umowa przedwstępna kupna mieszkania lub domu. Co powinieneś wiedzieć?
30 października 2020
Przydatna Wiedza

Kiedy znajdziesz wymarzone mieszkanie lub dom, pamiętaj o zawarciu porozumienia z deweloperem lub sprzedawcą nieruchomości. To umowa przedwstępna kupna mieszkania – dokument, który pozwala wyegzekwować od sprzedawcy zawarte w nim warunki, podstawowe pismo i stały element przy takich transakcjach. Na jakie zapisy warto zwrócić uwagę?

Co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna mieszkania?

Zakup nieruchomości to długi i skomplikowany proces, wymagający sporządzenia pokaźnej ilości pism. Umowa przedwstępna kupna domu lub mieszkania nie jest co prawda obowiązkowa, jednak eksperci mFinanse zachęcają do sporządzenia takiego dokumentu, ponieważ pozwala zabezpieczyć transakcję zakupu nieruchomości, i to obu stronom.

Obietnica podpisania właściwej umowy w ustalonym terminie

Najważniejsza funkcja, jaką spełnia umowa przedwstępna to zobowiązanie do podpisania właściwej umowy w ustalonym przez dwie strony terminie. Dzięki temu deweloper ma pewność, że klient nie zrezygnuje z zakupu, a potencjalny nowy właściciel, że nieruchomość nie zostanie sprzedana komuś innemu.

Informacje istotne z punktu widzenia banku

Umowa przedwstępna kupna mieszkania na kredyt jest także bardzo istotna dla banku. Dzięki temu dokumentowi kredytodawca będzie mógł przedstawić klientowi ostateczną decyzję kredytową, będącą końcowym etapem ubiegania się o fundusze.

W umowie widnieje wiele istotnych informacji, takich jak:

  • wartość i lokalizacja nieruchomości,
  • terminy płatności transz,
  • termin przekazania nieruchomości właścicielom,
  • warunki rekompensaty za niezgodności związane z projektem mieszkania (np. wtedy, gdy metraż nieruchomości jest inny niż na planach).

Konsekwencje, jakie pociąga za sobą wycofanie się z umowy

Występują sytuacje, w których jedna ze stron – kupujący lub sprzedający nieruchomość – wycofuje się z umowy. W takich przypadkach istotne są dwie kwestie: zadatek oraz zaliczka. Kupujący traci wpłacony zadatek, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku z jego winy. Natomiast jeśli winę ponosi sprzedający, wtedy prawnie zmuszony jest do zwrócenia kupującemu dwukrotnej wartości zadatku.

A co z zaliczką? To kwota wpłacana na poczet ceny sprzedaży/kupna nieruchomości. Jeśli sprzedający wycofa się z umowy, zwraca zaliczkę kupującemu. Co jest korzystniejsze dla osoby chcącej nabyć dom lub mieszkanie? Zadatek, ponieważ on w pewien sposób zabezpiecza interes kupującego – pełni funkcję odszkodowawczą.

Kredyt hipoteczny a umowa przedwstępna

Niektóre banki wymagają od kredytobiorcy dostarczenia umowy przedwstępnej przed udzieleniem kredytu. Należy pamiętać, że nie finalizuje ona transakcji, natomiast ma ogromne znaczenie przy wydawaniu decyzji kredytowej. W skrajnych przypadkach bank może nawet przerwać procedurę udzielania funduszy, jeśli w umowie przedwstępnej znajdą się zapisy, jakich dana instytucja finansowa nie respektuje. Eksperci z mFinanse mogą asystować Ci w całym procesie finalizowania transakcji i pomóc w wynegocjowaniu najlepszych warunków umowy.

Bank może też wymusić na kredytobiorcy wpisanie w umowie określonych wymagań. Pamiętaj, że absolutnie nie wolno umieszczać zapisów, dotyczących kolejności wpłat. Kredytobiorca zawsze płaci swoją część kwoty za mieszkanie (wkład własny) jako pierwszy. Dopiero potem bank uzupełnia brakującą kwotę. To powszechna praktyka stosowana w każdej instytucji finansowej. Warto skorzystać z pomocy ekspertów mFinanse i mieć pewność, że dokument, który podpisałeś jest sporządzony prawidłowo.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami