zabezpieczenie kredytu- czyli właściwie co?
4 listopada 2020

Udzielanie kredytów to jeden z głównych filarów działalności banków i uzyskiwania przez nie dochodów. Dlatego każdy z nich skrupulatnie weryfikuje potencjalnych kredytobiorców. Sprawdza ich aktualną sytuację finansową oraz ocenia zdolność do regulowania comiesięcznych rat. Zabezpieczenie kredytu hipotecznego zmniejsza ryzyko banku związane z niespłacaniem zobowiązania przez osobę, której udzielone zostało wsparcie finansowe na zakup mieszkania lub domu. Warto wiedzieć, że jego posiadanie jest także korzystne dla osoby nabywającej nieruchomość – może ona liczyć na kredyt na lepszych warunkach. Rozpoczynasz proces ubiegania się o fundusze z banku? Sprawdź, co może stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego!

Zobacz też: Jak obniżyć wysokość miesięcznej raty kredytu?

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego – różne opcje

Decydując się na zakup nowego lokum ze wsparciem finansowym banku powinieneś mieć świadomość na temat paru aspektów. Pierwszym z nich jest to, że z każdym nowym kredytobiorcą ustala on właściwe zabezpieczenie hipoteczne. Jest ono uzależnione zarówno od wartości przyszłego własnego „M” lub posesji, wysokości wnioskowanej kwoty kredytu oraz długości okresu jego spłaty, jak i indywidualnej zdolności kredytowej.

Zabezpieczenie kredytu może m. in. stanowić:

 • hipoteka na nieruchomości – stosowana przede wszystkim przy kredytach mieszkaniowych. Co ciekawe, docelowe zabezpieczenie hipoteczne stanowi wpis hipoteki do księgi wieczystej danej nieruchomości. Na jego podstawie bank może dochodzić swoich praw względem mieszkania lub domu, nawet gdy zmieni się jego właściciel;
 • posiadana przez kredytobiorcę rzecz. W praktyce oznacza ona zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną niż nabywana nieruchomością lub dobrami, którymi rozporządza osoba wnioskująca o fundusze z banku;
 • majątek osoby trzeciej – zabezpieczenie rzeczowe, które charakteryzuje się tym, że pełna odpowiedzialność za uregulowanie należności przechodzi na barki innej osoby niż kredytobiorca, a zabezpieczenie kredytu stanowi jej własność. Należy wiedzieć, że w tym przypadku nie ma znaczenia, czy poprosisz o pomoc kogoś z rodziny, przyjaciół czy znajomego. Liczy się wyrażenie zgody na obciążenie dóbr hipoteką przez ich właściciela.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Jakie korzyści daje jego posiadanie

W procesie ubiegania się o wsparcie finansowe banku na zakup mieszkania lub domu bardzo ważną rolę odgrywa analiza zgromadzonych przez potencjalnego kredytobiorcę oszczędności. Duże znaczenie ma również ilość posiadanych już przez niego nieruchomości. Ma ona wpływ na ocenę zdolności i wiarygodności kredytowej.

Jeśli planujesz wzięcie kredytu hipotecznego na budowę domu, powinieneś mieć świadomość, że banki nie wymagają wkładu własnego, rozumianego jako gotówka, gdy posiada się odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Przykładowo, dysponując działką, możesz zaciągnąć zobowiązanie na budowę nieruchomości na jej terenie, bez posiadania kapitału. Ponadto, zabezpieczenie kredytu hipotecznego wpływa na ostateczne koszty zaciągnięcia zobowiązania. Są one uzależnione m.in. od określenia poziomu ryzyka kredytowego dla banku. Dodatkowe zabezpieczenia pozytywnie wpływają na oferty banków – im wyższe zabezpieczenie, tym lepsze warunki kredytu.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Rozważasz różne formy zabezpieczenia kredytu i nie wiesz, którą wybrać. Skontaktuj się z ekspertem finansowym mFinanse.

Zobacz też: Refinansowanie kredytu hipotecznego – przeniesienie

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.