kredyt pod hipotekę
31 sierpnia 2021

Kredyt pod hipotekę jest jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu wymarzonej nieruchomości lub pozyskania środków na inne cele. Aby skorzystać z tej opcji, należy spełnić najważniejszy warunek – trzeba być już właścicielem nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem nowego kredytu. Czym jest kredyt pod zastaw domu lub mieszkania? Jak wygląda kredyt pod hipotekę i czym różni się od kredytu hipotecznego?

Kredyt pod hipotekę – co to?

Kredyt pod hipotekę to sposób finansowania, który opiera się na zabezpieczeniu w formie nieruchomości. Musi być to nieruchomość, której jesteś właścicielem – w grę wchodzą zarówno mieszkania, domy, jak i grunty. Kredytu pod hipotekę nie trzeba brać na cel związany z zakupem czy budową nieruchomości. Te czynniki sprawiają, że kredyt pod hipotekę to interesująca opcja dla osób, które posiadają nieruchomość i zależy im na uzyskaniu dogodnych warunków kredytowych.

Jak wygląda kredyt pod hipotekę? Podobnie jak inne rodzaje finansowania w banku, opiera się na ocenie zdolności kredytowej. W zależności od tego, jakiej wysokości kredyt Cię interesuje, bank może brać pod uwagę różne czynniki. Najważniejszym są oczywiście zarobki, a w dalszej kolejności mogą być to posiadane nieruchomości (w przypadku brania kredytu pod hipotekę).

Może Cię zainteresować: Zabezpieczenie kredytu – czyli właściwie co? >>

Kredyt pod hipotekę a kredyt hipoteczny – różnice

Kredyt hipoteczny pod zastaw domu lub mieszkania, czyli kredyt pod hipotekę, nie jest tym samym produktem finansowym co kredyt hipoteczny. W przypadku opcji, jaką jest kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania, zabezpieczeniem jest nieruchomość, ale cel, na jaki przeznaczysz środki z banku, nie muszą dotyczyć zakupu kolejnej nieruchomości.

Kredyt pod hipotekę może być przeznaczony na inne cele w porównaniu do kredytu hipotecznego, którego cel jest z góry ustalony i dotyczy najczęściej zakupu, remontu czy budowy nieruchomości. Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny – co to jest? >>

Chcesz poznać szczegóły kredytu pod hipotekę?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Z tego powodu kredyt pod hipotekę to produkt bardziej uniwersalny i elastyczny, co sprawia, że bywa alternatywą dla kredytów gotówkowych. Kredytobiorcy decydujący się na taką opcję finansowania mogą przeznaczyć środki przykładowo na zakup wyposażenia domu czy droższego sprzętu. Chcesz dowiedzieć się, jak wnioskować o kredyt pod hipotekę? Skorzystaj z porad ekspertów mFinanse.

Kredyt pod hipotekę – jakie dokumenty są wymagane?

Co jest ważne, jeśli decydujesz się na kredyt pod hipotekę? Przede wszystkim musisz posiadać dokumenty potwierdzające własność nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem. Poza tym bank i tak zweryfikuje Twoją zdolność kredytową, ponieważ z perspektywy instytucji terminowe spłacanie kolejnych rat zobowiązania jest niezwykle ważne.

Pożyczka a kredyt pod zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw mieszkania czy kredyt pod zastaw mieszkania to zupełnie inne produkty bankowe niż kredyt hipoteczny, który jest kredytem celowym, czyli udzielanym tylko na zakup lub budowę.

Sprawdź też: Mieszkanie bez wkładu własnego – ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym – dla kogo? >>

Pożyczka pod zastaw nieruchomości lub pożyczka pod zastaw mieszkania nie oznacza, że środki z banku musimy przeznaczyć koniecznie na zakup nieruchomości. W tym wypadku cel pożyczki może być dowolny, podobnie jak dzieje się w przypadku kredytów gotówkowych. Z drugiej strony to specyficzny rodzaj pożyczki, ponieważ jej zabezpieczeniem jest nieruchomość, która jest naszą własnością.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości oznacza, że roszczenie banku zostaje wpisane w księgę wieczystą nieruchomości. W zamian za wpis do hipoteki, bank udziela kredytobiorcy finansowania, najczęściej do wysokości maksymalnej ok. 80% wartości nieruchomości. Oprócz samego mieszkania, zabezpieczeniem może być również ziemia, na przykład w postaci działki budowlanej.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania z kredytem hipotecznym

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.