dom energooszczędny
31 stycznia 2022

Chcesz wybudować energooszczędną nieruchomość, ale brakuje Ci środków na realizację takiego przedsięwzięcia? Rozwiązaniem jest specjalny ekokredyt lub klasyczny kredyt na budowę domu. Eksperci mFinanse podpowiadają, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy sposób finansowania dla ekoinwestycji nieruchomościowej.

Zobacz też: Domy bez pozwolenia. Co zmienił Nowy Ład? 

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Budowa domu ekologicznego, czyli energooszczędnego lub pasywnego, sprzyja ochronie naturalnych zasobów, a więc przede wszystkim ograniczeniu zużycia prądu i poboru wody. Taką nieruchomość wyróżnia też wykorzystanie materiałów naturalnych: włókien bawełnianych, wełny owczej czy celulozy w zastępstwie dla styropianu. Zaleca się również, aby zamiast kominków i przewodów kominowych stosować wentylację opartą na naturalnej cyrkulacji powietrza. Ważne jest też, aby możliwie najlepiej wykorzystać energię słoneczną do ocieplenia i oświetlenia wnętrz, co wymaga postawienia nieruchomości i zaprojektowania jej wnętrz przy uwzględnieniu stron świata.

W praktyce, istnieją określone warunki techniczne, których spełnienie pozwala uznać nieruchomość za ekologiczną i tym samym uzyskać dostęp do oferty specjalnych ekokredytów hipotecznych. Banki ustalają wytyczne w zakresie poszczególnych konstrukcji i instalacji, przy czym najważniejsze jest zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nieruchomości (wskaźnik EUco). W przypadku domu energooszczędnego powinien on wynosić 40 kWh/m2 w skali roku (standard energetyczny NF40), natomiast dla domów pasywnych określono limit na poziomie 15 kWh/m2 (standard NF15).

Na czym polega kredyt na budowę domu ekologicznego i czy warto z niego skorzystać?

Jeśli spełnione są wspomniane kryteria, możesz uzyskać preferencyjny kredyt hipoteczny na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, ale również na zakup ekologicznej nieruchomości na rynku pierwotnym. Taki ekokredyt jest dostępny w niektórych bankach i od klasycznego kredytu hipotecznego różni się dodatkowo tym, że zwykle gwarantuje nieco niższą marżę kredytu i brak prowizji. Miej jednak na uwadze, że warunki finansowe co do zasady są tutaj tylko nieznacznie lepsze i zwykle zapewniają oszczędności rzędu kilkuset złotych w skali roku.

Poza wymienionymi elementami, kredyt na budowę domu energooszczędnego nie różni się praktycznie niczym od standardowego kredytu hipotecznego. Inwestycję finansujesz na takich samych zasadach jak „zwykły dom” i nie musisz nawet przedkładać dokumentów dowodzących, że nabyłeś ekologiczne materiały. Bank oczekuje jedynie, że do standardowo wymaganej dokumentacji dołączysz zweryfikowany projekt ekologicznego domu.

Planujesz budowę domu?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Ekopożyczka – na wyposażenie i wykończenie domu

Jeśli nieruchomość nie kwalifikuje się do uzyskania kredytu na preferencyjnych warunkach, albo po prostu chcesz nabyć pojedyncze ekologiczne sprzęty, urządzenia czy materiały budowlane, to możesz skorzystać z ekopożyczki.

W odróżnieniu od kredytu hipotecznego na budowę domu energooszczędnego, ekopożyczka wymaga przedstawienia nie projektu ekologicznej nieruchomości, lecz faktur potwierdzających zakup ekologicznych produktów. Tymi ostatnimi mogą być np. elementy odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła), materiały termoizolacyjne, sprzęty RTV i AGD z klasą energetyczną A+++ czy przydomowe oczyszczalnie ścieków.

To, jakie konkretnie zakupy mogą zostać uznane za ekologiczne, zależy od szczegółów oferty banku. Podobnie jest w przypadku korzyści wynikających z zaciągnięcia ekokredytu gotówkowego: może być to zerowa prowizja, obniżona marża, ale również np. jednorazowa nagroda w gotówce. Warto dodać, że dostępne są również ekokredyty na konkretny cel, które pozwalają uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa lub jednego z programów operacyjnych UE. Przykładem jest tutaj Program Czyste Powietrze, w którym możesz dostać środki na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa ze źródeł ekologicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybór typowych kredytów hipotecznych na budowę domu energooszczędnego jest dziś stosunkowo niewielki, ale jeśli planujesz takie przedsięwzięcie, to powinieneś zainteresować się nimi w pierwszej kolejności. Miej jednak na uwadze, że wybór jednego z nich nie musi okazać się najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem. Może zdarzyć się tak, że akurat w danym momencie na rynku będzie wyjątkowo atrakcyjna oferta standardowego kredytu hipotecznego, który zapewni Ci lepsze warunki finansowania.

Już samo to sprawia, że wyboru rodzaju i konkretnej oferty kredytu warto dokonać przy wsparciu specjalisty. Eksperci mFinanse pomogą Ci ocenić opłacalność poszczególnych opcji i znaleźć najlepszy sposób na sfinansowanie budowy ekologicznego domu lub innego typu inwestycji, która obniży koszty utrzymania gospodarstwa domowego, a przy tym będzie przyjazna dla środowiska.

Zobacz też: Kalkulator budowlany – jak obliczyć koszt budowy domu?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.