kredyt inwestycyjny
5 grudnia 2022

Rozwój przedsiębiorstwa wymaga nakładów finansowych, często bardzo dużych. Rozbudowa linii produkcyjnej, zakup nowych maszyn, wymiana samochodów – na to wszystko potrzebne są ogromne środki. Większość firm nie dysponuje pieniędzmi, które umożliwiłyby realizacją tego rodzaju przedsięwzięć. Wtedy rozwiązaniem jest kredyt inwestycyjny. Co to jest kredyt inwestycyjny i jak można go otrzymać?

Kredyt inwestycyjny – co to jest?

Kredyt inwestycyjny jest skierowany do osób, które prowadzą działalność gospodarczą. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą inwestować w rozwój przedsiębiorstwa, ale nie dysponują odpowiednimi środkami. Zgodnie z przepisami prawa bankowego, tego rodzaju kredyt można przeznaczyć, przede wszystkim, na wszelkiego rodzaju inwestycje, które mają na celu powiększenie, modernizację lub odtworzenie majątku trwałego.

Firmy mogą ubiegać się o kredyt inwestycyjny już od pierwszego dnia działalności. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej będzie uzależnione od opracowania skutecznego biznesplanu.

 

Kredyt inwestycyjny to rodzaj zobowiązania finansowego, które ma charakter celowy. Oznacza to, że bank, przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu, musi wiedzieć, na co mają zostać przeznaczone środki. Kredyt inwestycyjny dla firm może być wypłacony w całości lub udzielany w transzach.

Przeczytaj też: Kredyt dla małych firm – jakie są kredyty dla firm? 

Kredyt inwestycyjny dla firm – na co można go przeznaczyć?

Środki pozyskane w ramach kredytu inwestycyjnego dla firm można wykorzystać na rozwinięcie działalności gospodarczej. Potrzeby inwestycyjne przedsiębiorstw mogą być różne. Za pomocą tego rodzaju kredytu można sfinansować np.:

 • zakup nieruchomości,
 • zakup gruntów,
 • budowę lub rozbudowę nieruchomości firmy,
 • remont lub modernizację nieruchomości firmy,
 • zakup maszyn przemysłowych,
 • zakup licencji,

Jak wynika z powyższych przykładów, kredyt inwestycyjny dla firm można przeznaczyć również na zakup nieruchomości. W takim przypadku, konieczne będzie ustanowienie hipoteki, która będzie stanowić zabezpieczenie kredytu.

Kredyt inwestycyjny – jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?

Podstawą ubiegania się o kredyt inwestycyjny dla firm jest dobrze rozpisany biznesplan. To właśnie na podstawie tego dokumentu bank będzie oceniał, czy dana inwestycja przyniesie oczekiwane zyski i na tej podstawie ustali, z jakim ryzykiem wiąże się dla banku. Tym samym, warto przyłożyć się do stworzenia rzetelnego biznesplanu, bo to kluczowy dokument, od którego w dużej mierze zależy, jaką decyzję podejmie bank.

Chcesz wziąć kredyt na rozwój przedsiębiorstwa?

Porozmawiaj o kredycie inwestycyjnym z ekspertem mFinanse

Co, oprócz biznesplanu, będzie potrzebne do ubiegania się o kredyt inwestycyjny?

 • Dokumenty rejestrowe firmy (np. wypis z KRS, umowa spółki, zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczych).
 • Dokumenty finansowe firmy (np. deklaracja PIT, zeznanie o wysokości uzyskanych przychodów, rachunek zysków i strat).
 • Dokumenty dodatkowe (np. wyciąg z konta firmowego, dokumenty formalno-prawne przedsiębiorstwa).

Dostarczenie wspomnianych dokumentów jest konieczne, by bank mógł ustalić, jaka jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – z jakim ryzykiem wiąże się udzielenie kredytu inwestycyjnego.

Kredyt inwestycyjny – ile wynosi oprocentowanie?

Kredyt inwestycyjny dla firm, podobnie jak innego rodzaju kredyty, podlega oprocentowaniu. Wysokość oprocentowania najczęściej jest uzależniona od stawki WIBOR i marży. Wysokość oprocentowania jest ustalana przez bank indywidualnie, w odniesieniu do konkretnej firmy i warunków kredytu.

Trzeba przy tym pamiętać, że oprocentowanie jest jedynie jedną z wielu składowych kosztu kredytu. Na całkowity koszt kredytu składają się również: prowizja banku, ubezpieczenie lub opłata za rozpatrzenie wniosku. Porównując różne oferty kredytów inwestycyjnych, warto zwrócić uwagę na wszystkie wymienione elementy.

Przeczytaj też: Rok podatkowy w Polsce. Jak go obliczyć?

Kredyt inwestycyjny a wkład własny

Przy ubieganiu się o kredyt inwestycyjny, banki bardzo często wymagają wkładu własnego. Najczęściej jest to od 20% wartości inwestycji. Warto przy tym wspomnieć, że bank ma prawo kontrolować inwestycję. Szczególnie chodzi tu o przedsięwzięcia rozłożone w czasie, np. wieloetapowy remont czy budowa. W takich przypadkach, bank może sprawdzić, czy kolejne etapy przebiegają zgodnie z planem. Dzięki temu instytucja ma pewność, że warunki zapisane w umowie kredytowej nie zostały naruszone.

Opracowanie merytoryczne: Marta Ochmańska – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.