kredyt na zakup ziemi - jaki wybrać?
23 kwietnia 2021

Kredyt na zakup ziemi, a szczególnie kredyt na zakup ziemi rolnej to temat ważny nie tylko dla rolników. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego każdy, nawet jeśli nie jest rolnikiem, może nabyć ziemię. Ograniczenia powstają jednak wtedy, kiedy zaczynamy zagłębiać się w przepisy dotyczące tego, ile ziemi można kupić. Dotyczy to szczególnie osób, które nie są rolnikami. Jeszcze ważniejsze pytanie brzmi, jak taki zakup sfinansować, jeśli nie posiadamy wystarczających oszczędności? Podpowiadamy. 

Zobacz też: Domy bez pozwolenia. Co zmienił Nowy Ład? 

Kredyt na zakup ziemi – od czego zacząć?

W przypadku osób, które myślą o wzięciu kredytu na zakup działki rolnej, kluczowe jest to, czy ubiegający się o kredyt jest rolnikiem. Tylko rolnik indywidualny może być nabywcą nieruchomości rolnej. Warto jednak wiedzieć, że od tej zasady ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje kilka wyjątków. 

Według przepisów prawa, rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym albo dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia nie może przekraczać 300 hektarów. Rolnik powinien posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której położone są nieruchomości wchodzące w skład jego gospodarstwa. Posiadanie kwalifikacji rolniczych można potwierdzić za pomocą odpowiedniego wykształcenia kierunkowego danej osoby lub długoletniego stażu pracy w rolnictwie. W tym drugim przypadku, rolnik powinien podlegać pod ubezpieczenie społeczne rolników. 

Kredyt na działkę rolną – ograniczenia dla osób, które nie są rolnikami

Osoby niebędące rolnikami także mogą nabywać ziemię rolną, ale w tym przypadku ustawodawca znacząco ograniczył areały, jakie są dla nich dostępne bez dodatkowych warunków. Mogą one nabyć tylko nieruchomości spełniające poniższe kryteria dotyczące powierzchni. 

 • Poniżej 0,3 hektara – bez żadnych dodatkowych warunków.
  • Od 30 arów do 99,99 arów – zakup możliwy w przypadku, gdy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie skorzysta z prawa pierwokupu.
  • 1 hektar i większe – w przypadku, gdy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udzieli zgody na jej zakup. 
  •  Do 0,5 hektara zabudowana wybudowanym przed 31.04.2016 roku budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem gospodarczym – w ramach obszaru do 0,5 hektara możliwość kupna poza działką z budynkami także gruntów przyległych. Umożliwiają one właściwe wykorzystanie budynku i uprawę przydomowego ogródka, jeżeli te grunty tworzą zorganizowaną całość gospodarczą i nie są wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. 

Chcesz kupić ziemię pod dom?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Kredyt dla rolników na zakup ziemi rolnej – dostępne opcje finansowania 

Kredyt na zakup ziemi dla wielu oznacza np. możliwość rozwoju już istniejącego gospodarstwa. W zależności od tego, jak dużą inwestycję planujemy i jak duży kawałek ziemi chcemy nabyć możemy wykorzystać kredyt na zakup ziemi rolnej w postaci kredytu gotówkowego, hipotecznego lub preferencyjnego. Czym różnią się te opcje kredytu na zakup gospodarstwa rolnego? Kredyt gotówkowy ma tę przewagę nad innymi opcjami finansowania, że możemy przeznaczyć go na dowolny cel.

Jeśli zatem oprócz zakupu ziemi część środków chcemy przeznaczyć na inne potrzeby, w przypadku kredytu gotówkowego możemy to zrobić bez przeszkód. Zaletą tego rozwiązania jest dosyć szybka i łatwa procedura wnioskowania o finansowanie. Wadą jest to, że w przypadku, gdy potrzebujemy dużej kwoty, oprocentowanie kredytu gotówkowego jest dużo mniej atrakcyjne niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny na działkę rolną 

Kredyt na zakup ziemi rolnej lub kredyt na zakup gospodarstwa rolnego w postaci kredytu hipotecznego to atrakcyjne rozwiązanie. Warto jednak przyjrzeć się, przed jego zaciągnięciem, dostępnym ofertom i skorzystać ze wsparcia ekspertów kredytowych mFinanse. Dlaczego takie wsparcie może być cenne? Nie każdy bank udziela finansowania w postaci kredytu hipotecznego na zakup ziemi rolnej. Często dodatkowym wymogiem jest to, żeby na takiej ziemi w przyszłości został wybudowany budynek mieszkalny. Wybudowanie domu na ziemi, którą planujemy nabyć, może nie być możliwe, jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiej opcji. Bez nieruchomości, sama ziemia, nie zawsze jest wystarczającym zabezpieczeniem dla banku.

Kredyt preferencyjny na zakup ziemi

Najchętniej wybieraną opcją kredytu na zakup ziemi rolnej są kredyty preferencyjne. Co to takiego? To kredyty, do których dopłaca Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa (ARiMR). W zależności od tego, czy rozpoczynamy działalność w rolnictwie, czy zakup ziemi jest częścią planu rozwoju już istniejącego gospodarstwa, kredyty preferencyjne ARiMR mogą obejmować dopłaty do kapitału lub dopłaty do oprocentowania. Aktualne szczegóły dotyczące preferencyjnych warunków kredytowania przez ARiMR można zweryfikować na stronie internetowej Agencji. Również nie każdy bank posiada w ofercie kredyty preferencyjne. Z tego powodu przy wyborze tej opcji finansowania warto skorzystać z wiedzy eksperta mFinanse. Wspiera on kredytobiorcę w całym procesie ubiegania się o kredyt za zakup ziemi rolnej.

Zobacz też: Najlepszy kredyt hipoteczny – Tłumaczy ekspert mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.