Zadatek a zaliczka – które z nich jest zwrotne? Jakie są między nimi różnice?
16 czerwca 2021

Zadatek czy zaliczka? To pytanie, które pojawia się m.in. przy podpisywaniu umowy przedwstępnej kupna nieruchomości. Choć pojęcia te brzmią dla niektórych podobnie, to niosą za sobą odmienne konsekwencje. Która opcja jest dla kupującego korzystniejsza i co należy wpisać w umowie – zadatek czy zaliczkę? Podpowiadamy!

Zaliczka a zadatek – kwestie prawne

Zaraz po otrzymaniu kredytu hipotecznego, w trakcie przygotowywana umowy przedwstępnej kupna mieszkania, warto zwrócić uwagę na parę zapisów. Najczęściej dotyczą one środków, jakie kupujący przelewa sprzedającemu na poczet przyszłej umowy przyrzeczonej kupna-sprzedaży nieruchomości. Zadatek a zaliczka – jaka jest pomiędzy nimi różnica? Co na temat tych dwóch terminów mówią przepisy prawa?

Zadatek jest terminem uregulowanym w Kodeksie cywilnym – mówi o nim artykuł 394 KC. W zasadzie jest to forma potwierdzenia zawarcia umowy, gwarantującą jej wykonanie. Według zapisów ustawy, gdy jedna ze stron procesu kupna-sprzedaży nie dopełni ustalonych warunków transakcji, druga może odstąpić od zawiązanego porozumienia i zatrzymać wcześniej otrzymaną kwotę zadatku. Przypadek ten może wystąpić jedynie po stwierdzeniu braku dodatkowych zastrzeżeń w dokumencie.

Planujesz zakup mieszkania z kredytem hipotecznym?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse szczegóły finansowania

Jeżeli sytuacja dotyczy kupującego, może on zażądać sumy zadatku dwukrotnie wyższej. W przypadku wykonania zapisów umowy (czyli w momencie, gdy dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej), przekazana kwota zalicza się na poczet kwoty zakupu. Kodeks wskazuje także, że jeżeli umowa została rozwiązana, kupujący powinien otrzymać zwrot zadatku (w takim wypadku nie można też żądać dwukrotności jego sumy).

Czym różni się zaliczka od zadatku? Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie jest ona uregulowana w Kodeksie cywilnym – w tym przypadku należy brać pod uwagę zapisy dotyczące umów wzajemnych. Jej kwota jest przeznaczana na poczet przyszłych świadczeń, wynikających z warunków zawiązanego dokumentu. Zaliczka jest jednak jedynie częścią środków, którą musisz zapłacić przy kupnie mieszkania.

Zaliczka nie zabezpiecza umowy przedwstępnej. Zawsze podlega zwrotowi – także w takim przypadku, gdy transakcja nie dojdzie do skutku (bez względu na to, która ze stron wycofała się z umowy).

Zadatek czy zaliczka? Co wpisać w umowie przedwstępnej kupna mieszkania? Oczywiście po analizie korzyści wynikających z każdego z instrumentów, decyzję można podjąć, biorąc pod uwagę dobro Twoich interesów. Jeżeli w dokumencie nie zawrzesz informacji o formie potwierdzenia zawarcia umowy, według prawa każda przedpłata uznawana jest wtedy za zadatek.

Zobacz też: Umowa rezerwacyjna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Zadatek a zaliczka – różnice

Różnica między zadatkiem a zaliczką polega przede wszystkim na tym, który z tych instrumentów jest zwracany i w jakiej wysokości.

Jeśli z jakiegoś powodu musisz się wycofać się z podpisanej umowy przedwstępnej kupna mieszkania, to zadatek przepada na rzecz sprzedającego. Jednak jeżeli w umowie zapisana jest zaliczka, to wpłacona kwota wróci na Twoje konto. A co w sytuacji, kiedy umowa zostaje rozwiązana, a żadna ze stron nie ponosi winy za jej zerwanie? Zarówno zadatek, jak i zaliczka zostaną zwrócone do kupującego.

Jeżeli podpisałeś umowę przedwstępną kupna mieszkania i wpłaciłeś sprzedającemu zadatek lub zaliczkę, a teraz poszukujesz finansowania zakupu nieruchomości, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i skontaktuj się z ekspertami kredytowymi mFinanse, którzy pomogą Ci wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego.

Czy zadatek jest zwrotny? Kiedy zaliczka przepada?

Przyjęło się, że to zadatek bardziej chroni obie strony umowy, a zaliczka nie daje takich gwarancji. Zastanawiasz się, kiedy zaliczka nie podlega zwrotowi? Jeśli umowa nie dojdzie do skutku, bez względu na to, z czyjej winy nie dokończono formalności, jej kwota wraca do kupującego.

W przypadku, kiedy to sprzedający wycofa się ze sprzedaży i do transakcji nie dojdzie z jego winy, będziesz mógł żądać od niego dwukrotności kwoty zadatku.

Jednak czy zaliczka może przepaść? Nie – wpłacona kwota musi trafić z powrotem do nabywcy nieruchomości. Pamiętaj jednak, że jej zwrot może być pomniejszony o koszty, które poniósł sprzedający.

Zobacz też: Umowa kredytowa – co warto sprawdzić, zaciągając zobowiązanie na zakup mieszkania?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.