zwiększenie zdolności kredytowej
11 kwietnia 2019

Zdolność kredytowa to rzecz, nad którą możesz popracować i sprawić, że uda Ci się wziąć kredyt hipoteczny na lepszych warunkach niż myślisz. Zdolność kredytowa to wiadomość dla banku, że jesteś wiarygodnym partnerem, który wywiąże się ze swoich zobowiązań. Istnieją sprawdzone sposoby, aby zbudować dobrą zdolność kredytową. Zobacz 10 wskazówek:

Bank przed udzieleniem finansowania na zakup nieruchomości bada przede wszystkim zdolność kredytową i robi to niezwykle dokładnie. Sprawdza w ten sposób, czy dochód kredytobiorcy pozwala na regulowanie jego bieżących zobowiązań po podwyższeniu o kwotę kredytu hipotecznego. W swojej polityce kredytowej kieruje się własnymi kryteriami, jednak jedno jest pewne: Twoje możliwości zostaną zweryfikowane na wszystkie możliwe strony. Jeśli masz zbyt małą zdolność kredytową, można skorzystać z wiedzy ekspertów i sprawić, żeby bank postrzegał Cię w lepszym świetle. Oto, co możesz zrobić, aby podnieść zdolność kredytową i dostać kredyt na kwotę, jakiej potrzebujesz.

Zobacz też: DTI – ważny wskaźnik przy określaniu zdolności kredytowej

Zamknij lub zmniejsz limity w koncie i kartach kredytowych

Posiadane limity w koncie i na kartach kredytowych obniżają Twoją zdolność kredytową. Nie ma przy tym znaczenia, że z nich nie korzystasz, bo bank uważa, że w każdej chwili możesz, a wtedy Twoje zobowiązania wzrosną. Pozbycie się ich na kilka miesięcy przed wzięciem kredytu hipotecznego jest dobrym rozwiązaniem, dlatego warto się nad tym zastanowić, tym bardziej, jeśli nie są Ci potrzebne.

Spłać te kredyty, które możesz

Oddać bankom wszystko, co ich, to byłoby coś. Nie każdy jednak ma tak komfortową sytuację. Możesz jednak spróbować spłacić choć część z posiadanych zobowiązań i tym samym podnieść swoją zdolność kredytową.

Dobierz bank, który najlepiej wyliczy Twój dochód

Każdy bank – czy to Ci się podoba czy nie – samodzielnie decyduje o tym komu i jaki kredyt hipoteczny przyznać. Jedne z nich podchodzą do tematu bardziej restrykcyjnie, inne są mniej asekuracyjne. Niezależny ekspert finansowy pomoże wskazać ten właściwy, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

Chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Każdy dochód się liczy…

… ale ten nielegalny odpada, warto więc posiadać udokumentowane źródło dochodu. Jednak może po pracy gdzieś dorabiasz, masz dodatkową działalność albo wynajmujesz mieszkanie po babci? Te pieniądze mogą zauważalnie zwiększyć Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj więc, aby wspomnieć o tym swojemu konsultantowi finansowemu.

Chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Dobierz bank, który zrozumie, że żyjesz w nieformalnym związku

Jeśli żyjesz w związku, jaki nie jest usankcjonowany prawnie, to nie ogranicza Cię w Twoich planach związanych z kredytem hipotecznym. Wspólnie z ekspertem finansowym bez wątpienia znajdziecie bank, który daje możliwość wzięcia takiej pożyczki parom, niebędącym w związku małżeńskim.

Płać podatki, szczególnie prowadząc firmę

Mówiąc wprost, nie generuj sztucznych kosztów, bo bank niestety nie doceni Twojej kreatywnej księgowości i weźmie pod uwagę wyłącznie Twój dochód, a nie przychód.

Poproś o pomoc kogoś bliskiego

Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca, zawsze możesz poprosić kogoś bliskiego, żeby za Ciebie poręczył. Wspólnymi siłami zapewne sprostacie wymaganiom stawianym przez banki w kontekście kredytu hipotecznego.

Weź nadgodziny

Jeśli właśnie teraz nie możesz zmienić pracy na lepiej płatną, to może rozwiązaniem będzie wzięcie nadgodzin. Każdy dodatkowy dochód ma znaczenie, ponieważ bank oblicza Twoją zdolność uśredniając zarobki z ostatnich kilku miesięcy. Warto też mieć więcej środków, w związku z czekającym Cię urządzaniem mieszkania.

Zrezygnuj z ulgi na dziecko

Warto rozważyć dalsze korzystanie z ulgi na dziecko, jeśli ono już studiuje i pracuje jednocześnie. Adnotacja o uldze w zeznaniu rocznym spowoduje, że bank obniży zdolność kredytową nawet wtedy, gdy Twoja pociecha utrzymuje się sama.

Poproś o podwyżkę

Moment, w których przystępujesz do wzięcia kredytu hipotecznego to także dobry czas, żeby porozmawiać z przełożonym o podwyżce. Pamiętaj, żeby tym tematem zająć się najlepiej kilka miesięcy przed oceną Twojej zdolności kredytowej.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.