podatek katastralny- jakie zmiany wywołałby w Polsce?
29 września 2021

Posiadanie mieszkania, a czasem nawet kilku to jedna z popularniejszych form inwestycji kapitału. W wielu krajach Europejskich wiążę się to jednak z opłaceniem podatku od wartości nieruchomości. Natomiast w Polsce wyliczany jest na podstawie powierzchni. Czy nastąpią zmiany? Sprawdź, co to jest podatek katastralny i czy należy się go obawiać. Wyjaśniają eksperci mFinanse

Zobacz też: Ulga mieszkaniowa – Kto może skorzystać?

Podatek od wartości nieruchomości? W Polsce liczy się powierzchnia

Właściciele nieruchomości płacą podatek wynikający z powierzchni gruntu, domu lub mieszkania. Maksymalna stawka wyliczana jest w każdym roku na podstawie danych dotyczących cen towarów i usług pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego. To, ile dokładnie podatku od nieruchomości musi zapłacić jej właściciel, zależy od jednostki samorządu terytorialnego, która bierze pod uwagę również takie czynniki jak stan techniczny czy położenie lokalu. Maksymalna stawka dla budynku mieszkalnego ustalona na 2023 rok to 1 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Planujesz kredyt hipoteczny?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Podatek katastralny – co to jest?

Nie tylko publicyści, ale przede wszystkim właściciele nieruchomości zastanawiają się, czy podatek katastralny w Polsce może pojawić się w najbliższej przyszłości. Na początek warto przyjrzeć się w ogóle temu pojęciu. Co to jest i na jakiej zasadzie się go wylicza? Kiedy oraz czy w ogóle możliwe jest, że podatek od wartości nieruchomości w Polsce będzie obowiązywał?

Podatek katastralny od nieruchomości nie bierze pod uwagę powierzchni, ale wartość mieszkania czy domu. Liczy się nie tylko wielkość czy rozkład, ale też:

 • lokalizacja,
 • typ i wiek budynku,
 • stan techniczny,
 • standard wykończenia,
 • atrakcyjność nieruchomości.

W praktyce wprowadzenie podatku katastralnego od nieruchomości oznaczałoby, że właściciel nowej kawalerki w centrum dużego miasta zapłaci więcej niż właściciel starego domu zlokalizowanego w małej miejscowości. 

Katastralny podatek w Polsce – od kiedy możliwy?

Dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Taka zmiana oznaczałoby prawdziwą rewolucję. Dyskusja dotyczy szczególnie właścicieli posiadających kilka nieruchomości. Nowy podatek prawdopodobnie spowodowałby wyhamowanie trendu związanego z inwestycjami w mieszkania i domy, co wpłynęłoby na dynamikę cen oraz rynek kredytów hipotecznych

Jak zapewnia jednak Ministerstwo Finansów, resort nie planuje prac w tym zakresie, mimo że trwają rozmowy na temat zmian w samej konstrukcji podatku od nieruchomości.

Podatek od wartości nieruchomości – gdzie się z nim spotkamy?

W Europie w kilku krajach obowiązuje podatek katastralny. To między innymi Niemcy, Wielka Brytania, Belgia czy Irlandia. Sposoby jego wyliczenia oczywiście się różnią w zależności od lokalnych praw.

 1. W Niemczech wysokość podatku zależy od rodzaju nieruchomości oraz landu, w którym się znajduje i waha się od ok. 0,26 do ok. 1% wartości lokum.
 2. W Wielkiej Brytanii katastralny podatek ustalany jest przez lokalne samorządy, a jego wysokość waha się pomiędzy 0,5 a 1% wartości nieruchomości.

Dla porównania poza Europą z podatkiem katastralnym spotkamy się w USA, gdzie stawka wynosi średnio 1%. Najwyższe obowiązują w Singapurze, w którym podatek od wartości nieruchomości mieszkalnej to 4%, a jeżeli właściciel prowadzi w niej działalność gospodarczą, to nawet 10% wartości lokalu. 

Zobacz też: Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.