Opodatkowanie na zasadach ogólnych, a ryczałt
21 stycznia 2021

Opodatkowanie na zasadach ogólnych lub ryczałt – jeśli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać między innymi z jednej z tych form opodatkowania. Czym się od siebie różnią i jak wybrać optymalną formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej? Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami i kto może je stosować. 

Zobacz też: Rok podatkowy w Polsce. Jak go obliczyć?

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – na czym polega? 

Jeżeli zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie najlepsze, jeśli chodzi o podatki – ryczałt czy zasady ogólne – powinieneś poznać różnice i podobieństwa między nimi. Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega opodatkowanie na zasadach ogólnych. 

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – inaczej skala podatkowa – to podstawowa forma opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie nie tylko, gdy osiągamy przychody z działalności, ale także gdy uzyskujemy je w ramach stosunku pracy, umów cywilnoprawnych lub świadczeń uzyskiwanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy tej formie opodatkowania liczy się dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Jeżeli nie zdecydujesz się na inną formę rozliczania z fiskusem, będziesz płacić podatki według stawki 17% i 32% (drugi próg podatkowy obowiązuje w przypadku dochodów powyżej 85 tys. zł).

Opodatkowanie na zasadach ogólnych daje największą możliwość skorzystania z ulg podatkowych w porównaniu do innych form opodatkowania.

Możesz skorzystać między innymi z:

 • ulgi na dziecko,
 • odliczenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
 • odliczenia wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego,
 • ulgi rehabilitacyjnej,
 • ulgi internetowej.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Rozliczenie ryczałtowe – na czym polega?

Możesz również postawić na inne rozwiązanie. Korzystne może okazać się rozliczenie ryczałtowe. Na czym polega ta forma opodatkowania? Jest ona uproszczoną formą opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wybierając ryczałt, w zależności od charakteru prowadzonej działalności, będziesz zobowiązany odprowadzać podatek w wysokości: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku przychodu nie można pomniejszać o koszty jego uzyskania.

Ryczałt warto wybrać w przypadku, gdy nie ponosisz znacznych kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Ta forma opodatkowania jest przeznaczona dla przedsiębiorców, których przychody nie przekroczyły w roku podatkowym 2 000 000 euro.

Przejście z zasad ogólnych na ryczałt

Jeżeli zastanawiasz się, jaką formę wybrać – ryczałt czy zasady ogólne – pamiętaj, że jest ona odwracalna. Aktualne przepisy dopuszczają zmianę formy opodatkowania w trakcie trwania działalności. Z czym się wiąże np. przejście z zasad ogólnych na ryczałt? Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z ekspertem finansowym, szczególnie jeżeli w nowym roku myślisz także o rozwoju swojej działalności i potrzebujesz na to dodatkowych środków. Pomoże on przeanalizować Twój przypadek i pomóc wybrać optymalną dla Ciebie formę finansowania.

Gdy chcesz przejść ze skali podatkowej, gdzie obowiązują Cię dwa progi (17% i 32%) na ryczałt, powinieneś dokonać tej zmiany do 20. dnia miesiąca, następującego po tym, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód w tym roku. Ryczałt a zasady ogólne – jak w tym przypadku wygląda zmiana? Bardzo podobnie, również masz czas do 20. dnia miesiąca. Jeżeli więc osiągniesz przychód w styczniu, to ostateczny termin minie 20 lutego 2021 roku. Zmiany formy opodatkowania możesz dokonać przez zgłoszenie CEIDG lub składając oświadczenie do właściwego urzędu skarbowego (osobiście, listownie lub elektronicznie).

Zobacz też: Formy opodatkowania działalności gospodarczej – zobacz, jakie masz możliwości

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.