nowy ład mieszkania
29 listopada 2021

Trwają intensywne prace nad wdrożeniem pakietu ustaw znanych pod nazwą Nowy Ład. Wśród różnego rodzaju rozwiązań przygotowanych przez rządzących znalazły się też takie dotyczące rynku nieruchomości. Jakie zapisy znajdziemy w Nowym Ładzie na temat mieszkań? Analizują eksperci mFinanse.

Zobacz też: Wsparcie dla kredytobiorców i koniec WIBOR, czyli rządowy plan na 2023

Nowy Ład – mieszkania bez wkładu własnego

Marzenie o własnym domu jest dla wielu z nas marzeniem trudnym do realizacji. W Polsce wciąż brakuje ponad 2 miliony mieszkań, co sprawia, że zakup nieruchomości staje się dla wielu dużym wyzwaniem. Zmienić ma to projekt, który przewiduje Nowy Ład – mieszkania bez wkładu własnego. Od kiedy to rozwiązanie ma być wprowadzone i na czym dokładnie polega?

Program kierowany jest do osób, które zarabiają wystarczająco dużo, żeby mieć zdolność kredytową pozwalającą na otrzymanie kredytu hipotecznego. Nie mają jednak środków na pokrycie wymaganego wkładu własnego. Prezydent w połowie listopada podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, a rozwiązanie ma być wdrożone w życie w pierwszej połowie 2022 roku.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Nowy Ład – mieszkania bez wkładu na jakich zasadach?

Zgodnie z zapisami Nowego Ładu przyszły kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innej nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w skład gospodarstwa wchodzi co najmniej dwójka dzieci. W takim przypadku dopuszczalne jest posiadanie jednego mieszkania, jednak nie większego niż 50 metrów kwadratowych (gdy dzieci jest dwoje), 75 metrów kwadratowych (gdy dzieci jest troje) lub 90 metrów kwadratowych (gdy dzieci jest czworo). Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma.

Co jeszcze warto wiedzieć o założeniach programu? Wprowadza on możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania (ta część nie może stanowić mniej niż 10 i nie więcej niż 20% wartości nieruchomości). Gwarancja w tym wypadku zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Kredyt powinien być udzielony na minimum 15 lat w złotówkach.

Gwarancji udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego. W dalszym ciągu jednak przyszły kredytobiorca składa wniosek do banku, z którego oferty chce skorzystać. Pojawią się przy tym dodatkowe wymogi związane z udokumentowaniem gwarancji ze strony państwa.

Nowy Ład – budowa domu bez pozwolenia

W zakresie dotyczącym rynku nieruchomości jest jeszcze jedno rozwiązanie wprowadzane przez Nowy Ład – budowa domu bez pozwolenia.

Ustawa, która przewiduje możliwość budowy domu bez pozwolenia wchodzi w życie z początkiem 2022 roku. Co w niej znajdziemy?

Budowa domu będzie wymagała przesłania zawiadomienia do organów nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Wprowadzono uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 metrów kwadratowych polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. W praktyce oznacza to, że rozpocząć budowę domu do 70 metrów kwadratowych zabudowy będzie można od razu po doręczeniu organowi administracji takiego zgłoszenia. 

Zgodnie z zapisami ustawy, bez formalności będą realizowane budowy wolnostojących budynków jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych zabudowy (ale nie więcej niż z dwoma kondygnacjami), których obszar odziaływania w całości mieści się na działce, na której zostały zaprojektowane. Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a inwestor nie będzie musiał ustanawiać kierownika budowy ani prowadzić książki budowy (równocześnie przy braku kierownika, to inwestor przejmuje na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową).

Zobacz też: Podniesienie stóp procentowych w 2022 i ich wpływ na raty kredytów 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.