ekologiczny kredyt hipoteczny
11 kwietnia 2023

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie – widać to nie tylko po zmianie ich dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń, ale także w podejściu do planowania różnych inwestycji. W odpowiedzi na aktualne potrzeby potencjalnych kredytobiorców powstał nowy produkt bankowy, czyli eko kredyt. Czym jest i co można sfinansować z jego pomocą? Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziesz w poniższym artykule.

Sprawdź też: Kredyt na budowę domu energooszczędnego – jaki wybrać?

Eko kredyt – co to jest?

Inwestycje w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania to nie fikcja – to trend, który nabiera rozpędu. Na popularność ekologicznego budownictwa wpływa wiele czynników, począwszy od troski o środowisko naturalne, skończywszy na zmianie przepisów i zaostrzeniu wymogów technicznych nieruchomości. Dlatego też w odpowiedzi na nowe potrzeby społeczeństwa oraz zmiany w postrzeganiu odpowiedzialności ekologicznej, w ofercie wielu banków pojawił się tzw. eko kredyt. Czym jest i dlaczego budzi takie zainteresowanie? Eko kredyty niosą za sobą wiele korzyści. Z ich pomocą nie tylko zadbasz o dobro planety czy spełnisz przepisy związane z budową ekologicznej nieruchomości, ale także zatroszczysz się o swoje przyszłe oszczędności.

Eko kredyt to nic innego jak rodzaj finansowania dla klientów indywidualnych. W zależności od oferty może przybierać różne nazwy, w tym m.in. „ekokredyt”, „kredyt eko” czy „zielony kredyt”. Koszty kredytu ekologicznego będą jednak zróżnicowane w zależności od banku, z którego oferty zechcesz skorzystać.

 

Myślisz o kredycie hipotecznym?

Skonsultuj swoją zdolność kredytowa z ekspertem mFinanse

Co można sfinansować, decydując się na kredyt eko?

Eko kredyty to stosunkowo nowe produkty bankowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych kredytobiorców. Jednak co można sfinansować, decydując się na taką formę wsparcia? Praktycznie wszystko, co posłuży Ci w obniżeniu zużycia energii elektrycznej czy zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Eko kredyt może być przeznaczony m.in. na:

 • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych;
 • wymianę starego źródła centralnego ogrzewania nieruchomości np. na pompę ciepła;
 • modernizację i ocieplenie istniejącego budynku;
 • przydomową oczyszczalnię ścieków;
 • kotły centralnego ogrzewania, w tym także kominki;
 • różne ekologiczne środki transportu, w tym rowery, hulajnogi i samochody elektryczne.

Lista, na co możesz poświęcić uzyskane środki z eko kredytu, jest o wiele dłuższa… jednak co z osobami, które zastanawiają się nad budową nieruchomości od zera? Dla nich banki stworzyły eko kredyt hipoteczny, z którego pomocą – w porównaniu do dobrze znanych kredytów hipotecznych – postawienie domu pasywnego lub energooszczędnego jest o wiele korzystniejsze np. pod względem marży nałożonej przez bank.

Eko kredyty pozwalają pokryć różne wydatki związane z budową lub termomodernizacją domu, jednak warto mieć to na uwadze, że do Twojej dyspozycji pozostają różne dofinansowania i dotacje. Do najpopularniejszych należą program rządowy „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło”.

 

Czym eko kredyt różni się od innych produktów bankowych?

Przeglądając różne oferty bankowe, na pewno nie raz natkniesz się na różne opcje eko kredytów, z których pomocą z łatwością zrealizujesz marzenie np. o założeniu kolektorów słonecznych czy zakupie nowego, energooszczędnego sprzętu AGD do kuchni. Jednak czym zielone zobowiązania różnią się od dobrze znanych kredytów gotówkowych czy hipotecznych? Przede wszystkim celem finansowania – eko kredyt możesz jedynie przeznaczyć na ekologiczne rozwiązania do domu i mieszkania, które przysłużą się poprawie stanu środowiska naturalnego.

Eko kredyt jest szczególnym rodzajem produktu bankowego, który może być udzielany na preferencyjnych warunkach. Jednakże pod względem procedur i dopełniania różnych formalności niewiele różni się od tradycyjnych kredytów czy pożyczek.

Przeczytaj również: Kredyt na fotowoltaikę – czym się kierować przy wyborze?

Eko kredyt – najważniejsze warunki ubiegania się o wsparcie z banku

Aby skorzystać z oferty eko kredytu, warto pamiętać o wymogach, które należy spełnić jako właściciel nieruchomości. Najważniejszy z nich dotyczy zapotrzebowania na energię użytkową posesji (wykorzystywaną np. do ogrzewania domu) – nie może być ono niższe niż 40 kWh/m2 w skali roku. Dopiero po spełnieniu tego wymogu można go bowiem nazywać domem energooszczędnym. W związku z tym, w trakcie ubiegania się o zielone wsparcie finansowe z banku powinieneś przedłożyć stosowne dokumenty, w tym audyt energetyczny czy projekt budowlany budynku mieszkalnego.

Oczywiście, aby decyzja o przyznaniu eko kredytu była pomyślna, należy zadbać zawczasu o swoją zdolność kredytową – jest ona badana dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Skup się m.in. na historii spłat dotychczasowych należności, źródle dochodów czy rodzaju zatrudnienia.

Czy warto rozważyć skorzystanie z eko kredytu? Jak najbardziej – to propozycja dla osób, które chcą zainwestować w zielone rozwiązania dla domu lub mieszkania.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.