Zadatek a zaliczka – które z nich jest zwrotne? Jakie są między nimi różnice?
16 czerwca 2021

Zaliczka czy zadatek – to pytanie i wątpliwość, która pojawia się często, kiedy rozmawiamy o podpisaniu np. umowy przedwstępnej kupna nieruchomości. Te dwa słowa dla niektórych mogą brzmieć podobnie, jednak ich użycie w umowie może mieć duże konsekwencje.  Zadatek czy zaliczka – co w takim razie wpisać w umowę? Która opcja jest dla nas bardziej korzystna? Podpowiadamy.

Zobacz też: Umowa rezerwacyjna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Zaliczka a zadatek – co na to prawo?

Przygotowując umowę przedwstępną kupna mieszkania warto zwrócić uwagę na parę zapisów. Są to zapisy dotyczące środków, jakie kupujący przelewa sprzedającemu na poczet przyszłej umowy przyrzeczonej kupna-sprzedaży nieruchomości. Zadatek a zaliczka – różnica jest już w opisaniu obu instrumentów w prawie. Zadatek a zaliczka – brzmi podobnie, jednak co na temat tych dwóch terminów mówią przepisy prawa? Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Zadatek jest terminem uregulowanym w prawie. Mówi o nim artykuł 394 Kodeksu cywilnego.* Według zapisów ustawy, w przypadku braku zastrzeżenia w umowie, zadatek dany przy zawarciu umowy ma ten skutek, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może odstąpić od umowy i zatrzymać kwotę zadatku. Jeżeli sytuacja dotyczy kupującego, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. W przypadku wykonania umowy, czyli jeżeli dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, kwota zadatku zalicza się na poczet kwoty zakupu. Kodeks wskazuje także, że jeżeli umowa została rozwiązana, kupujący powinien otrzymać zwrot zadatku. W takim wypadku nie można też żądać dwukrotności jego sumy.

Zaliczka natomiast nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym, dlatego w tym przypadku należy brać pod uwagę zapisy dotyczące umów wzajemnych. Zaliczka jest przeznaczana na poczet przyszłych świadczeń wynikających z podpisanej umowy. Jest ona jednak jedynie częścią kwoty, którą mamy zapłacić przy kupnie mieszkania, ale nie zabezpiecza samej umowy przedwstępnej. Zaliczka zawsze podlega zwrotowi w przypadku, gdy transakcja nie dojdzie do skutku. Jest tak bez względu na to która ze stron wycofała się z umowy.

Zadatek czy zaliczka? Co w takim razie wpisać w umowę przedwstępną kupna mieszkania? Oczywiście po analizie korzyści wynikających z każdego z instrumentów, decyzję można podjąć biorąc pod uwagę dobro naszych interesów. To co ważne, co jeśli nie określimy precyzyjnie, czy w umowie ma się znaleźć zaliczka czy zadatek? Według prawa każda przedpłata uznawana jest wtedy za zadatek. 

Zadatek a zaliczka – różnica

Różnica między zadatkiem a zaliczką polega przede wszystkim na tym, który z tych instrumentów jest zwracany i w jakiej wysokości.

Jeśli podpisałeś umowę przedwstępną kupna mieszkania, ale z jakiegoś powodu musisz się z niej wycofać, to zadatek przepada na rzecz sprzedającego. Jeśli w umowie zapisana jest zaliczka, to wpłacona kwota wróci na Twoje konto.

W przypadku, kiedy to sprzedający wycofa się ze sprzedaży i do transakcji nie dojdzie z jego winy, będziesz mógł żądać od niego dwukrotności kwoty zadatku. Jeśli w umowie przedpłata określona jest jako zaliczka, sprzedający ma obowiązek wykonać zwrot zaliczki w takiej samej wysokości w jakiej była wpłacona.

Co w sytuacji, kiedy umowa zostaje rozwiązana, a żadna ze stron nie ponosi winy za jej rozwiązanie? Zarówno zadatek jak i zaliczka zostają zwrócone do kupującego.  

Planujesz zakup mieszkania z kredytem hipotecznym?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse szczegóły finansowania

Zaliczka a zadatek – co podlega zwrotowi? Kiedy zaliczka nie podlega zwrotowi?

Jeżeli zastanawiasz się, czy zaliczka jest zwrotna, to owszem, jeśli umowa nie dojdzie do skutku, zaliczkę zwraca się kupującemu.

Przyjęło się, że to zadatek bardziej chroni obie strony umowy, zaliczka nie daje takich gwarancji.

Czy istnieje sytuacja, kiedy zaliczka nie podlega zwrotowi? Jeśli umowa nie dojdzie do skutku, bez względu na to, z czyjej winy nie dojdzie do podpisania umowy przyrzeczonej- zaliczka wraca do kupującego. O ile jednak zadatek jest zwracany w całości, zwrot zaliczki może być pomniejszony o koszty, które poniósł sprzedający. Dzieje się tak w związku z tym, że umowa nie doszła do skutku.

Jeżeli podpisałeś umowę przedwstępną kupna mieszkania i wpłaciłeś sprzedającemu zadatek lub zaliczkę, a teraz poszukujesz finansowania zakupu nieruchomości, skontaktuj się z ekspertami kredytowymi mFinanse, którzy pomogą wybrać najlepszą opcję.

*Źródło: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Zobacz też: Umowa kredytowa – co warto sprawdzić zaciągając zobowiązanie na zakup mieszkania

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.