nowy ład domy
21 marca 2022

Program rządowy Nowy Ład przyniósł wiele zmian podatkowych, ale też m.in. możliwość budowy domu bez pozwolenia do 70 m2. Uproszczone przepisy weszły w życie na początku 2022 roku i powinny być przedmiotem zainteresowania każdego, komu marzy się niewielka nieruchomość z własną posesją. Przeanalizowaliśmy, jakie przyniosły one zmiany i co trzeba wiedzieć budując dziś dom na zgłoszenie. 

Domy do 70 m2 – Nowy Ład i jego główne skutki dla budujących 

Do niedawna bez pozwolenia można było budować jedynie domy o powierzchni do 35 m2. Takie budynki mają zwykle charakter sezonowy, choć nie brakowało osób, które po ich wybudowaniu składały wniosek o zmianę przeznaczenia nieruchomości. W ten sposób mogły nieco ograniczyć koszty budowy domu i skrócić czas jej realizacji. Dzięki Nowemu Ładowi nadal będzie to możliwe, ale dodatkowo również w przypadku znacznie większych nieruchomości. Po zmianie przepisów możliwa stała się budowa domu bez pozwolenia, którego metraż sięga nawet 70 m2. 

Jedną ze zmian jakie przyniósł Nowy Ład jest możliwość budowania domów do 70 m2 bez pozwolenia.    

Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę – co to właściwie oznacza? 

Pod pojęciem domy bez pozwolenia, czy też domy na zgłoszenie, kryje się możliwość postawienia nieruchomości przy zastosowaniu uproszczonych procedur. W tym wypadku nie trzeba ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę, nie jest również konieczne ustanawianie kierownika budowy ani prowadzenie jej dziennika. 

Aby móc postawić dom na zgłoszenie, trzeba jednak spełnić pewne warunki oraz dopełnić określonych formalności. Jeśli chodzi o te pierwsze, to przede wszystkim należy być właścicielem działki, na której ma stanąć nieruchomość. Ponadto jej budowa musi być oczywiście zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – w razie potrzeby konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. 

Zgodnie z nowymi przepisami, dom bez pozwolenia może mieć powierzchnię wynoszącą do 70 m2, przy czym na każdych 500 m2 działki można postawić maksymalnie jeden taki budynek. Poza tym musi być on wolnostojący i nie może posiadać więcej niż dwóch kondygnacji. Do tego wymagane jest, aby był wniesiony w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, co oznacza, że w ten sposób nie można zrealizować np. inwestycji pod wynajem. 

Zobacz też: Nowy Ład a mieszkania i budowa domu – co się zmienia? 

Planujesz budowę domu?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Dom na zgłoszenie do 70 m2 – jakich formalności trzeba dopełnić? 

Budowa domu bez pozwolenia jest prostsza niż w przypadku standardowej procedury, ale to nie jest tak, że nie wiąże się z żadnymi formalnościami. Przede wszystkim taką inwestycję trzeba zgłosić, dopełniając przy tym odpowiednich wymagań dokumentacyjnych. 

Zgłoszenia budowy domu należy dokonać w urzędzie miasta lub w miejscowym starostwie, w wydziale architektoniczno-budowlanym. W tym celu można też skorzystać z rządowej strony: e-budownictwo.gunb.gov.pl, która jest przeznaczona do składania rozmaitych wniosków w procesie budowlanym.  

Do zgłoszenia domu należy dołączyć projekt budowlany i dodatkowe wymagane dokumenty. Do tych ostatnich zaliczają się oświadczenia, które potwierdzają, że: dokumentacja jest kompletna, budowany dom ma zaspokoić własne cele mieszkaniowe, inwestor bierze na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową (chyba, że ustanowi kierownika budowy). 

Ponadto wymagane jest zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Należy je złożyć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego właściwym ze względu na lokalizację inwestycji, albo w wojewódzkim inspektoracie nadzoru budowlanego. 

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia? 

Osoby zainteresowane budową domu na zgłoszenie nie są skazane na finansowanie nieruchomości wyłącznie własnym środkami. W tej sytuacji mogą skorzystać z kredytu hipotecznego, niemniej trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie banki dają taką możliwość. Część z nich jeszcze nie rozstrzygnęła m.in. tego, jak podejść do kwestii zabezpieczenia kredytu na nieruchomości, która ma zostać wybudowana bez nadzoru kierownika budowy. 

Warto pamiętać, że kredyt na dom bez pozwolenia wiąże się z podobnymi wymaganiami, co kredyt przyznawany na budowę domu z pozwoleniem. Także i w tym wypadku wymagane jest posiadanie zdolności kredytowej, wkładu własnego i ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości. Poza tym również i tutaj, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, będzie można skorzystać z innego rozwiązania, jakie wprowadzono w ramach Nowego Ładu – kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.  

Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości skorzystania z programu rządowego lub dowiedzieć się, w których bankach możliwy jest kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia, najlepiej jest skontaktować się z pośrednikiem kredytowym. 

Zobacz też: Najlepszy kredyt hipoteczny – Tłumaczy ekspert mFinanse 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.