kredyt na fotowoltaikę
13 września 2022

Kredyt na fotowoltaikę to jeden ze sposobów finansowania inwestycji wykorzystujących odnawialne źródło energii – promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Można go połączyć z dofinansowaniem do paneli słonecznych dostępnym w ramach programu „Mój Prąd” bądź „Czyste Powietrze”. Dowiedz się, jak wybrać najtańszy kredyt na fotowoltaikę. 

Wady, zalety, koszt instalacji fotowoltaicznej 

Zainteresowanie Polaków wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii nieustannie rośnie. Powodów, dla których instalacje fotowoltaiczne cieszą się popularnością jest wiele. Przede wszystkim są one ekologiczne, technologia ta nie ingeruje w środowisko naturalne, nie wydziela żadnych szkodliwych dla przyrody substancji. Kolejną zaletą jest kwestia ekonomiczna – decydując się na panele fotowoltaiczne, jesteśmy częściowo uniezależnieni od podwyżek cen prądu, a koszty montażu zwracają się zazwyczaj już po kilku latach. 

Wśród wad fotowoltaiki najczęściej wymienia się zależność od warunków atmosferycznych – w pochmurne dni produkcja energii jest mniejsza (chcąc zamontować panele słoneczne, należy uwzględnić takie czynniki, jak m.in. to ile dni w roku jest słonecznych, czy występują zacienienia w ciągu dnia, jaki jest kąt nachylenia dachu). Minusem instalacji fotowoltaicznej jest też stosunkowo duży koszt początkowy – jej cena jest zależna od kilku czynników, w tym mocy paneli, np. cena zestawu fotowoltaicznego dla gospodarstwa domowego o mocy 3 kW to mniej więcej 7,5-15 tys. zł, a 9 kW to około 20-36 tys. zł. 

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Kredyt na fotowoltaikę 

Choć koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych jest dość wysoki, dostępne są różne opcje finansowania takich inwestycji – kredyt na fotowoltaikę, leasing, zakup na raty. Pierwsza z wymienionych możliwości to produkt finansowy, dzięki któremu można sfinansować zakup i montaż instalacji oraz jej przyłączenie do sieci energetycznej.  

Aby uzyskać kredyt na realizację inwestycji w odnawialne źródła energii, należy spełnić podobne warunki, jak w przypadku innych kredytów gotówkowych. 

Kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową – bank ocenia możliwość spłaty pożyczki, analizując miesięczne dochody, formę zatrudnienia, zobowiązania, obecne zadłużenie oraz wiarygodność kredytową. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego może wynieść do 200 000 zł, a okres kredytowania może trwać nawet 10 lat (kwota i czas spłaty są ustalane indywidualnie dla każdego klienta). 

Planujesz zaciągnięcie kredytu na fotowoltaikę? Sprawdź ofertę kredytu gotówkowego w mFinanse: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-gotowkowy/. Skorzystaj też z kalkulatora kredytowego dostępnego na stronie, aby wybrać najkorzystniejszą opcję. 

Najtańszy kredyt na fotowoltaikę 

Tak jak w przypadku innych kredytów konsumenckich, na kredyt przeznaczony na instalację fotowoltaiczną składają się: część kapitałowa (kwota pożyczana od banku), część odsetkowa (odsetki wynikające bezpośrednio z oprocentowania) oraz część pozaodsetkowa (opłaty dodatkowe, np. prowizja czy ubezpieczenie kredytu). 

Najtańszy kredyt na fotowoltaikę to taki, którego całkowity koszt, czyli wszelkie zobowiązania związane z umową, jest najmniejszy. Aby go poznać, warto skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego, narzędzia umożliwiającego orientacyjne obliczenie całkowitej kwoty do spłaty, wysokości pojedynczej raty oraz poznanie oprocentowania. 

Dzięki kalkulatorowi kredytowemu można w prosty i szybki sposób znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Należy jednak pamiętać, że taka symulacja nie jest wiążąca, jest jedynie przewidywaniem, które nie uwzględnia osobistej sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. 

Dofinasowanie na fotowoltaikę 

Innym rozwiązaniem dla osób poszukujących wsparcia finansowego na zakup oraz montaż fotowoltaiki jest skorzystanie z programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd”. Wysokość wsparcia jest uzależniona od zakresu inwestycji. Na mikroinstalację PV można otrzymać do 4000 zł, mikroinstalację PV przy zakupie innych elementów – do 5000 zł, magazyn ciepła – do 5000 zł, a zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią (HEMS/EMS) – do 3000 zł. 

O dofinansowanie do fotowoltaiki można również starać się w ramach programu „Czyste Powietrze”, jednak mogą to zrobić wyłącznie osoby, które wymieniły stary piec i zamontowały mikroinstalację fotowoltaiczną przed 1 kwietnia 2022 roku. Wysokość wsparcia to od 5 tys. do 9 tys. zł. Istotne w przypadku tego programu jest, że najpierw trzeba ponieść koszt całej inwestycji, a dopiero w dalszej kolejności można starać się o dofinansowanie. Co ważne, dofinasowania można łączyć z kredytem na fotowoltaikę. 

Opracowanie merytoryczne: Kamil Zbrzeźniak – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.