podatek katastralny- jakie zmiany wywołałby w Polsce?
29 września 2021

W ostatnim czasie przetoczyła się przez Polskę dyskusja na temat podatku katastralnego. Obecnie wysokość podatku wyliczana jest na podstawie powierzchni nieruchomości. Czy możliwa jest zmiana wyliczania tego podatku? Co to jest podatek katastralny i czy należy się go obawiać? Wyjaśniają eksperci mFinanse

Zobacz też: Ulga mieszkaniowa – Kto może skorzystać?

Podatek katastralny 2021 – na czym polega?

Nie tylko publicyści, ale przede wszystkim właściciele nieruchomości zastanawiają się, czy podatek katastralny w Polsce może pojawić się w najbliższej przyszłości. Na początek warto przyjrzeć się w ogóle temu pojęciu. Co to jest podatek katastralny? Na jakiej zasadzie wylicza się wysokość daniny jaką jest podatek katastralny? Kiedy oraz czy w ogóle możliwe jest, że podatek katastralny w Polsce będzie obowiązywał?

Obecnie właściciele nieruchomości płacą podatek od nieruchomości wynikający z powierzchni gruntu, domu lub mieszkania. Maksymalna stawka podatku wyliczana jest w każdym roku na podstawie danych dotyczących cen towarów i usług pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego. Na jej podstawie samorządy, do których trafiają środki z tego podatku, ustalają wysokość stawek na swoim terenie. To, ile dokładnie podatku od nieruchomości musi zapłacić jej właściciel, zależy więc od jednostki samorządu terytorialnego, która bierze pod uwagę również takie czynniki jak stan techniczny czy położenie lokalu. Maksymalna stawka dla budynku mieszkalnego ustalona na 2021 rok to 0,85 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Inną opcją podejścia do tematu podatku jest podatek katastralny. Co to w takim razie jest? Podatek katastralny polega na innym określaniu wysokości należnego podatku od nieruchomości. Nie bierze pod uwagę powierzchni, ale wartość nieruchomości. Jak wiadomo, na samą wartość składa się nie tylko jej powierzchnia, ale też lokalizacja, stan techniczny oraz standard wykończenia. W praktyce więc wprowadzenie takiego podatku oznaczałoby, że właściciel nowej kawalerki w centrum dużego miasta zapłaci dużo wyższy podatek, niż właściciel starego domu zlokalizowanego w małej miejscowości. 

Podatek katastralny w Polsce – od kiedy możliwy?

Dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce rozgorzała w tym roku i wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Taka zmiana oznaczałoby prawdziwą rewolucję. Dyskusja dotyczyła szczególnie właścicieli posiadających kilka nieruchomości, a wprowadzenie dla nich podatku katastralnego miałoby na celu wyhamowanie trendu związanego z inwestycjami w nieruchomości, który wpływa na dynamikę cen na rynku. 

Jak zapewnia jednak Ministerstwo Finansów resort nie planuje prac w tym zakresie, mimo że trwają rozmowy na temat zmian w samej konstrukcji podatku od nieruchomości.

Planujesz zakup mieszkania?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse wszelkie opłaty z tym związane

Podatek katastralny 2021– gdzie się z nim spotkamy?

W Europie w kilku krajach spotkamy podatek katastralny Co to za kraje? Między innymi Niemcy, Wielka Brytania, Belgia czy Irlandia. Sposoby naliczania podatku oczywiście różnią się pomiędzy tymi krajami. W Niemczech wysokość podatku zależy od rodzaju nieruchomości oraz landu, w którym się znajduje i waha się od ok. 0,26 do ok. 1% wartości nieruchomości. W Wielkiej Brytanii podatek ustalany jest przez lokalne samorządy, a jego wysokość waha się pomiędzy 0,5 a 1% wartości nieruchomości.

Dla porównania poza Europą z podatkiem katastralnym spotkamy się w USA, gdzie stawka wynosi między 2 a 2,5% wartości rynkowej lokalu. Najwyższe stawki za to spotkamy w Singapurze, w którym podatek od wartości nieruchomości mieszkalnej to 4%, a jeżeli właściciel prowadzi w niej działalność gospodarczą stawka podatku może wynosić nawet 10% wartości lokalu. 

Zobacz też: Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.