kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy to w ogóle możliwe
15 października 2020
Kredyt Hipoteczny

Wiele – zwłaszcza młodych – osób, które chciałyby zamieszkać we własnych czterech kątach zastanawia się, czy mogą otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Eksperci mFinanse odpowiadają, że obecnie (stan na październik 2020 roku) wszystkie banki wymagają posiadania określonego kapitału, aby ubiegać się o kredyt na zakup nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę, że po miesiącach z zaostrzonymi politykami kredytowymi, od końca sierpnia 2020 roku widoczne jest rozluźnienie wymogów, w tym tego, ile trzeba mieć wkładu własnego na mieszkanie.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Aby otrzymać wsparcie finansowe banku i móc nabyć mieszkanie lub dom, konieczne jest pokrycie części jego wartości z własnej kieszeni. Na resztę kwoty można otrzymać kredyt. Bez wkładu własnego cały proces starania się o dodatkowe fundusze z banku niestety nie zakończy się dla Ciebie sukcesem.

Sprawdź, jak kształtują się wymogi banków oraz ile wkładu własnego na mieszkanie należy posiadać.

Minimalny wkład własny – zgodnie z rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego – wynosi 20% wartości nabywanej lub dopiero budowanej nieruchomości. Niektóre banki akceptują niższy wkład własny, na poziomie 10%. W związku z tym wymagają jednak dodatkowego ubezpieczenia, co wpływa na koszt kredytu.

Wiosną 2020 roku większość banków ustawiła wyższe, ponad 30-procentowe, progi wkładu własnego. Jeśli z tego powodu w tym czasie nie mogłeś sobie pozwolić na ubieganie się o kredyt na zakup własnego „M”, spróbuj teraz – banki zaczęły „odkręcać śruby”. Czołowi kredytodawcy wprowadzają nowe rozwiązania lub wracają do kryteriów sprzed lockdownu.

Brak oszczędności nie przekreśla szans na własne mieszkanie

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego rozumianego jako zgromadzone oszczędności? Rozwiązań jest kilka.

Przede wszystkim warto porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi. Wymagany przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny kapitał może stanowić darowizna od najbliższych. To rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy potencjalny kredytobiorca, nie tylko osoby młode zainteresowane zakupem pierwszego lokum.

Jeśli posiadasz już nieruchomość lub grunty, mogą one stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu. W takiej sytuacji bank nie wymaga wkładu własnego. Warto jednak wiedzieć, że wartość mieszkania, domu lub działki – wytypowanego na zabezpieczenie – musi być wyższa niż nieruchomości, której nabycie planujemy. Nie dotyczy to jednak działki, na której chcemy postawić dom ze wsparciem finansowym banku – może być ona wyceniana na niżą kwotę niż suma o jaką wnioskujemy.

Co więcej, część banków uznaje za wkład własny także środki odkładane w ramach trzeciego filaru, na indywidualnym koncie emerytalnym. Innym, często nie branym pod uwagę, rozwiązaniem jest możliwość pomniejszenia wkładu własnego o środki wpłacone deweloperowi.  W przypadku budowy domu o już poniesione koszty.

Kredyt bez wkładu własnego nadal wydaje Ci się przeszkodą nie do pokonania? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Pomoże Ci on wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, dopasowane do Twoich aktualnych możliwości finansowych.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami