kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy to w ogóle możliwe
15 października 2020

Wiele – zwłaszcza młodych – osób, które chciałyby zamieszkać we własnych czterech kątach zastanawia się, czy mogą otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Eksperci mFinanse odpowiadają, że obecnie (stan na maj 2022 roku) wszystkie banki wymagają posiadania określonego kapitału, aby ubiegać się o kredyt na zakup nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę, że po miesiącach z zaostrzonymi politykami kredytowymi, od jakiegoś czasu widoczne jest rozluźnienie wymogów, w tym tego, ile trzeba mieć wkładu własnego na mieszkanie. W związku z tym, że wprowadzane są systematyczne podwyżki stóp procentowych i rosną raty kredytów banki zmniejszają wymagany procent wkładu własnego, jednak im jest on większy tym na lepsze warunki kredytu możemy liczyć. 

Zobacz też: Mieszkanie dla młodych 2022 – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt hipoteczny – sposób na sfinansowanie nieruchomości 

Jednym ze sposobów sfinansowania nieruchomości jest zaciągnięcie na ten cel kredytu hipotecznego. To dobra opcja dla tych, którzy chcieliby posiadać swoje własne mieszkanie, ale nie mają wystarczającej ilości środków na ten cel. Kredyt hipoteczny od pozostałych rodzajów kredytu odróżnia to, że jego zabezpieczeniem jest nieruchomość – ta, która została kupiona za pieniądze z kredytu. Co więcej, do zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania konieczne jest posiadanie na start określonej kwoty, czyli wkładu własnego. Czy brak wkładu własnego przekreśla możliwość wzięcia kredytu hipotecznego? 

Zobacz też: Kredyt hipoteczny – co to jest?  

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Aby otrzymać wsparcie finansowe banku i móc nabyć mieszkanie lub dom, konieczne jest pokrycie części jego wartości z własnej kieszeni. Na resztę kwoty można otrzymać kredyt. Niestety, wzięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego nie jest możliwe. Tym samym, warto sprawdzić, jak kształtują się wymogi banków oraz ile wkładu własnego na mieszkanie należy posiadać.

Wkład własny – 10, 20, a może 30%? 

Minimalny wkład własny – zgodnie z rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego – wynosi 20% wartości nabywanej lub dopiero budowanej nieruchomości. Niektóre banki akceptują niższy wkład własny, na poziomie 10%. W związku z tym wymagają jednak dodatkowego ubezpieczenia, co wpływa na koszt kredytu.

Chcesz kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Brak wkładu własnego – czy przekreśla szanse na własne mieszkanie? 

Jak kupić mieszkanie na kredyt, skoro nie da się wziąć kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, rozumianego jako zgromadzone oszczędności? W takiej sytuacji, należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Przede wszystkim warto porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi. Wymagany przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny kapitał może stanowić darowizna od najbliższych. To rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy potencjalny kredytobiorca, nie tylko osoby młode, zainteresowane zakupem pierwszego lokum. 

Zobacz też: Mieszkanie bez wkładu własnego – ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym dla kogo? 

Kredyt bez wkładu własnego – jakie są alternatywy dla klientów? 

Jeśli posiadasz już nieruchomość lub grunty, mogą one stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu. W takiej sytuacji, można wziąć kredyt bez wkładu własnego. Warto jednak wiedzieć, że wartość mieszkania, domu lub działki – wytypowanego na zabezpieczenie – musi być wyższa niż nieruchomości, której nabycie planujemy. Nie dotyczy to jednak działki, na której chcemy postawić dom ze wsparciem finansowym banku – może być ona wyceniana na niższą kwotę niż suma, o jaką wnioskujemy. 

Co więcej, część banków uznaje za wkład własny także środki odkładane w ramach trzeciego filaru, na indywidualnym koncie emerytalnym. Innym, często niebranym pod uwagę, rozwiązaniem jest możliwość pomniejszenia wkładu własnego o środki wpłacone deweloperowi.  W przypadku budowy domu o już poniesione koszty. 

Kredyt bez wkładu własnego nadal wydaje Ci się przeszkodą nie do pokonania? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Pomoże Ci on wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, dopasowane do Twoich aktualnych możliwości finansowych. 

 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.