Podatek progresywny a liniowy
21 stycznia 2021

Kiedy opłaca się podatek liniowy a kiedy progresywny? Zależy to od wielkości generowanych przez działalność dochodów. Wybór formy opodatkowania jest istotną kwestią podczas prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Warto podkreślić, że podatek liniowy, jak i progresywny, są właściwą formą rozliczenia się z fiskusem. Czym różnią się podatek progresywny a liniowy? Porównaj oba rozwiązania i wybierz optymalne dla siebie i swojego biznesu.

Zobacz też: Opodatkowanie na zasadach ogólnych – czym się różni w porównaniu do rozliczenia ryczałtowego?

Podatek liniowy a progresywny

Na samym początku zastanawiając się, czy bardziej opłaca Ci się podatek liniowy czy zasady ogólne warto wiedzieć, że podatek progresywny jest zwany inaczej skalą podatkową albo podatkiem na zasadach ogólnych.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Jeżeli zdecydujesz się na nią, będziesz rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych. Przy tej formie opodatkowania działalności gospodarczej liczy się dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Podatek obliczany według skali podatkowej jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców osiągających niższe dochody. W takim wariancie mogą odprowadzać podatki w wysokości 17% (dla porównania podatek liniowy to 19% od dochodów). Osoby, które szacują, że mogą osiągać duże dochody i wejść w 32% próg podatkowy mogą z kolei rozważyć podatek liniowy.

Kiedy opłaca się podatek liniowy? Jest on stosunkowo prostą formą opodatkowania. Jego dużą zaletą jest przewidywalność – stawka nie zmieni się w ciągu roku podatkowego. Powinni na niego postawić przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody przekraczające 85 tys. zł. Jego zaletami są:

  • stała stawka podatkowa bez względu na osiągane dochody (19%),
  • możliwość odliczenia od przychodu kosztu jego uzyskania.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Podatek progresywny a liniowy – co wybrać

Podatek liniowy a zasady ogólne – co jeszcze warto wiedzieć? Decydując się na podatek liniowy jako przedsiębiorca nie będziesz mógł korzystać z ulg dostępnych przy podatku progresywnym, takich jak ulga na Internet czy dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Co istotne, nie będziesz miał też możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Wybór podatku progresywnego, podobnie jak podatku liniowego, wiąże się z obowiązkiem prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów.

Która metoda jest więc bardziej opłacalna – podatek liniowy czy zasady ogólne? Jeżeli dochody roczne przekraczają 85 tys. zł i tym samym przy rozliczeniu progresywnym podlegają już 32% stawce, rekomendowanym rozwiązaniem jest podatek liniowy.

W sytuacji, gdy bardziej korzystne będzie np. rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub gdy uzyskujesz dochody nie tylko z prowadzenia działalności, ale też z innych źródeł, podatek liniowy nie będzie dla Ciebie najlepszą opcją.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza, a dodatkowo myślisz o rozwoju swojej firmy i potrzebujesz na to środków – skorzystaj z pomocy eksperta finansowego mFinanse, który przeanalizuje Twój przypadek i przedstawi optymalne dla Ciebie rozwiązania.

Zobacz też: Ulga mieszkaniowa – Kto może skorzystać?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.