umowa przedwstępna sprzedaży
13 lipca 2021

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, które chcesz sprzedać, to zanim dojdzie do przeniesienia własności Twojej nieruchomości na kupującego najpewniej na Twojej drodze pojawi się umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości. Co to jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości? Co powinno się w niej znaleźć? Na te pytania odpowiadają eksperci mFinanse.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania lub domu – kiedy ją podpisujemy?

Sprzedajesz nieruchomość, wystawiłeś ogłoszenie o sprzedaży i znalazłeś kupca, który chce ją nabyć. Co dalej? W tym miejscu pojawia się umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Co to jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości? To popularna forma zabezpieczenia dla obu stron przyszłej transakcji – sprzedający ma potwierdzenie, że kupiec faktycznie chce nabyć nieruchomość na uzgodnionych warunkach, a kupujący że mieszkanie nie zostanie sprzedane komuś innemu. Umowa daje obu stronom gwarancję, że w określonym w niej terminie dojdzie do popisania umowy przyrzeczonej.

Umowę przedwstępną można przygotować samodzielnie, nie ma w tym wypadku obowiązku korzystania z usług notariusza. Korzystając kancelarii notarialnej możemy wprawdzie mieć większą pewność, że w umowie nie zabraknie żadnego ważnego elementu, jednak biorąc pod uwagę, że taka forma nie jest obowiązkowa wielu właścicieli decyduje się na samodzielne przygotowanie dokumentu jakim jest umowa przedwstępna sprzedaży domu lub mieszkania.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania lub domu podpisywana jest wtedy, kiedy podpisanie umowy przyrzeczonej nie może nastąpić od razu, ale jest odroczone w czasie. Powodem może być np. to, że kupujący finansuje zakup z kredytu hipotecznego i czeka na pozytywną decyzję banku o jego przyznaniu. Podobnie, kiedy sprzedający przenosi się do innej nieruchomości np. w sytuacji, kiedy sprzedajemy mieszkanie, ponieważ kończymy budowę domu

Umowa przedwstępna sprzedaży domu lub mieszkania – co powinno się w niej znaleźć?

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości powinna zawierać zapisy i założenia, które będzie zawierała także późniejsza umowa przyrzeczona. Co do nich należy?

Przede wszystkim określenie obu stron umowy. Imiona i nazwiska, adresy, numery dowodów osobistych oraz numery PESEL. Ważne, żeby umowa była podpisana pomiędzy osobami, które będą także popisywały akt notarialny.

Kolejnym ważnym punktem jest opisanie samej nieruchomości, która jest przedmiotem sprzedaży. Jej adres, powierzchnia oraz numer księgi wieczystej nieruchomości. W przypadku mieszkania także informacja czy nieruchomość jest sprzedawana razem z komórką lokatorką lub miejscem parkingowym. W przypadku domu doprecyzowanie powierzchni działki, na jakiej stoi dom, czy na działce są budynki gospodarcze. Tu kluczowe jest podanie ceny za jaką kupujący nabędzie nieruchomość od sprzedającego.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Strony określają także, w jakim czasie nastąpi podpisanie aktu notarialnego. W tym wypadku warto dobrze zastanowić się nad wpisaniem odpowiedniego terminu – jeśli z jakiegoś powodu podpisanie umowy przyrzeczonej w terminie, który wskazuje umowa przedwstępna sprzedaży domu lub mieszkania, nie będzie możliwe będzie trzeba ją aneksować i wskazać nowy termin.

W umowie przedwstępnej pojawia się także zadatek lub zaliczka, czyli kwota którą kupujący wpłaca na rzecz sprzedającego. Chociaż oba określenia przez niektórych są stosowane wymiennie, to wpisanie w umowę jednego z nich ma znaczenie i ewentualne konsekwencje w przypadku, gdy nie dojdzie do podpisania finalnej umowy sprzedaży. Zadatek a zaliczka – które z nich jest zwrotne? Przeczytaj tekst na naszym blogu i dowiedz się więcej.

Dla kupującego umowa przedwstępna kupna nieruchomości jest ważna także w sytuacji, kiedy zakup finansuje z kredytu hipotecznego. Często banki wymagają przy składaniu wniosków kredytowych dołączenia umowy przedwstępnej.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.