kredyt hipoteczny- co to jest?
31 sierpnia 2021

Jeżeli chcesz kupić nieruchomość, a nie masz wystarczająco dużo środków, na pewno spotkasz się z produktem bankowym jakim jest kredyt hipoteczny. Chociaż o tym rodzaju kredytów mówi się dużo, warto przyjrzeć im się bliżej. Co to jest kredyt hipoteczny? Od czego zaczyna się wnioskowanie o kredyt hipoteczny? Definicja i zastosowanie omawiane przez ekspertów mFinanse. 

Zobacz też: Rynek nieruchomości – prognozy na 2022 rok

Kredyt hipoteczny – definicja

Kredyt hipoteczny dla wielu jest jednym z najpoważniejszych zobowiązań finansowych, jakie podejmują w życiu. Najczęściej to zobowiązanie, które zostaje z nami na wiele lat. W skrócie zaciągnięcie kredytu hipotecznego oznacza, że bank udziela finansowania na zakup mieszkania lub budowę domu. Zanim jednak zaczniemy wnioskować do banku o finansowanie, warto dowiedzieć się co to jest kredyt hipoteczny.

Czy w przepisach znajdziemy informację, czym właściwie jest umowa o kredyt hipoteczny? Definicja prawna tego produktu bankowego znajduje się w ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.* Według zapisów ustawy przez umowę o kredyt hipoteczny rozumie się umowę, w ramach której kredytodawca udziela konsumentowi kredytu lub daje mu przyrzeczenie udzielenia kredytu zabezpieczonego hipoteką przeznaczonego na sfinansowanie nabycia prawa własności budynku lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa własności gruntu.

Czyli, jak wskazuje definicja, kredyt hipoteczny oznacza, że bank udziela finansowania np. na zakup mieszkania, a zabezpieczeniem wierzytelności jest nieruchomość, na którą ten kredyt został udzielony. Jeżeli kredytobiorca nie wywiązuje się z terminowej spłaty zobowiązania wobec banku, instytucja może tę nieruchomość przejąć.   

Co to znaczy, że jest on celowy?

Kredyt hipoteczny jest specyficznym produktem finansowym, ponieważ jest kredytem celowym i długoterminowym, a jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości na rzecz banku.

Kredyt hipoteczny – co to znaczy, że jest celowy? Celowość kredytu oznacza, że bank udziela finansowania na zakup mieszkania lub budowę domu.  Środki nie mogą być przeznaczone na inny cel. Czyli nie możemy kredytu hipotecznego wydać np. na zakup samochodu, czy w inny dowolny sposób, tak jak w przypadku kredytu gotówkowego. Pieniądze muszą być przeznaczone na zakup nieruchomości. Stąd też przy składaniu wniosku o takie finansowanie, bank wymaga operatu szacunkowego, czyli określenia, ile dokładnie jest warta nieruchomość, którą chcemy kupić.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości i chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego na początek bank zweryfikuje kilka ważnych kwestii.

Przede wszystkim twoją zdolność kredytową, czyli czy będziesz w mógł terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Banki biorą tu pod uwagę:

 • Wysokość wkładu własnego – powinno to być 20% wartości nieruchomości, którą chcesz nabyć. Wśród ofert banków cały czas funkcjonują takie, w których wkład własny może być na poziomie 10%. Wiążą się one jednak z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wkładu własnego – przeczytaj tekst na naszym blogu.

 • Miesięczny dochód – ile zarabiasz i czy twoje dochody są stabilne.  Czy terminowo i bez opóźnień będziesz mógł spłacać comiesięczne raty.
 • Formę zatrudnienia – czy jesteś zatrudniony np. na podstawie umowy o pracę, czy na innej podstawie.

Czy można wziąć kredyt na umowę zlecenie – czytaj na naszym blogu.

 • Finansowe zobowiązania i inne kredyty – czy spłacasz obecnie kredyty oraz czy w przeszłości terminowo wywiązywałeś się ze zobowiązań
 • Liczbę osób w gospodarstwie domowym – w tym, czy kredyt hipoteczny zaciągasz samodzielnie, czy np. ze współmałżonkiem
 • Kwotę kredytu o jaką wnioskujesz oraz czas spłaty

Interesuje Cię zakup nieruchomości? Nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z ekspertem kredytowym mFinanse, który będzie cię wspierał w trakcie całego procesu wnioskowania o finansowanie.

*Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.