wakacje kredytowe
30 kwietnia 2021

Wakacje kredytowe oznaczają możliwość zawieszenia lub odroczenia spłaty zobowiązania. To opcja, z której możesz skorzystać, gdy z jakiegoś powodu nie możesz regulować w terminie rat zaciągniętego kredytu hipotecznego. Na czym to polega? Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe i czy zawsze można z nich skorzystać? Wyjaśniają eksperci mFinanse.

Wniosek o wakacje kredytowe – czy warto go złożyć?

Każdy bank indywidualnie podchodzi do wakacji kredytowych, polegających na zawieszeniu spłaty kredytu. Najczęściej mogą z nich skorzystać ci klienci, którzy dotychczas terminowo regulowali swoje zobowiązania.

Umowa kredytowa powinna zostać podpisana co najmniej 4-6 miesięcy przed złożeniem wniosku o odroczenie lub zawieszenie przyznanego wsparcia finansowego. Banki udostępniają najważniejsze informacje o wakacjach kredytowych na swoich stronach internetowych – dzięki temu masz do nich swobodny dostęp.

Wakacje kredytowe nie zmniejszają zobowiązania. Oznaczają jedynie, że spłata jest zawieszona na okres kilku miesięcy.

 

W przypadku, kiedy kredytobiorca ma trudności z dotrzymaniem harmonogramu spłat kredytu hipotecznego oraz zachowaniem płynności finansowej (spowodowanych np. zmianą pracy lub zmniejszeniem dochodów), wakacje kredytowe mogą okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Złożenie wniosku pozwoli na spokojne poukładanie spraw finansowych.

Zdarza się, że najczęściej w przypadku kredytu gotówkowego, taka usługa jest częścią oferty promocyjnej skierowanej do klientów banku. W takim wypadku wniosek o wakacje kredytowe nie jest konieczny, a odroczenie spłaty zobowiązania przesunięte jest niejako automatycznie. Kiedy możemy spotkać się z takimi ofertami? Zazwyczaj banki wprowadzają taką opcję np. w okresie przedwakacyjnym – wtedy klient zaczyna spłatę należności dopiero po wakacjach.

Kupiłeś mieszkanie, lecz chcesz zawiesić spłatę?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jak wygląda cały proces

Rządowe wakacje kredytowe – co to jest?

Taka forma wakacji kredytowych to wsparcie dla kredytobiorców dyktowane przez ustawę z dnia 29 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Dotyczy ona wyłącznie kredytów hipotecznych w polskich złotówkach, które zostały przeznaczone na nieruchomości służące do celów mieszkaniowych.

W okresie odroczenia lub zawieszenia kredytu hipotecznego nie spłacasz zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej części rat. Okres kredytowania wydłuża się o czas odroczenia spłaty.

 

W 2023 roku możesz złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu 4-krotnie – na każdy z 4 kwartałów przysługuje 1 miesiąc. Dotyczy to kredytobiorców, którzy:

  • wzięli kredyt hipoteczny przed 01.07.2022 roku,
  • muszą spłacać zobowiązanie jeszcze przez 6 miesięcy od 01.07.2022 roku.

Wniosek możesz złożyć pisemnie, mailowo lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Powinny się w nim znaleźć Twoje dane, banku, okres zawieszenia spłaty oraz oświadczenie potwierdzające sposób użytkowania nieruchomości. Kredytodawca ma 21 dni na podjęcie decyzji.

Przeczytaj również: Zmiana warunków kredytu hipotecznego. Jak to zrobić?

Karencja a wakacje kredytowe – zasady spłaty rat

Podczas podejmowania decyzji o możliwości zawieszenia kredytu, musisz zwrócić uwagę, czy zawieszona jest spłata całej raty, czy tylko części kapitałowej. Na czym polega różnica? Jak już wspominaliśmy, w przypadku odroczenia całej raty, kredytobiorca przez okres wakacji kredytowych nie spłaca ani części odsetkowej, ani kapitałowej zobowiązania.

Karencja w spłacie kredytu oznacza, że zawieszone jest wyłącznie regulowanie części kapitałowej, jednak kredytobiorca w dalszym ciągu na bieżąco spłaca część odsetkową zaciągniętego zobowiązania. Okres karencji jest zależny od decyzji konkretnej instytucji finansowej. Z perspektywy kredytobiorcy karencja może być opłacalna w momencie, kiedy spłacił on już co najmniej połowę zobowiązania. Wtedy część odsetkowa jest już zdecydowanie niższa niż w pierwszym okresie spłaty.

Wakacje kredytowe udzielane są najczęściej bezpłatnie – to rodzaj wsparcia kredytobiorców. To korzystne rozwiązanie, gdy z powodu przejściowych trudności zależy Ci na zachowaniu płynności finansowej.

Zobacz też: Jak obniżyć wysokość miesięcznej raty kredytu?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.