kredyt preferencyjny - czyli jaki?
4 stycznia 2021

Kredyt preferencyjny to produkt bankowy wyróżniający się lepszymi warunkami oraz tym, że część kosztów z nim związanych weźmie na siebie Skarb Państwa. Jest on udzielany w ramach dostępnych programów oraz skierowany do osób realizujących istotne społecznie interesy. Warto jednak wiedzieć, że coraz więcej klientów banków ma możliwość skorzystania z tego rodzaju oferty. Kredyt preferencyjny – co to dokładnie jest i czy masz szanse z niego skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!  

Zobacz też: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Dla kogo? Wady i zalety obu rozwiązań 

Kredyt preferencyjny – co to jest za produkt

Kredyty preferencyjne to zobowiązania finansowe, w których część spłaty bierze na siebie wybrany organ administracji państwowej. Mogą to być różne podmioty w zależności od tego, kto oraz na jakich warunkach zaciąga kredyt. Jego część zwykle reguluje się ze środków Skarbu Państwa – jednak nie zawsze. Warto wiedzieć, że kredyt preferencyjny jest produktem bankowym, ale zarazem instrumentem polityki gospodarczej naszego kraju.

Produkt ten został stworzony po to, by ułatwić przyszłemu kredytobiorcy osiągnięcie celu, do którego niezbędne są pieniądze pochodzące z zewnętrznego źródła finansowania. Osoby, które mogą otrzymać kredyty preferencyjne, są z różnych przyczyn ważne dla interesu społecznego państwa, np. przedsiębiorcy lub rolnicy.

Niekiedy wsparcie przyjmuje formę wyjątkowo niskiego oprocentowania, długich okresów spłaty czy znacznie wyższych kwot udzielanych kredytów.

Zastanawiasz się nad zakupem domu lub mieszkania?

Dowiedz się na bezpłatnym spotkaniu z ekspertem jaki kredyt wybrać

Kredyty preferencyjne i ich rodzaje. Kto się może się o nie ubiegać?

Rodzaje kredytu preferencyjnego można podzielić ze względu na grupę docelową, która może się o nie starać lub ze względu na cel finansowania. Do najbardziej znanych kredytów preferencyjnych należą:

 • studenckie – przeznaczone są dla studentów, którzy nie ukończyli 30. roku życia oraz doktorantów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Warunkiem ich otrzymania są również uzyskiwane przychody nie przekraczające 3000 zł na osobę. Wniosek może złożyć również osoba dopiero ubiegająca się o przyjęcie na studia. Jednak fundusze zostaną wypłacone, po rozpoczęciu nauki;
 • właściciele domów jednorodzinnych na zakup fotowoltaiki oraz wymianę pieców ­– program ten ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie ilości emitowanych gazów cieplarnianych. Kieruje się go głównie do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych;
 • dla rolników – warunki stawiane osobom starającym się o ten rodzaj wsparcia określa ARiMR – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach wybranej linii pożyczkowej. Pozyskane środki finansowe można przeznaczyć na np. zakup ziemi rolnej. Należy jednak pamiętać, że musi ona spełniać wymagania określone w przepisach prawnych związanych z programami rozwoju wsi.
 • dla przedsiębiorców – w tym przypadku w zależności od konkretnego programu wymagania konieczne do spełnienia mogą się różnić. Często udzielane są w ramach programów unijnych. Dopłaty często uzależniają się od okresu działania organizacji na rynku lub maksymalnej liczby pracowników. Wymogiem może być również chęć wdrożenia nowej technologii lub procesu, który ma usprawnić firmę. Ostatnio pojawiła się również możliwość skorzystania z takiego rodzaju wsparcia, gdy firma notuje straty. Ma to poprawić funkcjonowanie podmiotów z różnych branż.

Są to jednak tylko niektóre rodzaje tego produktu.  Warto sprawdzać na bieżąco, czy wybrany kredyt preferencyjny wciąż jest jeszcze dostępny.

Kredyty preferencyjne to zdecydowanie oferty, którymi warto się zainteresować. Spełniając warunki wybranych programów, masz szansę na znaczne obniżenie kosztów, z którymi wiąże się Twoja inwestycja. Już teraz skorzystaj ze wsparcia ekspertów mFinanse i wybierz optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Zobacz też: Mieszkanie dla młodych 2022 – jakie warunki trzeba spełnić?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.