kredyt hipoteczny – przedstawiamy cały proces w kilku krokach! 

Zobacz też: Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – czym się różnią?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

Warto wiedzieć: Twoja zdolność kredytowa może każdym banku, Instytucje finansowe mają bowiem własne kryteria i przeliczniki, co może wiązać się z różnicami nawet kilkudziesięciu tysięcy zł w ich przygotowanych dla Ciebie ofertach.

Nim przejdziesz do oficjalnego starania się o udzielenie Ci kredytu hipotecznego, warto byś sprawdził swoją zdolność kredytową. Taki wstępny krok pozwoli Ci uniknąć odrzucenia wniosku ze względu na prośbę o zbyt wysoką kwotę.  

Sprawdzenie zdolności kredytowej jest bardzo proste; wystarczy skorzystanie z kalkulatora dostępnego na stronie mFinanse. Należy wprowadzić w nim takie informacje, jak okres kredytowania, łączne zobowiązania miesięczne, łączy dochód netto, wiek oraz liczbę wnioskodawców. 

Znasz już swoją zdolność kredytową? Zatem sprawdź, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku!

Chcesz kupić mieszkanie i nie wiesz ile finalnie wyniesie kredyt?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Spotkanie z ekspertem – specjalistą ds. kredytów hipotecznych

Dzięki doświadczeniu specjalisty zaoszczędzisz czas i pieniądze. Ekspert, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji, zajmie się znalezieniem dla Ciebie propozycji kredytów dopasowanych do Twojej zdolności kredytowej. Udzieli Ci również informacji, jakie dokumenty będą niezbędne do uzyskania takiej pożyczki w danym banku. Aby umówić się na takie spotkanie i poznać warunki udzielenia kredytu hipotecznego w instytucjach w Twojej okolicy, znajdź swojego eksperta mFinanse. 

Wybór oferty i skompletowanie najpotrzebniejszych dokumentów

Z ofert przedstawionych Ci przez Eksperta wybierasz najkorzystniejszą dla Ciebie. Następnie kompletujesz wszystko, co będzie Ci potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego na budowę domu lub jego zakup. To zatem niezbędne dokumenty takie jak:  

 • umowa przedwstępna zakupu domu lub mieszkania, 
 • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w administracji 
 • czy wycena nieruchomości.  

Po skompletowaniu wszystkich załączników uruchomienie kredytu hipotecznego stanie się jedynie formalnością.  

Złożenie wniosków kredytowych w wybranych przez siebie bankach

Kupując mieszkanie na kredyt, krok po kroku należy przejść całą procedurę bankową przyznawania kredytów hipotecznych. Złożenie wniosku kredytowego nie jest równoznaczne z przyznaniem kredytu. Gdy będziesz zatem wybierać oferty, które interesują Cię najbardziej spośród wskazanych przez Eksperta, nie zapisuj sobie tylko jednej. Miej na uwadze co najmniej trzy miejsca, w których złożysz wniosek o kredyt hipoteczny. Zasady jego uzyskania w każdej instytucji mogą być inne, dlatego w banku A możesz otrzymać decyzję odmowną, ale w B – już pozytywną. 

Uzupełnienie dokumentów lub inne dodatkowe prośby, o które może prosić analityk

Podczas weryfikacji dokumentów oraz wniosku może się zdarzyć, że coś trzeba będzie poprawić lub uzupełnić. W takiej sytuacji powinieneś niezwłocznie dostarczyć dokumenty, o które zostaniesz poproszony. To oczywiście opcjonalny punkt otrzymania kredytu hipotecznego, zawsze jednak warto mieć „z tyłu głowy”, że proces oczekiwania na decyzję może się nieco przedłużyć. Aby uniknąć zbyt długiego oczekiwania, nie zwlekaj z uzupełnieniem wymaganej dokumentacji lub nałożeniem poprawki. 

Decyzja kredytowa

Decyzja kredytowa to swego rodzaju werdykt, jaki wydaje bank. Pozytywna decyzja kredytowa wiąże się z tym, że kredyt zostanie Ci przyznany. Na decyzję kredytową wpływa wiele zmiennych takich jak choćby: wiarygodność, Twoja historia kredytowa (terminowość wcześniejszych spłat, liczba zobowiązań) oraz zdolność kredytowa, a także wiek, liczba osób na utrzymaniu i wiele innych. Przy czym, jak wspomnieliśmy, warunki udzielenia kredytu hipotecznego mogą być inne w każdej instytucji. 

Wybór najkorzystniejszej oferty banku

Spośród ofert, jakie otrzymałeś już z decyzją pozytywną, wybierasz tę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Warto wziąć pod uwagę nie tylko kwotę, którą może pożyczyć Ci bank, ale także wysokość i liczbę spłacanych rat, wysokość marży oraz odsetek, czyli całościowej kwoty do spłaty. Niektóre banki oferują promocje – warto i na to zwrócić uwagę. 

Podpisanie umowy kredytowej 

Jeśli wybrałeś ofertę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania, nie pozostaje nic innego jak podpisanie umowy kredytowej. Ważne jest, aby dokładnie przejrzeć i przeczytać dokument, a w przypadku, gdy coś jest niejasne – dopytać o to.  

Wypłata kredytu

Do wypłaty kredytu dochodzi w momencie, gdy zostaną spełnione wszystkie poprzednie punkty. Wiedząc jednak, jakie etapy Cię czekają, aby uzyskać kredyt hipoteczny krok po kroku, można się odpowiednio przygotować do tego procesu. Im lepiej się przygotujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz pożyczkę – i stanie się to możliwie szybko.  

Wiesz już, jak wziąć kredyt hipoteczny – nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie całego procesu od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej!

Zobacz też: Ulga mieszkaniowa – Kto może skorzystać?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.