kredyt dla firm
16 września 2022

Przedsiębiorcy, którzy po dwóch latach pandemii liczyli na to, że ich zła passa w końcu się odmieni, musieli stawić czoła kolejnym wyzwaniom. 2022 rok przyniósł rosnącą inflację, a co za tym idzie – wzrost kosztów prowadzenia działalności. Nie bez znaczenia było też wprowadzenie licznych zmian podatkowych, które nastręczyły przedsiębiorcom wielu problemów. W takich warunkach, utrudnione jest nie tylko planowanie kolejnych inwestycji, ale też – coraz częściej – stawianie czoła niespodziewanym wydatkom. Jak sobie z nimi poradzić? Jedną z możliwości jest zaciągnięcie kredytu dla firm. 

Rodzaje kredytów dla firm 

Firmy najczęściej zaciągają kredyty z dwóch powodów: albo żeby pokryć bieżące (mniej lub bardziej spodziewane) zobowiązania, albo żeby rozwijać firmę. W zależności od celu zaciągnięcia zobowiązania finansowego, firma będzie miała możliwość wzięcia konkretnego rodzaju kredytu. Najczęściej spotykane są kredyty obrotowe i inwestycyjne, a także zobowiązania w formie odnawialnego limitu. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje kredytów dla małych firm?  

Kredyty obrotowe dla firm 

Kredyt obrotowy to zobowiązanie, które można przeznaczyć na bieżące wydatki firmy, czyli te związane z prowadzoną działalnością. Tego typu zobowiązania najczęściej mają charakter krótkoterminowy – są udzielane co najwyżej na rok. Kredyt obrotowy dla firm bardzo często jest udzielany na rachunku bieżącym, co oznacza, że na koncie tworzy się debet w wysokości pobranej pożyczki. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla samego przedsiębiorcy, który może w łatwy sposób pobrać pieniądze, a następnie przeznaczyć je na wybrany cel. Nie jest to jednak jedyna możliwość.  

Kredyty inwestycyjne dla małych firm

Przedsiębiorca, który chce utrzymać konkurencyjność swojej firmy na rynku, musi stale myśleć o jej rozwoju, do którego potrzebuje np. zakupu nowych maszyn, nieruchomości czy licencji. Jednak, żeby rozwój był w ogóle możliwy, potrzebny jest odpowiedni zastrzyk gotówki. Skąd ją wziąć? Jedną z możliwości sfinansowania rozwoju firmy jest kredyt inwestycyjny. Ten rodzaj zobowiązania można spłacać od kilku miesięcy do kilkunastu lat – wszystko zależy od wielkości pożyczonej kwoty. 

W przypadku kredytu inwestycyjnego, bank często wymaga zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki lub poręczenia wekslowego. Czasem też konieczne jest dysponowanie odpowiednim kapitałem na start, który trzeba przeznaczyć na wkład własny do inwestycji. 

Chcesz skonsultować z ekspertem finanse Twojej firmy?

Zamów bezpłatną rozmowę telefoniczną

Kredyty odnawialne dla firm 

Kredyt odnawialny, inaczej nazywany kredytem w koncie, kredytem rewolwingowym lub limitem odnawialnym to rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie środków finansowych na dowolny cel. Bank nie będzie sprawdzał, na co zostały wydane pieniądze. Tym samym, to dobry sposób na szybki przypływ gotówki zawsze wtedy, gdy firma będzie musiała zmierzyć się z nieprzewidzianymi wydatkami. Kredyt odnawialny jest bezpośrednio powiązany z rachunkiem firmowym i uruchamiany właśnie w ramach tego rachunku.  

Jak działa kredyt odnawialny? To kredyt, który powiększa saldo dostępnych na koncie środków o dodatkową kwotę. Przedsiębiorca może z tych pieniędzy skorzystać w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności są wykorzystywane środki, które zostały zgromadzone na rachunku, dopiero potem przyznana pula pożyczki. Odsetki są naliczane dopiero po wykorzystaniu kwoty kredytu odnawialnego. 

Na jaki kredyt dla małych firm się zdecydować? 

Podjęcie decyzji, który rodzaj kredytu najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnej firmy, może przysporzyć wielu problemów. Przede wszystkim, rodzaj kredytu warto dostosować do celu, który ma być za jego pomocą sfinansowany. To jednak nie wszystko. Trzeba również sprawdzić, jakie warunki musi spełnić firma, by skorzystać z konkretnego rodzaju finansowania. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje kredytów są skierowane do nowych przedsiębiorstw. Kluczowe w przypadku podjęcia decyzji przez bank będzie również to, jakiej wielkości przychody osiąga firma i jakie są jej comiesięczne wydatki. Pamiętaj, że w podjęciu decyzji finansowej mogą pomóc Ci eksperci mFinanse, którzy szczegółowo przedstawią każde z dostępnych rozwiązań. 

Opracowanie merytoryczne: Jarosław Bartosik – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.