Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego
19 stycznia 2021

Marzysz o własnym „M”? Nie wiesz jeszcze do końca, jakie ono powinno być? Zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Przedstawiamy najważniejsze kwestie, jakie warto przeanalizować przed podjęciem takiej decyzji. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Wybór jednej z nich jednak wcale nie musi być trudny. Wystarczy, że określisz, na czym najbardziej Ci zależy, i wytypujesz rozwiązanie, które w większym stopniu spełnia Twoje oczekiwania.

Zobacz też: Flipowanie mieszkań – co to jest house flipping?

Rynek pierwotny czy wtórny – podstawowe informacje

Warto już na początku szukania upragnionych czterech kątów określić, czy interesuje Cię mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego.

W przypadku pierwszej opcji masz do wyboru lokale, które były już „używane” – miały jednego lub więcej właścicieli. Oferowane są przez agentów nieruchomości lub bezpośrednio przez osoby, do których aktualnie należą. Przede wszystkim należy wiedzieć, że zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jego wysokość to 2% wartości nieruchomości. Dodatkowym kosztem, gdy w sprzedaży pośredniczy biuro nieruchomości, jest także prowizja.

Jeśli chcesz być pierwszym właścicielem danego lokalu, postaw na rynek pierwotny. Możesz na nim nabyć własne „M”, które jest: w trakcie budowy, w stanie deweloperskim lub już wykończone. Umowę podpiszesz z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową.

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania lub domu?

Skonsultuj zakup z ekspertem mFinanse

Rynek pierwotny a wtórny – różnica ważna dla kupującego mieszkanie

Stoisz przed dylematem: rynek pierwotny czy wtórny? Czy powinieneś wybrać mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Oto jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, szukając zalet i wad obu opcji:

 • lokalizacja – nowe osiedla powstają tylko w określonych, możliwych do zagospodarowania częściach miast. Rozważając nabycie „M” z rynku pierwotnego, musisz liczyć się z tym, że będziesz miał mniej możliwości niż w przypadku zakupu „używanego” mieszkania;
 • otoczenie – sprawdzając nieruchomości na rynku wtórnym, możesz dokładnie zobaczyć, jak kształtuje się infrastruktura wokół nich. Znaleźć mieszkanie, z którego będziesz miał kilka kroków do sklepu, przychodni lub szkoły. W przypadku rynku pierwotnego to zdecydowanie trudniejsze – otoczenie nowych osiedli często powstaje wraz z nimi. Jeśli chcesz mieć pewność, że naprzeciwko Twoich okien nie stanie np. wysoki blok, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
 • wykończenie i aranżacja wnętrz – mieszkanie od dewelopera możesz od początku dostosować do Twoich potrzeb, a także gustu. Lokale z rynku wtórnego są już gotowe do zamieszkania, aby poczuć się w nich jak w domu często wystarczą drobne zmiany w urządzeniu. Warto także zwrócić uwagę na oferty „używanych” mieszkań, wymagających generalnych remontów, są one odpowiednio tańsze;
 • czas oczekiwania na zamieszkanie – jeśli zdecydujesz się na zakup „M”, które jest jeszcze w budowie, musisz liczyć się z tym, że zamieszkasz w nim dopiero za kilka lub kilkanaście miesięcy. Do lokalu kupionego na rynku wtórnym będziesz mógł wprowadzić się znacznie szybciej;
 • koszty – przy zakupie „używanej” nieruchomości warto pamiętać o obowiązku uiszczenia wspomnianego już podatku. Własne „M” od dewelopera wiąże się natomiast z koniecznością przeznaczenia kilkudziesięciu tysięcy złotych na wykończenie.

Rynek pierwotny a wtórny – różnica między nimi ma wiele wymiarów. Pamiętaj jednak, że nie tylko ona się liczy. Czasem zdarza się tak, że ktoś szuka mieszkania na rynku wtórnym, a ostatecznie kupuje je u dewelopera. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, możesz spełnić marzenie o własnym „M”. Jeśli potrzebujesz wsparcia w sfinansowaniu jego zakupu, skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Przedstawi Ci on oferty różnych banków oraz pomoże przejść przez cały proces kredytowy.

Zobacz też: Remont mieszkania – jak go sfinansować? Podpowiadamy

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.