mieszkanie na start
4 stycznia 2024

W dniu 4.01.2024 r. Ministerstwo Rozwoju ogłosiło wstępny plan na nowy program mający zastąpić „Bezpieczny Kredyt 2%”. Na ten moment rozpoczną się konsultacje na temat projektu m.in. z bankami i organizacjami społecznymi. Program „Mieszkanie na start” może ruszyć w połowie 2024 r. Szacuje się, że w tym roku z programu może skorzystać ok. 50 tys. osób.

„Mieszkanie na start” – założenia programu

Z programu preferencyjnych kredytów będą mogli skorzystać single do 35. roku życia oraz większe gospodarstwa domowe – bez limitu wiekowego. Przeznaczony będzie dla małżeństw, ale też dla osób w nieformalnych związkach. Na pomoc będą mogli też liczyć single, którzy chcieliby wziąć kredyt jako gospodarstwo dwuosobowe.

Myślisz o kredycie hipotecznym w 2024 roku?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

„Mieszkanie na start” – limity dochodowe

W założeniach programu proponuje się następujące limity dochodowe:

 • gospodarstwo jednoosobowe — 10 tys. zł brutto,
 • dwuosobowe — 18 tys. zł brutto,
 • trzyosobowe — 23 tys. zł brutto,
 • czteroosobowe — 28 tys. zł brutto,
 • pięcioosobowe — 33 tys. zł brutto. 

Według aktualnych informacji przekroczenie limitu nie będzie musiało oznaczać wykluczenia z programu – dopłaty zostaną odpowiednio pomniejszane, przez gospodarstwo jednoosobowe, za każdą złotówkę przekroczenia limitu dopłata byłaby pomniejszana o 50 groszy, a w przypadku gospodarstwa dwuosobowego albo większego o 25 groszy. 

„Mieszkanie na start” – oprocentowanie kredytów w programie

Minister poinformował również, jak oprocentowane będą preferencyjne kredyty:

 • gospodarstwo jednoosobowe lub dwuosobowe – 1,5 proc.
 • trzyosobowe – 1 proc.
 • czteroosobowe – 0,5 proc.
 • pięcioosobowe – 0 proc.

Planowane jest, że preferencyjne oprocentowanie będzie dotyczyć tylko części kredytu. Reszta będzie oprocentowana według oferty banku.

„Mieszkanie na start” – przewidywana kwota dopłat

Nowy projekt nie przewiduje twardych limitów kwoty kredytu. Zaproponowano maksymalne kwoty objęte dopłatami. Można będzie wziąć większy kredyt, ale „reszta” (przekraczająca granice wyznaczone dla poszczególnych typów gospodarstw) nie będzie objęta dopłatami – stanie się normalnym kredytem hipotecznym.

Limity uzależniono od liczby osób w gospodarstwie. Proponowane granice prezentują się następująco:

 • Singiel – 200 000 zł.
  • 2-osobowe gospodarstwo domowe – 400 000 zł.
  • 3-osobowe gospodarstwo domowe – 450 000 zł.
  • 4-osobowe gospodarstwo domowe – 500 000 zł.
  • 5-osobowe gospodarstwo domowe – 600 000 zł.
  • Każda kolejna osoba w gospodarstwie oznaczać ma zwiększenie limitu o 100 000 zł.

Powyższe założenia programu mogą ulec zmianom w trakcie prac nad ustawą. 

Nie chcesz czekać na kolejny rządowy program mieszkaniowy?

Ekspert mFinanse znajdzie dla Ciebie rozwiązanie

„Mieszkanie na start” następca programu „Bezpieczny Kredyt 2%” 

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że osiągnął limit dopłat w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” i od 2.01.2024 r wstrzymuje przyjmowanie wniosków.  Ustawowe limity wydatków na dopłaty do „Bezpiecznego kredytu 2%” zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/finalizujemy-prace-nad-nastepca-bezpiecznego-kredytu-2 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.