kredyt pod hipotekę
31 sierpnia 2021

Kredyt pod zastaw mieszkania lub domu jest jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu wymarzonej nieruchomości lub pozyskania środków na inne cele. To korzystna opcja, ale żeby móc z niej skorzystać należy spełnić najważniejszy warunek – trzeba już być właścicielem nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem nowego kredytu. Czym jest kredyt pod zastaw domu lub mieszkania? Jak wnioskować o kredyt pod hipotekę? Podpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Zabezpieczenie kredytu – czyli właściwie co?

Kredyt pod zastaw mieszkania– czym jest?

Kiedy staramy się o finansowanie w banku, instytucja ocenia naszą zdolność kredytową. W zależności od tego, jakiej wysokości kredyt nad interesuje, bank może brać pod uwagę różne czynniki. Najważniejszym oczywiście są nasze zarobki. Jeżeli jednak zależy nam na pożyczeniu większej kwoty, bank może oczekiwać od nas dodatkowego zabezpieczenia. Może nim być właśnie nieruchomość, której jesteśmy właścicielem. W grę wchodzi mieszkanie lub dom, ale także grunty. Z tego powodu kredyt pod hipotekę to interesująca opcja dla osób, które posiadają nieruchomość i zależy im na uzyskaniu dogodnych warunków kredytowych.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania– co warto wiedzieć?

Jeżeli chcemy kupić nową nieruchomość, mieszkanie lub dom, a zakup chcemy sfinansować ze środków pozyskanych z banku, możemy wnioskować o kredyt hipoteczny. W tej opcji kredytobiorca kupuje nieruchomość, ale hipoteka ustanowiona na rzecz banku zabezpiecza roszczenia instytucji dotyczące środków z kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny pod zastaw domu lub mieszkania nie jest tym samym produktem finansowym co kredyt hipoteczny. W przypadku opcji jaką jest kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania zabezpieczeniem także jest nieruchomość, ale cel na jaki przeznaczymy środki z banku nie muszą być przeznaczone na zakup kolejnej nieruchomości. Kredyt hipoteczny pod zastaw domu lub mieszkania może być przeznaczony na inne cele. Z tego powodu jest to produkt bardziej uniwersalny i elastyczny, co sprawia, że bywa alternatywą dla kredytów gotówkowych. Kredytobiorcy decydujący się na taka opcję kredytu mogą przeznaczyć środki np. na zakup drogiego sprzętu lub wyposażenie domu. 

Co jest ważne, jeżeli decydujemy się na kredyt pod hipotekę? Przede wszystkim musimy mieć dokumenty potwierdzające własność nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem. Poza tym bank i tak zweryfikuje naszą zdolność kredytową, ponieważ z perspektywy instytucji jest ważne, żebyśmy mogli terminowo spłacać kolejne raty zobowiązania.

Chcesz poznać szczegóły kredytu pod hipotekę?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Kredyt a pożyczka pod zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw mieszkania czy kredyt pod zastaw mieszkania – jak już wspomnieliśmy – to zupełnie inny produkt bankowy niż kredyt hipoteczny, który jest kredytem celowym, czyli udzielanym tylko na zakup lub budowę.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości lub pożyczka pod zastaw mieszkania nie oznacza, że środki z banku musimy przeznaczyć koniecznie na zakup nieruchomości. W tym wypadku cel pożyczki może być dowolny, podobnie jak dzieje się w przypadku kredytów gotówkowych. Z drugiej strony to specyficzny rodzaj pożyczki, ponieważ jej zabezpieczeniem jest nieruchomość, która jest naszą własnością. Pożyczka pod zastaw nieruchomości oznacza, że roszczenie banku zostaje wpisane w księgę wieczystą naszej nieruchomości. W zamian za wpis do hipoteki bank udziela kredytobiorcy finansowania, najczęściej do wysokości maksymalnej ok. 80% wartości nieruchomości.  Oprócz samego mieszkania zabezpieczeniem może być także ziemia np. w postaci działki budowlanej.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania z kredytem hipotecznym

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.