ulga mieszkaniowa - kto może z niej skorzystać i co można odliczyć?
29 września 2021

Ulga mieszkaniowa to popularne określenie oznaczające, że sprzedający nieruchomość może nie zapłacić podatku dochodowego od jej sprzedaży, o ile spełni wymagane przez prawo warunki. O jakie warunki chodzi? Na czym polega ulga na cele mieszkaniowe? Wyjaśniają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Mieszkanie dla młodych 2022 – jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga mieszkaniowa – co można odliczyć i kiedy można z niej skorzystać?

Jeżeli w przeciągu ostatnich 5 lat kupiłeś nieruchomość, którą chcesz sprzedać, musisz pamiętać o obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego. Jest jednak sposób na preferencyjne rozliczenie tego podatku, którym jest właśnie ulga mieszkaniowa. Na czym polega?

Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli sprzedajesz nieruchomość zakupioną przez upływam 5 lat masz obowiązek zapłaty podatku PIT w wysokości 19%. Co ważne, te 5 lat liczone jest w latach podatkowych, a nie kalendarzowych. Czyli naliczanie tego czasu rozpoczyna się od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta (mieszkanie zakupione w 2019 roku przez osobę fizyczną, bez konieczności płacenia podatku, będzie można zbyć w 2025 roku).

Jeżeli sprzedajesz mieszkanie, ale środki z niego chcesz przeznaczyć na zakup np. większego lokum lub budowę domu, możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Co istotne, środki pozyskane ze sprzedaży należy przeznaczyć na zakup lub budowę innej nieruchomości w ciągu 3 lat od zbycia poprzedniej.

Ulga na cele mieszkaniowe pozwala między innymi na: nabycie lokalu lub budynku mieszkalnego, nabycie spółdzielczego prawa do własności, nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Ulga mieszkaniowa 2021 o czym warto wiedzieć?

Ze względu na pandemię koronawirusa ustawodawca pod koniec 2020 roku zmienił zasady dotyczące skorzystania z ulgi podatkowej na korzyść podatników.

Co za tym idzie ulga mieszkaniowa 2021 wygląda dla niektórych osób trochę inaczej niż zwykle. Na czym polega ta różnica? Jeżeli sprzedałeś nieruchomość w 2018 roku, a z powodu pandemii twoje plany dotyczące zakupu nowej się wydłużyły, masz czas na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej nie przez 3, ale przez 4 lata od zbycia nieruchomości. W praktyce oznacza to, że jeżeli środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe do końca 2021 roku, nadal możesz skorzystać z ulgi.

Planujesz zakup nieruchomości?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Ulga mieszkaniowa – spłata kredytu

W katalogu wydatków, w których można wykorzystać ulgę podatkową jaką jest ulga mieszkaniowa, spłata kredytu także jest uwzględniona. Czy można w takim razie skorzystać z ulgi spłacając kredyt sprzedawanej nieruchomości? Tu sprawa trochę się komplikuje.

Do własnych celów mieszkaniowych można zakwalifikować spłatę kredytu oraz odsetek od niego zaciągniętego przez sprzedającego przed dniem uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości. Co ważne, jeśli podatnik przeznaczy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu na zakup innej nieruchomości, to może zaliczyć te środki do własnych celów mieszkaniowych. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych nie może jednak skorzystać z ulgi, jeżeli przeznacza środki na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup sprzedawanego mieszkania.

Organy podatkowe mówią tu, że wydatki na spłatę kredytu, którym finansowano koszt nabycia sprzedawanego mieszkania, nie mogą ponownie być uznane za wydatek na własne cele mieszkaniowe.

Zobacz też: Inwestowanie w nieruchomości – jak to robić w 2022?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.