ubezpieczenie mieszkania z kredytem hipotecznym
18 marca 2021

Ubezpieczenie mieszkania powinno być na górze listy ważnych kwestii związanych z naszym wymarzonym „M”. Każdy z nas w urządzenie i wyposażenie swojego mieszkania wkłada dużo energii i poświęca temu dużo czasu. Często toczymy intensywne dyskusje z domownikami na temat wielkości i koloru płytek w łazience, a wybór kanapy do salonu jest poprzedzony wieloma wizytami w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Warto zadbać o to, żeby nasze mieszkanie nie tylko pięknie urządzone, ale przede wszystkim bezpieczne i je ubezpieczyć. Jeżeli zakup finansowaliśmy z kredytu hipotecznego, naszym obowiązkiem zapisanym w umowie kredytowej jest ubezpieczenie mieszkania. Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Zobacz też: Kredyt hipoteczny – co to jest?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Umowa na kredyt hipoteczny wymienia jako obowiązek kredytobiorcy ubezpieczenie mieszkania. Na co zwrócić uwagę czytając te zapisy? Bank w umowie nie wskazuje ubezpieczyciela u którego kredytobiorca ma ubezpieczyć nieruchomość. Mamy w tym obszarze dowolność i możemy skorzystać z usług tej firmy, której oferta najbardziej nam odpowiada. Jednocześnie bank zapewne zaproponuje tam także możliwość wykupienia ubezpieczenia mieszkania w firmie ubezpieczeniowej z którą współpracuje. Kredytobiorca ma tu dowolność w podejmowaniu decyzji, po przeanalizowaniu kosztów oraz formalności związanych z tymi opcjami można wybrać tę, która bardziej nam odpowiada.

Najczęściej bank wskazuje, co powinna zawierać polisa na ubezpieczenie domu. Na co zwrócić uwagę, aby ten dokument był dla banku ważny? Polisa musi zawierać potwierdzenie ochrony nieruchomości przed ogniem oraz innymi zdarzeniami losowymi w zakresie co najmniej uszkodzenia i zniszczenia nieruchomości. Najczęściej banki nie są bardzo wymagające i konieczne jest tylko podstawowe ubezpieczenie mieszkania. Co obejmuje przede wszystkim pożar, zalanie lub inne naturalne zdarzenia. 

Co jeszcze jest ważne, kiedy decydujemy się na ubezpieczenie domu. Na co zwrócić uwagę analizując polisę od ubezpieczyciela? Bank w umowie kredytowej określa minimalną kwotę, na jaką powinno być zawarte ubezpieczenie. Jest to zazwyczaj kwota na jaką zostało wycenione mieszkanie.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Ubezpieczenie mieszkania z kredytem hipotecznym – cesja na rzecz banku

Nieruchomość, którą kupujemy z wykorzystaniem środków w kredytu hipotecznego, jest zabezpieczeniem banku na wypadek gdybyśmy z jakiegoś powodu nie mogli spłacić zobowiązania. Bank zabezpiecza się także na wypadek, gdyby to zabezpieczenie uległo zniszczeniu. Z tego powodu w polisie występuje cesja na rzecz banku ubezpieczenia mieszkania. Co obejmuje takie przekazanie praw do ubezpieczenia? Oznacza to, ze w przypadku gdyby nieruchomość uległa zniszczeniu to bank otrzyma od ubezpieczyciela środki z polisy.

Bank będzie od nas wymagał, aby przez cały czas obowiązywania umowy zawarta była polisa na ubezpieczenie mieszkania. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Polisa ubezpieczeniowa zawierana jest najczęściej na okres jednego roku, dlatego należy pamiętać, żeby każdorazowo nową polisę dostarczyć do banku jako potwierdzenie wywiązywania się z obowiązków kredytobiorcy.

Zobacz też: Cesja – jakie ma znaczenie przy kredycie hipotecznym?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.