nadpłata kredytu
24 stycznia 2023

Kredyt hipoteczny to dla większości osób jedyna szansa na zakup własnego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zobowiązanie długoterminowe, często spłacane przez 20-30 lat lub dłużej. Sposobem na szybszą spłatę kredytu, a tym samym zmniejszenie jego kosztów są nadpłaty. Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny? Kiedy lepiej tego nie robić? Czy można nadpłacać kredyt hipoteczny w czasie trwania wakacji kredytowych? 

Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu to nic innego, jak dokonanie wpłaty na rachunek kredytowy przewyższającej kwotę do zapłaty, wynikającą z harmonogramu rat. Innymi słowy – nadpłaty kredytu polegają na wpłacaniu do banku większych kwot niż jest to przewidziane w harmonogramie.

W zależności od swoich możliwości, możesz postawić na jednorazowy przelew większej sumy lub systematyczne nadpłaty kapitału pod postacią niewielkich kwot, które każdorazowo będą obniżać koszt kredytu (oprocentowanie jest bowiem liczone od kapitału pozostałego do spłaty).

Planujesz kolejny kredyt hipoteczny?

Skonsultuj swoje możliwości z ekspertem mFinanse

Nadpłata kredytu – jak to zrobić?

W zdecydowanej większości banków, dokonywanie nadpłat jest szybkie, proste, i intuicyjne. Zazwyczaj bez problemu zrobisz to z poziomu bankowości elektronicznej. Wystarczy wejść w aplikację banku, przejść do zakładki z kredytem, rozwinąć listę dostępnych opcji, wybrać „nadpłać kredyt” i wpisać w odpowiednim polu kwotę, którą chcesz przelać.

Niektóre banki jednak dopuszczają opcję nadpłat wyłącznie osobiście – w oddziale. Pamiętaj także, że nie zawsze możesz swobodnie wybrać skrócenie okresu kredytowania – sprawdź, jak ta kwestia wygląda w Twojej umowie kredytowej. Niekiedy może okazać się konieczne sporządzenie aneksu, który z reguły jest odpłatny.

To również może Cię zainteresować:

>> Raport – zmiany na rynku mieszkań i kredytów hipotecznych
>> Okres kredytowania – co wybrać: wydłużenie czy skrócenie okresu spłaty?

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Nadpłacanie kredytu hipotecznego to zawsze dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu możesz skrócić okres kredytowania (niekiedy może być konieczny aneks do umowy) lub obniżyć wysokość comiesięcznych rat. Dzięki nadpłatom obniżasz kapitał, a tym samym w zauważalny sposób redukujesz koszty obsługi całego zobowiązania. Dlaczego? Ponieważ po każdej nadpłacie bank będzie musiał anulować odsetki za okres, o który skrócono spłatę Twojego kredytu.

Pamiętaj jednak o tym, że jeśli już masz inne kredyty czy pożyczki, ale jednocześnie rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego i planujesz go nadpłacać, zawsze w pierwszej kolejności staraj się spłacać bieżące zobowiązania. Gdy to zrobisz i zostają Ci wolne środki, dopiero wówczas warto nadpłacić kredyt hipoteczny.

Nadpłata kredytu hipotecznego a poduszka finansowa

Zastanawiasz się nad regularnymi, np. comiesięcznymi nadpłatami kredytu? To dobry pomysł, o ile pozwala Ci na to Twoja sytuacja finansowa. Zawsze warto nadpłacać choćby niewielkie kwoty, np. 200-300 zł. Nieco dłużej należy się nad tym zastanowić w przypadku jednorazowych większych nadpłat, które mogą być znacznym obciążeniem domowego budżetu. Przed podjęciem decyzji o nadpłacie, warto zastanowić się choćby nad kwestią poduszki finansowej, którą dobrze mieć na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji (np. konieczności naprawy samochodu itd.). Staraj się zatem unikać przeznaczania na swoje zobowiązania i nadpłaty znacznej części oszczędności.

Jeśli dopiero planujesz wziąć kredyt hipoteczny, wejdź na stronę https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/, gdzie znajdziesz m.in. kalkulator raty kredytu hipotecznego, umożliwiający wstępne porównanie dostępnych ofert banków.

Opracowanie merytoryczne: Krzysztof Cieplak – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.