wakacje kredytowe
30 kwietnia 2021

Wakacje kredytowe oznaczają możliwość zawieszenia lub odroczenia spłaty zobowiązania. Jeśli z jakiegoś powodu klient nie może spłacać w terminie zaciągniętego kredytu, banki dają możliwość właśnie zawieszenia lub odroczenia spłaty. Na czym to polega? Czy zawsze można z nich skorzystać oraz jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe? Wyjaśniają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Harmonogram spłaty kredytu hipotecznego

Wniosek  – kiedy możemy go złożyć?

Każdy bank indywidualnie podchodzi do wniosków o taką usługę. Najczęściej mogą z nich bez większych trudności skorzystać klienci, którzy dotychczas terminowo spłacali swoje zobowiązania. A dodatkowo umowa kredytowa została podpisana co najmniej rok przed tym, kiedy klient złożył wniosek o takie wakacje. Banki wniosek o wakacje kredytowe udostępniają na swoich stronach internetowych, tak żeby każdy kredytobiorca miał do niego dostęp.

Warto zauważyć, że wakacje kredytowe nie powodują, że nasze zobowiązanie zostanie zmniejszone. Oznaczają jedynie, że spłata na okres kilku miesięcy zostanie zawieszona. W przypadku, kiedy kredytobiorca ma trudności z zachowaniem płynności finansowej związane np. ze zmianą pracy lub zmniejszeniem dochodów mogą okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli na spokojne poukładanie spraw finansowych. Wakacje kredytowe spowodują, że spłata zaciągniętego zobowiązania wydłuży się o ten okres, na który została zawieszona.

Zdarza się, że najczęściej w przypadku kredytu gotówkowego, wakacje kredytowe są częścią oferty promocyjnej skierowanej do klientów banku. W takim wypadku wniosek o wakacje kredytowe nie jest konieczny, a odroczenie spłaty zobowiązania przesunięte jest niejako automatycznie. Kiedy możemy spotkać się z takimi ofertami? Zazwyczaj banki wprowadzają taką ofertę np. w okresie przedwakacyjnym, klient który z niej skorzysta zaczyna spłatę dopiero po wakacjach.

Ustawowe wakacje kredytowe – co to jest?

To określenie, które pojawiło się w związku z prowadzeniem w czerwcu 2020 tarczy antykryzysowej 4.0. Według jej zapisów konsument, który po 13 marca 2020 roku stracił pracę lub główne źródło dochodu z powodu pandemii może wnioskować o zawieszenie spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy.

Co ważne, konsument sam może podjąć decyzję, czy chce zawiesić spłatę na okres 1, 2 czy 3 miesięcy. W momencie dostarczenia odpowiedniego wniosku do kredytodawcy, zawieszenie następuje automatycznie. Ustawowe wakacje kredytowe dotyczą kredytów konsumenckich oraz hipotecznych. W przypadku jeśli kredytobiorca w banku spłaca więcej niż jeden kredyt, zawieszenie może obejmować tylko jedno ze zobowiązań.

Kupiłeś mieszkanie, lecz chcesz zawiesić spłatę?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jjak wygląda cały proces

Co to jest karencja?

Decydując się na skorzystanie z takiej możliwości, kredytobiorca powinien zwrócić uwagę, czy zawieszona jest spłata całej raty, czy tylko części kapitałowej. Na czym polega różnica? W przypadku zawieszenia całej raty kredytobiorca przez okres wakacji kredytowych nie spłata ani części odsetkowej, ani kapitałowej kredytu.

Karencja oznacza, że zawieszona jest spłata części kapitałowej, jednak kredytobiorca w dalszym ciągu na bieżąco spłaca część odsetkową zaciągniętego zobowiązania. Okres karencji także jest zależny od decyzji konkretnej instytucji finansowej. Z perspektywy kredytobiorcy karencja może być opłacalna w momencie, kiedy spłacił już co najmniej połowę zobowiązania. Z jakiego powodu? Wtedy cześć odsetkowa jest już zdecydowanie niższa niż w pierwszym okresie spłaty.

Wakacje kredytowe udzielane są najczęściej bezpłatnie. Z tego powodu to korzystane rozwiązanie dla osób, którym z powodu przejściowych trudności zależy na zachowaniu płynności finansowej.

Zobacz też: Jak obniżyć wysokość miesięcznej raty kredytu?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.